“Hayır! Benim Babaannem Gibi Olsun”

Düşüncelerinizi Özgür Bırakın
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
“Hayır! Benim Babaannem Gibi Olsun”

Mesaj gönderen Siyabend » 27 Mar 2008 08:49

Genç Siviller Başörtüsü tartışmalarıyla akıl sağlığından endişe edenlere yardım etmek için bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor. Etkinliklerden ilki “Hayır! Benim babaannem gibi olsun”

Dünyada bilinen iki tür yasak vardır. Yararlı yasaklar ve kötü yasaklar.
Örneğin bir şeker hastası için çikolata yeme yasağı ya da şehir içinde hız yapma yasağı yararlı ve iyi yasaklardandır. Diğer taraftan düşünceye konulan yasak gibi çok kötü yasaklar vardır.

Biz Türkiye’de yeni bir tür yasak keşfettik. Saçma yasaklar. Saçma yasakların en saçması da üniversitelere başörtüsüyle girme yasağıdır. Yasak bu kadar saçma olduğu için yasağın kaldırılması için yapılan öneriler de oldukça saçmadır.

Bugün “Hayır! Benim babaannem gibi olsun” diyerek, bizlerin hakiki babaannelerine, anneannelerine ait olan bu fotoğrafları her biri başımıza moda ikonu kesilen ilgililerin beğenisine sunuyoruz. Biliyorsunuz bu saçma yasağın en saçma savunmalarından biridir “ama bizim babaannelerimiz de başını örterdi ama böyle değil. Babaannelerimiz gibi örtsünler başlarını.”

Tamam o halde gelin şartları eşitleyelim. Başı açık öğrenciler de babaannelerimiz, anneannelerimiz gibi giyinsin. Ne dersiniz? Hatta benim babaannem gibi giyinsin. Bakın çeşit çeşit babaanne var. Seç, beğen, kendine rol model yap!

Baylar, bayanlar, Rektörler, Sayın Baykal, Sayın Cemil Çiçek, Anıtkabir’i komşu kapısı yapan kaygılı vatandaşlar, hepinize bir çağrımız var.

Bakın bundan 50 yıl önce Amerika’da bazı insanlar zencilerin üniversiteye girmesine karşıydılar, hatta otobüslerde onlarla yan yana oturmaya bile içleri el vermiyordu. Kendilerine göre gayet makul gerekçeleri de vardı. İyi bir şey yaptıklarını zannediyorlardı. Bir gün Rosa Parks diye bir zenci kadın, bu saçma sapanlığa isyan etti ve otobüste beyazlara ayrılmış yere oturdu, polisi çağırdılar ama kalkmadı.

Dikkat! bundan 50 yıl sonra bugünün tarihi yazılırken sizden de Rosa Parks’a otobüste yer veremeyen beyaz ırkçılar gibi bahsedilecek. Bundan 50 yıl sonra “Babaannem de örterdi ama böyle değil”, “Başörtüsü değil türbana karşıyım” saçmalıklarınıza, birbirinden mantıksız diğer tüm gerekçelerinize “fiyonk olsun, anayasa resimli olsun” önerilerinize herkes çok gülecek. Hatta yaşınız müsaade ederse siz bile kendi halinize gülebilirsiniz. “Bu hakkı verirsek yüz alırlar başka şeyler de isterler” pazarlıklarınızın tamam zenciler otobüste bizimle otursunlar ama üniversite girmesinler diyen ırkçı beyazların pazarlıklardan da hiç farkı yok.

Bu size son çağrımızdır. Bundan sonra tarihçilerin, mizahçıların elinden sizi biz bile kurtaramayız.

Genç Siviller

“Özgür Düşünce & Felsefe” sayfasına dön