"Kürtçe TRT Bir Asimilasyon Projesidir"

Düşüncelerinizi Özgür Bırakın

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

"Kürtçe TRT Bir Asimilasyon Projesidir"

Mesajgönderen Siyabend » 21 Ara 2008 21:10

Türkiye TRT’nin bir kanalını Kürtçeye ayırmaya karar verdiğinden beri, bazı işlerin ters ve yolunda olmayacağını çoğu kişi tahmin ediyordu. Nitekim devlet TRT’a Kurdî 6 / Kürtçe TRT 6’yı seçimler öncesi can havliyle açtı, açıyor. İlk başta “sicili temiz Kürt”, “Roj Tv’ye çıkmamış Kürt” v.s gibi Kürt aradı. Bulamayınca bu kes “temiz Kürt” edebiyatından vazgeçmek zorunda kaldı. Sonrasında yıllarca yasaklanmış Kürtçe harfleri Q, X, W gibi harflerin kullanılmayacağı, Kürt il isimlerinin Türkçe kullanılacağı söylentileri dağıldı. Devlet birçok film ve yapım şirketine ihaleler verdi. Bu şirketler de her yerde Kürtçe bilen insan aradı-arıyor, adeta pastadan pay kapma yarışı başladı. Yıllarca Kürt dilinden dolayı yasaklanan, gözaltına alınan, hapse atılan Kürtler, sahnelerinden indirilen Kürt tiyatrocular, albümleri yasaklanan Kürt müzisyenler, kitapları yasaklanan Kürt yazarlar bu duruma ne diyor? Kürtçe TRT yayını bir siyasal asimilasyon projesidir midir? Siyasal koruculuk, askeri alandaki koruculuk ve şimdide kültürel sanatsal anlamdaki koruculuk mu? Yıllarca bu dilin ceremesini çeken, bu dil ile sanat yapan, bu dilin akademik çalışmalarını yürüten, yayıncılığını yapan Kürt kurumları ve temsilcileriyle görüştük.

KÜRTÇE TRT ASİMİLASYON PROJESİDİR

İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan:

Kürtçe TRT yayını bir siyasal asimilasyon projesidir.Yılbaşında yayına başlaması planlanan TRT’nin Kürtçe yayını, hükümetin bir seçim yatırımı olarak dikkat çekiyor. Kürt halkının kimliği ve varlığı üzerinde varolan red ve inkar politikası değişmeden, bu tür adımların sonuç olması mümkün değildir. Öncellikle Kürt kimliğinin ve dilinin anayasal güvenceye kavuşması gerekiyor. Ayrıca Kürt halkının kendi ulusal-demokratik hakları için yürüttüğü mücadelenin de Türkiye’nin demokrasi mücadelesinin bir parçası olarak kabul edilmesi gerekiyor. Bunlar yapılmadan bu tür adımlarla sorunun çözülmesi mümkün değil. Hala Kürt dili, Kürt alfabesi kabul edilmiş değil. Gerekli yasal ve zihniyet değişimler olmadan, Kürt sorunu demokratik çözüm sürecine girmeden bu adımlar Kürtleri etkilemez. Proje AKP açısından bir seçim yatırımı iken, sistem için bir siyasal asimilasyon projesidir. Sistem Kürtlerin fazla siyasallaştığını düşünmüş olacak ki, kültürel asimilasyonu bir parça gevşeterek onun yerine siyasal asimilasyona ağırlık veren projelere yöneliyor.

KÜRTLER İTİBAR ETMEZ

Azadiya Welat Genel Yayın Yönetmeni Tayip Temel:

Başta vurgulanmalıdır ki devletin bu kanalı açma düzeyine gelmesi, Kürtlerin yıllarca süren inançlı ve kararlı mücadelesiyle ilişkilidir. Ancak bu kanal Kürt halkının çıkarına, kültür ve dilini geliştirmeye yönelik bir adım değildir. Tam tersi, Kürtlerin iradesini kırma, onları daha fazla sistemiçileştirme, mücadelesini sekteye uğratma temelinde bir amaç güdüyor. Buna rağmen bu kadar kat inkârcı bir devlet, Kürt mücadelesi karışsındaki çaresizliği ve çözümsüzlüğü yüzünden bu düzeye gelmesi, aslında Özgürlük Mücadelesi’nin geldiği düzeyin bir sonucudur. Yine TRT'nin Kürtçe yayını Kürtlere yapılan büyük bir saygısızlığın sonucu olarak geliştiriliyor.

Şimdi bir taraftan Kürtlerin bugüne kadar ağır bedeller ödeyerek kazandıkları kurumların üzerinde terör estireceksin, diğer taraftan da TRT'de Kürtçe kanal açacağım diyeceksin. Buna kim inanabilir? Varlığı anayasal bir güvenceye kavuşturulmamış Kürt Halkının, kendi varlığını ret eden bir yayın politikasını sürdüren bir yayın organı olan TRT'de, anadilinde yayın yapması ne kadar ahlakidir? Şimdi o TRT 'Kürt Halkı' kavramını kullanacak mı? Ya da onlarca ceza ve davalara konu olan; W,X, Q v.b harfleri kullanacak mı? Bence Kürtler, bu kandırma yöntemlerine itibar etmez.

KÜLTÜREL, SANATSAL KORUCULUK

Mezopotamya Kültür Merkezi yöneticilerinden Çetin Filiz:

Siyasal, sosyal ve kültürel anlamda Türkiye gerçekliği içinde, devletin Kürtçe kanal girişimleri, hiçbir açıdan samimi, tutarlı ve dürüst görülmüyor. Elbette bu tespitin birçok dayanağı var. Öncelikle dili, kültürü ve kimliğinin kabul edilmesi için 30 yılı aşkındır dünyada eşine rastlanmamış bir onur mücadelesi veren Kürt halkının meşru temsilcileri, sanatçısı, siyasetçisiyle muhatap alınmadan, bu dinamiklerden bağımsız bu işe başlamak, bu çalışmanın amacına dair haklı şüpheler, kuşkular, uyandırmaktadır. On binlerce insanın hayatına mal olan bu süreci böyle çözüm adına geçiştirmek, samimi değildir.

Bu halkın dili, kültürü ve kimliği anayasal güvence altına alınmadan ve üzerinde her türlü anti-demokratik baskılar uygulanıyorken, Kürt dili, kültürü-sanatı ve kimliğini yaşatmayı ve geliştirmeyi amaç edinen aydın, sanatçı ve onların kurumlarını kapatmadan tutalım, hayati tehlikeye varan tehditler, saldırılar altındayken, aynı devlet mekanizmasının bu girişimi, nasıl samimi ve ahlaki görülebilir? Bir halkın iradesini yok sayan zihniyet, neyin hangi halkın kültürünü yansıtacaktır? Devlet eliyle yapılan her şey ona ve mantığına benzer. Bu yaklaşım “bu ülkeye komünizm, demokrasi lazımsa onu da biz getiririz” zihniyetinin bir ucube izdüşümü değil de nedir? Sonuçta siyasal koruculuk, askeri alandaki koruculuk ve şimdide kültürel sanatsal anlamdaki koruculukla karşı karşıyayız. Diğerleri ne sonuç verdiyse bunun da akıbeti aynı olacaktır. Bu mantıkla elbette: dağ fare bile doğurmayacak ya da ölü doğacaktır.

Gün Tv- Gün Radyo Genel Yayın Yönetmeni Diren Keser:

Kürtçe yayıncılığı ikiye ayırmak gerekiyor artık, birincisi TRT’nin yapmak istediği, diğer taraftan da bölgedeki halkın istediği. Bu iki durum örtüşürse Kürtçe yayıncılıkta bir sonuç alınabilir. Ama görünen ya da şimdiye kadarki ortaya çıkan sonuçlarda bunun mümkün olamayacağıdır. Her şeyden önce coğrafyadaki insanlar ne istiyor? Sorusunu TRT doğru analiz etmelidir. Bölge halkı kendini, duygularını, düşüncelerini görmek istiyor. Bu da bu kanalla mümkün değil. Biz kurum olarak yayıncılıkta herkese eşit hakların verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Mevcut kanunla TRT ancak bu kanun çerçevesinde yayın yapacaksa ancak haftada 4 saat yayın yapabilir. Eğer bunun dışında bir durum ortaya çıkarsa, bizde gerekli girişimlerde bulunacağız. Bir de bu soruyu sormak gerekiyor. Türkiye’de 1500’e yakın özel yayıncı kuruluşlar var. Neden bu kadar yayıncı içerisinde sadece Gün Tv’de Kürtçe yayın var. Bu sorunun cevabı hükümetin bu konudaki tavrını ortaya çıkaracaktır.

BUNDAN BİR ŞEY ÇIKMAZ

Kürt şair, çevirmen Kawa Nemir:

Türkiye’de bir Kürtçe kanalının yılbaşından itibaren yayına başlayacağıyla ilgili yoğun tartışmaları takip ettiğimi söyleyemem. Ama karşımızdaki tek tipçi “Türk” kafasının psikolojik, ideolojik, politik ve sosyolojik altyapısını iyi tanıdığımdan ve herhangi bir zihniyet değişiminden asla söz edemeyeceğimden, bu tartışmaları her gün takip etmem de gerekmiyor. Bir kere kurulacak bir Kürtçe kanalın Kürt kültürünü kurtaracağını hiç kimse boşuna beklemesin. Bunu bir devletin, hele hele yapmaya ne hakkı ne de yetkisi vardır. Keskin bir zihniyet değişimiyle gerek çözüme gidebilecek devasa bir ulusal sorun, ortada Kürt tarafından hiçbir muhatap yokmuşçasına, e ben size karşı, tüm kültürlere karşı bu kadar suç işledim, binlerce insanın ve yerleşim biriminizi ortadan kaldırdım, özür dilerim, gelin bunları bir tartışalım demeden, hiçbir şey olmamış gibi, bazı Kürt kültür müttehitlerine bu işleri ihale ederek kendilerince çözüm arıyorlar, devam etsinler.

Bundan hiçbir şey çıkmaz, diye düşünüyorum. Ben, bu türden kültürel sulandırmalara zerre kadar değer vermiyorum. Tanıdığım birçok insan hararetle bu Tv’den söz ediyor, duyduğum kadarıyla çalışanlar da var. Ben, her iki tarafın kurumları için diyorum, artık bütün bu işlerden çekildiğimi söylemek istiyorum. Herhangi bir iş bulup çalışmak, zaman bulduğum sürece de şiir ve öykü yazıp devasa çevirilerime devam etmek istiyorum. Gerisi beni ilgilendirmiyor bundan böyle.

BEYAZ KÜRTLER İŞBAŞINDA

İlk Kürtçe müzik kanalı MMC yöneticileri Seyitxan ve Rotinda Yetkiner:

İnsan insan olalı yeryüzünde Mezopotamya coğrafyasında olduğu kadar, acı, inkâr ve asimilasyonu görmedi. Bu acıların en büyüğünü veren de hiç kuskusuz ki Türkiye devleti olmuştur. Ve ne yazık ki Türk devleti bu acıyı halklara vermeye devam ediyor. Bu nedenle Türkiye de bırakalım bir şeylerin değişmesi, daha da kötü bir noktaya doğru gittiğini belirtmek gerekiyor. Her şeyden önce İnkâr aynı dozda sürmekte, acılar büyüyerek devam etmekte, Kürt dili, kimliği hala yasak ve Kürtlerin hiç bir yasal tanımı yok. Böylesi bir fotoğraf içinde, AKP faşist ve ırkçı bir politika ile ordunun imhacı yaklaşımını tamamen içselleştirerek takip ediyor ve can havliyle seçim arifesinde bir TRT Kürt kanalı ekledi.

Bir defa bu kanalın adı dahi Türk ırkçılığına, Türk faşizmine, Türk militarist güçlere ve daha da önemlisi Kürtlerin katliamına hizmet etmektedir. Hatta T.C. boyalı basına yansıyan insan onurunu rencide eden satırlardan anlaşıldığı kadarıyla, bu kanal “Beyaz Kürdü” siyasal, askeri alandan sonra, kültür alanında da yaratmaktadır. Deniliyor ki, “Kürtlerin Sezen Aksu’su, Seda Sayanı...” yani Kürt sanatçısı bir kimliği dahi olamaz, ancak bir Türk sanatçısının taklidi olursa olabilir. Bu ve bezeri çalışmalar Kürt ve Kürdistan inkârının resmileştirilmesidir. Başka hiçbir anlamı olamaz. Eğer 20 milyonluk Kuzey Kürdistan halkının iradesine biraz saygıları varsa, var olan Kürt televizyonlarına kapatma davaları açmaktan vazgeçerler. Kürtler sadakat istemiyor, onurlu bir şekilde kendi kimliğini istiyor. Kürtlerin iradesini tanımayan her çaba sadece Kürt ihanetine davettir. Bu nedenle siyasal ve parasal koruculuk sistemine olduğu gibi kültürel ve sanatsal koruculuğa da hayır diyoruz ve inanıyoruz ki, hiç bir Kürt sanatçısı bu kültürel katliama alet olmayacaktır.

Amîda Kurd sîtesinin editorü Mahabad Arda:

Newroz’umuza da aynı şeyi yaptı. Yıllarca yasaklayıp kutlayanları işkencelere tabi tuttular, baş edemeyince “bizimdir” diyip resmileştirdiler. Bunlar yapılırken “beyaz Kürtler” kullanılıyor. Bugün yapılan yine ayni şey, ama amaç ve hedef çok daha büyük. Özgürlük Hareketi’nin yarattığı değerler yok edilmek isteniyor. Özgürleşen Kürdün önüne ket vuruluyor. Ortadoğu’da beyniyle, ruhuyla, duruşuyla özgür ve bağımsız Kürt istenmiyor, Kürt halkı bağımlılaştırılmaya, köreltilmeye çalışılıyor. Bunun önündeki en büyük engel olarak gördükleri Özgürlük Hareketi’ni her alanda boğmaya ve bitirmeye çalışıyorlar. Bütün amaç ve hedef budur. Seçimlerle de ilgili boyutu kuşkusuz var ve bir malzeme olarak her yönlü kullanılmaya çalışılıyor. Eğer seçimlerde Kürdistan’da ve özellikle Amed’de istedikleri sonucu elde edemezlerse, çok büyük bir ihtimalle yönelimler başlayacak, ilk ve temel hedef Amed olacaktır. İşte o zaman TRT’ye çalışan beyaz Kürtler kına yakabilirler, ama tarih onları asla affetmeyecektir.


ANF NEWS AGENCYSaçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

Kullanıcı avatarı
zinê
Yarbay
Yarbay
Mesajlar: 4106
Kayıt: 04 May 2008 17:23
Ruh Hali: Üzgün
Cinsiyet: Kadın
Burç: Koç
Takım: Galatasaray

Re: "Kürtçe TRT Bir Asimilasyon Projesidir"

Mesajgönderen zinê » 22 Ara 2008 11:50

onurlu kürtlerin itibar etmeyeceği çok açık.diğerleriyse zaten kendi dillerini yok sayıyorlar.sadece şıwan perwer kasetinden dolayı işkence gören ve cezaevinde yıllarca yatan bir dayım vardı.şimdi şıwanı çıkarmak istiyolar tv ye.gelde öfkelenme şimdi...
Resim
Resim

ZAGROS
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9465
Kayıt: 28 Şub 2007 22:02
Ruh Hali: Huzurlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Koç
Takım: Fenerbahçe
Konum: Kızıltepe

Re: "Kürtçe TRT Bir Asimilasyon Projesidir"

Mesajgönderen ZAGROS » 23 Ara 2008 11:51

böyle bir tv nin olmasını isterim yayınları ne şekilde olursa olsun sonuçta orda kürtçe konuşulacak

Kullanıcı avatarı
Kawa
Binbaşı
Binbaşı
Mesajlar: 1325
Kayıt: 22 Eki 2006 17:16
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Fenerbahçe

Re: "Kürtçe TRT Bir Asimilasyon Projesidir"

Mesajgönderen Kawa » 08 Oca 2009 16:07

hayır bu gün yayınlayan trt 6 gelen bütün konukları ve misafirleri yüzde elli kürtçe bilmiyorlar ben şahsen utanç duyuyorum ve daha önceden asimile olmuşlar degerli bir sanatçı ve bir kişide çıkmıyor çıkmazda çünkü sami degiler bir yandan tv açıyorlar bir yandan kürt köylerini bombalıyorlar nerde kalıyor samimiyet hiç dogru bir yayın degil gerçetende şaş bir kanal
Direnişçi Kawa!

Kullanıcı avatarı
hewidar
Yarbay
Yarbay
Mesajlar: 2950
Kayıt: 18 Ara 2008 18:04
Ruh Hali: Yorgun
Cinsiyet: Erkek
Burç: Koç
Takım: Galatasaray
Konum: Cehennemin Dibi

Re: "Kürtçe TRT Bir Asimilasyon Projesidir"

Mesajgönderen hewidar » 08 Oca 2009 16:16

kawa ile hemfikir'im
kendi açımdan söylüyorum TRT REŞ sadece kapitalis bir düşüncenin açık kanıtıdır..!
bu kürt halkı çok fazla iyimsir neden anlamıyorum :sinirr
BeNim aRtIklaRıMla geÇinMeleRine ÜzÜlüyRruM öNDe GiTmeLeRi iSe umRumDıŞı çüNKü BeN...........

Kullanıcı avatarı
reis
Albay
Albay
Mesajlar: 7106
Kayıt: 16 Eki 2006 11:37
Ruh Hali: Yorgun
Cinsiyet: Erkek
Burç: Balık
Takım: Fenerbahçe
İletişim:

Re: "Kürtçe TRT Bir Asimilasyon Projesidir"

Mesajgönderen reis » 08 Oca 2009 16:21

Kürtleri ayakta uyutmaya çalışıyorlar
Ana yasada ise bilinmeyen bil olar geçiyor
Okadar çok kürtlere kanal açmak istiyorarsa
Hiç zahmette bulunmasınlar hazır kanal var onu engellemeye çalışmasınlar yeterli olur
Her zaman mutluluğun doruğundayken gülünmez, bazen sırf hayata gıcıklık olsun diye uçurum kenarındayken bile gülümseyeceksin.

Kullanıcı avatarı
Kawa
Binbaşı
Binbaşı
Mesajlar: 1325
Kayıt: 22 Eki 2006 17:16
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Fenerbahçe

Re: "Kürtçe TRT Bir Asimilasyon Projesidir"

Mesajgönderen Kawa » 08 Oca 2009 16:26

sanki bu kanalı keyiflerindenmi açmışlar bu kürtlerin direnme sonu açılmış kürtler nasıl bu kanalı açıtırmışlarsa sonunuda getirmesini iyibilirler artık çoktan uyanmış uykuda kalanlarda onlardan zaten hayır gelmez anayasada olcak af ta kürtçe üniversiteletde resmi dil olarakta olacak sabır tabiki biz niye bu trt6 karşı çıkıyoruz gerçektende şaş çünkü bundan önceleri var en son yapılacak iştir tv
En son Kawa tarafından 08 Oca 2009 16:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Direnişçi Kawa!

Kullanıcı avatarı
hewidar
Yarbay
Yarbay
Mesajlar: 2950
Kayıt: 18 Ara 2008 18:04
Ruh Hali: Yorgun
Cinsiyet: Erkek
Burç: Koç
Takım: Galatasaray
Konum: Cehennemin Dibi

Re: "Kürtçe TRT Bir Asimilasyon Projesidir"

Mesajgönderen hewidar » 08 Oca 2009 16:27

hakkaten daygen çok güzel bir konuya değindin erdoğan seçimler yaklaştı diye bir an önce açtı oysa ki anayasa mahmemesinde bilinmeyen dil olarak tanımlanıyor ki buda (CHP) için tam bir koz baykal bo koz'u sonuna kadar kullanacak yani TRT REŞ'in yolu aydın bir değil
BeNim aRtIklaRıMla geÇinMeleRine ÜzÜlüyRruM öNDe GiTmeLeRi iSe umRumDıŞı çüNKü BeN...........

Kullanıcı avatarı
reis
Albay
Albay
Mesajlar: 7106
Kayıt: 16 Eki 2006 11:37
Ruh Hali: Yorgun
Cinsiyet: Erkek
Burç: Balık
Takım: Fenerbahçe
İletişim:

Re: "Kürtçe TRT Bir Asimilasyon Projesidir"

Mesajgönderen reis » 08 Oca 2009 16:51

Dediyin gibi bu trt açılışı AKP'nin leyine deyil tam aksine aleyine oldu
örneyin bir fakire yemek vereceyine sadece kaşık veriyor
Yemek vermedikten sonra kaşığın ne anlamı kalır.
Her zaman mutluluğun doruğundayken gülünmez, bazen sırf hayata gıcıklık olsun diye uçurum kenarındayken bile gülümseyeceksin.

Kullanıcı avatarı
hewidar
Yarbay
Yarbay
Mesajlar: 2950
Kayıt: 18 Ara 2008 18:04
Ruh Hali: Yorgun
Cinsiyet: Erkek
Burç: Koç
Takım: Galatasaray
Konum: Cehennemin Dibi

Re: "Kürtçe TRT Bir Asimilasyon Projesidir"

Mesajgönderen hewidar » 09 Oca 2009 12:33

öyle yada böyle gümüş tabaklarda yemeğide verecek olaylar bunu görteriyor...
BeNim aRtIklaRıMla geÇinMeleRine ÜzÜlüyRruM öNDe GiTmeLeRi iSe umRumDıŞı çüNKü BeN...........


“Özgür Düşünce & Felsefe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir