'Türk Olarak Görevim Askerlik Değil'

Düşüncelerinizi Özgür Bırakın

Kullanıcı avatarı
reis
Albay
Albay
Mesajlar: 7106
Kayıt: 16 Eki 2006 11:37
Ruh Hali: Yorgun
Cinsiyet: Erkek
Burç: Balık
Takım: Fenerbahçe
İletişim:

'Türk Olarak Görevim Askerlik Değil'

Mesajgönderen reis » 27 Ara 2008 10:41

Ahmet Karayay, "Türk olarak ödevim ve hakkım askerlik yapmak değildir" dedi.
Vicdani ret hakkını kullanmak isterken gözaltına alınan Ahmet Karayay hayatı boyunca hiç kavga etmemiş ve dövüşmemiş bir insan olarak şiddeti, silahları, orduları ve savaşları reddettiğini belirterek, "Türk olarak ödevim ve hakkım askerlik yapmak değildir" dedi.

1973 Ankara doğumlu olan Ahmet Karayay, Yüksel Caddesi'nde yaptığı basın açıklamasıyla vicdani ret hakkını kullandığını belirtti.

Karayay'ın vicdani reddini açıklamasını desteklemek için bir araya geldiklerini belirten İHD Ankara Şube Yöneticisi Adile Erkan, ayrıca vicdani reddin yasalarda yer almasını sağlamak amacıyla toplandıklarını ifade etti. Böylesi küçük gibi görünen ancak çok anlamlı ve cesur adımlara ihtiyaçları olduğunu söyleyen Erkan, "tezkerenin yeniden onaylandığı, ülke içinde ve bölgede savaş çığlıklarının çılgınca yükseltildiği, imha planlarının devreye girdiği ve halkların kışkırtılarak birbirlerinin üzerine saldırılmaya çalıştığı bugünlerde, ses yükseltme, tavır koyma ve taraf olma bilinciyle hareket etmek zorundayız. Ahmet Karayay ın bu eylemini destekliyor ve sonuna kadar yanında olacağımızı da bu bilinçle bir kez daha tekrarlıyoruz" dedi.

'Bugüne kadar hiçbir problem silah ile çözülmedi'
Bu açıklamadan sonra vicdani reddini açıklayan Ahmet Karayay, insanoğlunun var oluşundan bu yana hiçbir problemin silah ile çözülmediğini belirterek, "zira çözülmüş olsalar bugün var olmazlardı. İnsanların sorunlarını konuşarak çözememesi zaten başlı başına çok acı bir durum ama bunu binlerce yıl geçmiş olmasına rağmen hala yapamıyor olmamız daha da acı. İnsanoğlu ne zaman tam olarak gelişip insan olduğunun bilincine varacak" diye konuştu. TSK'nin cumhuriyetin kuruluşundan bu yana insan kaynağını kullandığını sözlerine ekleyen Karayay, "burada söz konusu olan insandır ve insan hayatıdır. Türkiye'de dünyaya gelmiş bir erkeğin sadece Türkiye'de dünyaya geldi diye askerlik yapma gibi bir vatan borcu olamaz" şeklinde konuştu.

'Ölen insanların hakkını kim, nasıl ödeyebilir'
Türkiye'de birçok genç insanın askerlik adı altında hayatlarının baharında ölüp gittiğine dikkat çeken Karayay, "bu ölen insanların hakkını kim nasıl ödeyebilir. Askerlik kurumu var olduğu müddetçe askerlik yapmak isteyen insanlar olacaktır. Bu insanlara da saygı duymaktan başka yapacak bir şey yoktur. Ama kimi insanların da tamamen barış yanlısı sebeplerle askerlik yapmamak istemelerine de saygı duyulmalıdır" ifadelerini kullandı. Kendisi gibi düşünen insanların artmaması durumunda yakında insanoğlunun kendi sonunu hazırlayacağına işaret eden Karayay, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dünyamızın bugünden yarına arzuladığım hali almayacağını biliyorum ama bir yerden başlamak gerekir. Ülkemizde TSK'nin silah ve asker alımına ayırdığı kaynağı daraltıp bu kaynağı çevre kirliliği ile mücadeleye ayırması ve bu yolla küçülerek insanlığın gözünde büyümesi ütopya olmasa gerek."

'Türk olarak görevim ve ödevim askerlik yapmak değil'
Hayatı boyunca hiç kavga etmemiş ve dövüşmemiş bir insan olduğunu, şiddeti, silahları, orduları ve savaşları reddettiğini anlatan Karayay, insan olmanın gereğinin asker olmaktan geçmediğini vurguladı. Karayay şöyle dedi: "Türk olarak ödevim ve hakkım askerlik yapmak değildir. İnsan olarak ödevim ve görevim yaşadığım coğrafyaya en az zarar vererek yararlı bir şey olmaktır. Dünyamızın ihtiyacı olan budur. Bunun için asker olmaya gerek yoktur. Hiç kimse için ölmeyeceğim ve öldürmeyeceğim, askeri herhangi bir eğitimi veya emri ömrüm boyunca yerine getirmeyeceğim. Bu şekilde düşündüğüm için hor görüleceğimi, dövüleceğimi ve insanlık dışı birçok muameleye maruz kalacağımı biliyorum. Ama insanlık adına böylesine bir adım atmaktan gururluyum ve gerekirse bu uğurda ölmeye hazırım. Çünkü bizi binlerce yıldır doyuran, koruyan dünyamız ve insanlık onuru buna değer."

Açıklamanın ardından Karayay gözaltına alınarak Çankaya Merkez Polis Karakolu'na götürüldü. İHD Ankara Şube Başkanı Gökçe Otlu da Karayay ile birlikte karakola gitti. (DİHA)


Her zaman mutluluğun doruğundayken gülünmez, bazen sırf hayata gıcıklık olsun diye uçurum kenarındayken bile gülümseyeceksin.

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Re: 'Türk Olarak Görevim Askerlik Değil'

Mesajgönderen Siyabend » 27 Ara 2008 11:51

Askerlik yapmadan önce de ve yaptıktan sonra da benim bu konudaki düşüncem şudur;

zorunlu askerlik olmamalı!

Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

Kullanıcı avatarı
reis
Albay
Albay
Mesajlar: 7106
Kayıt: 16 Eki 2006 11:37
Ruh Hali: Yorgun
Cinsiyet: Erkek
Burç: Balık
Takım: Fenerbahçe
İletişim:

Re: 'Türk Olarak Görevim Askerlik Değil'

Mesajgönderen reis » 27 Ara 2008 18:19

zorunlu askerlik olduğu sürece barışı ve huzuru tetikleyecek nedenler olur.
Her zaman mutluluğun doruğundayken gülünmez, bazen sırf hayata gıcıklık olsun diye uçurum kenarındayken bile gülümseyeceksin.

Kullanıcı avatarı
zinê
Yarbay
Yarbay
Mesajlar: 4106
Kayıt: 04 May 2008 17:23
Ruh Hali: Üzgün
Cinsiyet: Kadın
Burç: Koç
Takım: Galatasaray

Re: 'Türk Olarak Görevim Askerlik Değil'

Mesajgönderen zinê » 27 Ara 2008 18:22

valla bir sürü milliyetçi geçinen türk biliyorum askerlik yapmamak için açık öğretime yazılan
Resim
Resim


“Özgür Düşünce & Felsefe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir