Anlam Sağlığının Ölçütleri Neler Olabilir?

Düşüncelerinizi Özgür Bırakın
Piremerd
Üstteğmen
Üstteğmen
Anlam Sağlığının Ölçütleri Neler Olabilir?

Mesaj gönderen Piremerd » 11 Şub 2008 17:42

1. Gerçeklerle bağlantısını yitirmemiş anlamlarla yaşamak.
Gerçekliği çıplak gerçek olarak yaşayamıyoruz. Gerçek denilen şey zaten anlamlardan ibaret değil mi? Çıplak gerçeklik diye bir şey var mı? Gerçekliğe her bakışım bir anlam atfetmeyle olur. Anlamlardan azade, anlamlardan bağımsız bir gözümüz yok. Peki bu anlamları nerden buluyoruz? Ad verme, anlamlarla gidiyor.
İnsanın kendini yenileyebilmesi, tazelenebilmesi kolay değil. İnsanda değişmeye karşı büyük bir direnç vardır. Değişiklik yapmak güçle, çabayla ve sıkıntıyla olur. Sıkıntının gereğini yapamazsak, sıkıntı bize yeni dünyalar açamazsa gerçeklikle ilişkimiz kopar. Anlam sağlığı, gerçekliği izleyerek gerekli düzenlemeleri yapmayı gerekitirir. Yani olgulara açık, olgularla yüzleşmeyi, olgularla değişmeyi göze alan anlam çerçevelerinin oluşturulması gerekir.
Bilim, anlamlarını sürekli değiştirdiği için bügün çok saygındır. Aristoteles'in hayata ve evrene verdiği anlam 1500 yıl sürdü ama orada kalmadı çünkü gerçek Aristoteles'in gösterdiği gibi değildi. Sonradan Newton, kuantum fiziiği ve görecelik kuramları çıkarak anlamları dönüştürdü.
2.Anlam çerçevesinin tutarlı olması
İnsan tutarlılık istiyor. Hepimizin hayatında anlam tutarsızlıkları vardır. Hayatın birçok anlamını kendimizden kaçırarak yaşarız. Hayata verdiğimiz anlamlarda anlamlar arası boşluklar, yamalar olursa örselenebiliriz.
Yaşamak, her dem taze olanı karşımıza çıkartır anlam tutuculuğumuz varsa şimdi ve geleceği yaşayamayız. Anlam kokuşması olur ve eskimiş anlamlar dökülür ama bunu değişitrecek gücümüz yoktur.
Anlam sağlığı; olguları sadece edilgen biçimde anlama değil ucu eyleme dayana bir sağlıktır.Dünyayı değiştirmek, dünyaya verdiğimiz anlamlarla ilgilidir. İnsan anlamlarla algılıyor, anlamlarla düşünüyor, duyuyor, inanıyor, eyliyor. Etkinlikleri içinde insanın bir anlam kürede noosferde yaşadığını düşünüyorum. Noosferi, kendi yorumumla, özel bir anlamda kullanıyorum.
Anlam kürenin sağlıklı olabilmesinin maddî koşulları, temel bir alt yapısı var. Anlamları taşıyan bedenimizdir. Bedenimiz toplum içindedir. Anlam sağlımız bedensel ve toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılandığı dünya ile olanaklıdır.
Tutarlılık tutuculuğa dönüşebilir. Gerçeklikten koptuğu halde tutarlılık takıntısı olan, tutarlılığını korumak adına gerçeklikten kaçan insanlar vardır. Yaşamak göze alarak yaşamaktır. Hayatın kendisi risktir. Risk alabilen, kendini ortaya koyabilen insanların gelişme olanağı vardır.
Geçmişle yüzleşildiğinde anlam tutarsızlıklarını, anlam boşluklarını karşılayabilecek yüreğin olması gerekir. Anlam bakımının anlam sağlığı yerinde olan insanlar için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Anlam sağlığı, herşeyi baştan aşağı değiştirmek anlamında değildir neden tutttuğunu ve anlam çerçevesindeki yerini bilmeyi gerektirir.
3.Bütünlük
Anlam sağlığının bir başka ölçütü de bütünlüktür. İçimizde bölük pörçük anlam bölünmeleri varsa bu patolojik bir durumdur. Bütünlüğün olmayışı toplum ve kültür içinde kötülükler çıkartabilir. Bölünmüşlüğün farkında olmayan, bilinç eksikliği yaşayanlar kendileriyle yüzeleşemezler. Hayatta çektiğimiz pek çok sıkıntınınn kaynağı anlam vermedeki beceriksizliğimizdir.
Anlam sağlığı varoşumuzla ilgili, kökten bir şeydir. Birtakım tekniklerin çok işe yarayacağını sanmıyorum. Anlam sağlığı paylaşımla, başkalarını yardımıyla şifa bulacağımız bir hastalıktır. Anlam sağlığı otonom, iç bağımsızlığı olan insanlar için çok önemlidir ve içten yaşanan bir şeydir. Kendimiz kendi anlamlarımızı bulup çıkaracağız. Torpilli yardımlarla, desteklerle olmaz. İç dinamoyu oluşturmak gerek.
Anlam sağlığı eğitimi nasıl yapılmalıdır? Eskiler buna terbiye diyor. Anlam sağlığı eğitim açısından çocuklara malûmat öğretirken, bilgi aktarırken önemi ortaya çıkıyor. Çocuk sadece öğretileni öğrenmiyor bunun yanı sıra pek çok şeyi de öğreniyor. Çocuk öğrendikleriyle hayata anlam vermeyi de öğreniyor.
Anlam sağlığı bilgiyle yaşanan sağlıktır. Bilgimizle nasıl yaşıyoruz? Bilginin hayatımızdaki yeri nedir? Bilgimden oluşan çerçevem ile anlam çerçevem arasında harmoni yoksa bölünmüş bir kişilik oluyor. Bilgimi sevincime, üzüntüme, duyguma katamazsam bilgim öyle durur. Bilgim bir kitaptır gerektiğinde açar okurum dersem, bilgim içime değmezse entegrasyon eksiliği olur ve bu bir anlam hastalığıdır. Pek çok insanın üzerinde bilgiler akıp gidiyor, durmuyor. Onlara göre bilgi diploma için, bildiğini göstermek için, statü için gereklidir. Bazı insanlar bilgileriyle olamıyor, bilgisini içselleştiremiyor ve nefret ediyor.
Gençlerin öğrendiklerini, anlam dünyalarına katabilmelerini, yenileyebilmelerini, değiştirmelerini sağlamak lazım. Onlara, öğrendiklerini içten yaşamalarıı gerektiğini söylemek gerekir. Bilgiyi sınıf ortamında, sınav baskısıyla ruhlara enjekte edilen bir şey olarak görmemek lazım. Eğitim bir şölendir. Öğrenmek kolay değil sıkıntılıdır. Öğrenmenin değişme, yenilenme, tazelenme olduğunu gençlere öğretmek gerekir. Bilgiyi canlı kanlı yaşamıyorsak insnalar bunu anlıyor.,
Anlam sağlığı salt bireyler için değil, kültürlerin ve toplumların da anlam sağlıkları vardır. Sağlıklı kültürler yaratıcı kültürlerdir. Ben yaşanan pek çok çelişkilere rağmen Türkiye açısından umutluyum. Kültürümüz anlamlara gebe bir kültürdür. Anlam doğurtmalarına bakir alanlar pek çok ve bizleri bekliyor.

“Özgür Düşünce & Felsefe” sayfasına dön