Konfüçyus'a göre 5 ağır suç!..

Düşüncelerinizi Özgür Bırakın
Piremerd
Üstteğmen
Üstteğmen
Konfüçyus'a göre 5 ağır suç!..

Mesaj gönderen Piremerd » 31 Ara 2006 21:26

Konfüçyus, Hükümdar'in istegi üzerine bir süre için sehrin yönetiminde olmayi kabul etti. Yedi gün izledi. Yedinci gün yüksek memur Sao-Çeng'i idam ettirdi, cesedin üç gün açikta kalmasini emretti.
Ögrencileri çok sasirdilar, yanina gittiler, sordular:
"Sao-Çeng bu sehirde hatirli ve kuvvetli bir adamdi. Simdi sehrin yönetimini aldiktan sonra ilk isiniz onu astirmak oldu. Bu yaptiginiz dogru mudur? Bildigimiz kadariyla bu adam haydutluk, hirsizlik yapmamisti..."
Konfiçyus "Yaptigimin nedenlerini size açiklayayim" dedi ve anlatti:
"Dünyada bes agir suç vardir. Haydutluk ve hirsizlik bunlarin arasinda degildir, daha sonra gelirler. Bu bes suç sunlardir:

Birincisi uyumsuz ve asi bir tabiatla birlikte gözüpeklik;

Ikincisi asagi bir hayat tarziyla birlikte inatçilik;

Üçüncüsü çenesinin kuvvetli olmasiyla birlikte yalancilik;

Dördüncüsü herkesin ayibini, kusurunu aklinda tutmakla birlikte herkesle dost geçinmek;

Besincisi hak ve adalet duygusu olmamakla birlikte yaptigi haksizliklari süslü ve parlak gerekçeler arkasina gizlemek...

Sao-Çeng'de bunlarin besi de vardi. Nereye gitse taraftar topluyor, hizipler yaratabiliyordu; aldatici fikirlerini parlak konusmalarin arkasina gizleyebiliyordu; zulmüyle adaleti tersine çevirebiliyordu.
Asagiliklar birlestigi zaman ortaya çok güçlü bir kötülük çikar. Ben de sehir halki için tasalanmak yerine bu adami idam ettirmeyi tercih ettim...

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 15 Oca 2007 17:31

Ortam müsait olsa bu suçlara karşı birer kelimelik bir şey yazardım ama şimdilik öyle kalsın!

“Özgür Düşünce & Felsefe” sayfasına dön