Trt 6 Neden İyi Niyetli Bir Adım Değil?

Düşüncelerinizi Özgür Bırakın
reis
Albay
Albay
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Balık
Takım:Fenerbahçe
Trt 6 Neden İyi Niyetli Bir Adım Değil?

Mesaj gönderen reis » 30 Ara 2008 10:24

Trt 6 test yayınına başladığı günden bu yana gerek Kürt kamuoyunda gerekse forumda yoğun tartışmalar yaşanmakta.Bu kanal gerçekten devletin iyiniyetli bir adımı mı yoksa başka bir plan mı?

Hepinizin de bildiği gibi 30 yıldır coğrafyamızda bir savaş yaşanmakta ve barış süreci bir türlü geliştirilememekte.Kimimiz bu yeni kanalı barış sürecine giden ilk adım olarak yorumlayabilir,bunda özgürdür fakat barış sürecini açacak olan adımlar kanal açmak vs. değil barış sürecinin tartışılacağı siyasi zeminleri oluşturmaktır.

Şunu siz de biliyorsunuz ki Kürtler tarafından seçilen vekiller meclisteler,siyasi bir iradeler.Türkiye'de demokrasi her ne kadar çürük de olsa bu insanlara bizler oy verdik ve sesimiz olmaları için onları meclise gönderdik.Yani onların düşüncelerine belki yüzde yüz olmasa da katılıyoruz,yüzde yüz katılanımız da vardır.Bu vekiller meclise gittiler,işte o zaman da barış için ilk adım olabilir,meclis memleket meselelerinin tartışılacağı yerdir diye umutlar taşırken başbakan vekillerimizi görmezden geldi,onların elini bile sıkmadı ki bu insan kendisini insan,Müslüman vs sıfatlar ile tanımlıyor.

Yani siyasi zeminde çözülecek barış meselesi siyasi zeminde görmezden gelindi fakat bakıyoruz ki yerel seçimler yaklaşırken bir Kürtçe kanal çıktı.Bu kanal bence yerel seçimlerden biraz bağımsız bir yere sahip çünkü devlet televizyonunda Kürtçe yayın yapmak biraz Akp'yi aşan bir iş,daha derinden bir yerden bu proje geliştirilmiştir diye düşünüyorum.

Bu kanal devletin Kürtlere şu argümanı sunabilmesi için geliştirilmiş bir projedir:
"Alın size kanal,daha ne istiyorsunuz?"

Fakat arkadaşlar,bu mesele son 30 yıldaki yakıcılığıyla beraber artık bir kanal boyutunu veya sokakta özgürce Kürtçe konuşma boyutunu aşmıştır.Sadece basit bir kanal açmakla Kürt sorununu çözemezsiniz,bu sorunun üzerine bu şekilde gidemezsiniz.

Bir yandan mecliste vekillerce kullanılan Kürtçe kelimeleri bilinmeyen bir dil olarak tanımlayacaksınız,Kürtçe davetiye basan belediyeleri mahkemelerde mahkum edeceksiniz,Newroz yazmayı dahi yasaklayacaksınız,insanları Kürtçe sanat yaptıkları için tutuklayacaksınız,hapse atacaksınız,sürgüne göndereceksiniz,bir yandan da çıkıp çok samimimiymişçesine Kürtçe kanal açıp demokrasiden dem vuracaksınız.

Şunu hiç düşündünüz mü?Bizler bir özür hak etmiyor muyuz?Köylerimizin,şehirlerimizin isimleri bize sorulmadan bir gecede değiştirildi,yıllarca çocuklarımıza diledigimiz isimleri vermemiz yasaklandı,adımladığımız sokaklarımıza,oturduğumuz parklarımıza Kürtçe isim verildiğinde buna musaade edilmedi,sevdiğimiz sanatçılar sırf bize sanat yaptılar diye tutuklandı,yurtdışına kaçtı,orada hayatlarını kaybettiler.Bütün değerlerimiz yıllarca horgörüldü,dağ halkı olarak tanımlandık,Ermeni dölü olduk!

Bir özür hak etmiyor muyuz?

Ahmet Kaya çok basit bir istekte bulundu,Kürtçe şarkı söylemek istiyorum dedi ve ona çatal fırlattılar.Bunun için bir özür hak etmiyor muyuz?Dilimize karşı,kendimize karşı bu kadar mı duyarsız ve acımasızız?

Meselenin aslında başka bir boyutu ise olumlu çünkü artık Kürtçe devlet katında kendisine bir anlamda yer bulmuştur.Artık devlet Kürtçe diye bir dil yoktur şeklinde zırvalarla kafamızı şişiremez.Kimse bu saatten sonra Kürtçe'nin meşruluğunu tartışamaz.

Diğer güzel bir yanı milliyetçi-ulusalcı vs kesimlerin artık Kürtlerin varlığına çok daha fazla alışacak olmalarıdır.

Kültürümüzün Türklere tanıtılması meselesine gelince.Biz Türklerle bin yıldır beraber yaşıyoruz,kaynaştığımız 80 yılı baz alsak dahi siz kaç tane Türk'ün Kürtçe bir cümle ögrenmeye tenezzül ettigine inanıyorsunuz?
Bu insanlarla öyle bir kardeşiz ki! Kürtçe merhaba demeyi bile bilmiyorlar.Yani demek istediğim şu,siz bu insanların gözünün önüne de soksanız bu kanalı onlar istemedikleri sürece -ki istemiyorlar- bizim kültürümüzü ögrenmeyecekler.Kaldı ki Trt 6 bizim kültürümüzü tanıtacak bir araç değildir bundan da emin olabilirsiniz.

Son olarak N.Akbal ve Rojin için birkaç kelam etmek istiyorum.Zaten bu iki isim Kürt kamuoyunda çok fazla değer gören isimler değildi.Evet tepkiliyiz ama tepkimizi yalnızca güzel bir şekilde dile getirelim,hakaret boyutuna vardırmayalım ve bu insanlara bu şekilde prim vermeyelim.
Zamanında Kürt kültürünü klamlarımızı Türkçeye pervasızca çevirerek yapanlar nasıl var olduysa bugun de bunlar varolacaklardır.İsimlerin bir kıymet-i harbiyesi yoktur,en azından bu iki ismin yoktur.

Gerçekten barış olacagına inanıyorsanız dağlara bakınız.Xakurke'de 36 köyün bombalandıgı ve 3 köylünün kayıp oldugu haberi var önümde.Bu adımın barış olduguna inananlar bu 36 köyü gezsin,daha sonra kendilerine biraz çatal fırlatmak istiyorum!

ALİBEY
Acemi Er
Acemi Er
Ruh Hali:Mutlu

Re: Trt 6 Neden İyi Niyetli Bir Adım Değil?

Mesaj gönderen ALİBEY » 31 Ara 2008 13:15

HER NE OLURSA OLSUN BU ADIM KÜÇÜMSENMEMELİ...
ÖNEMLİ BİR ADIM...
Kawa
Binbaşı
Binbaşı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova

Re: Trt 6 Neden İyi Niyetli Bir Adım Değil?

Mesaj gönderen Kawa » 05 Oca 2009 16:22

bu en son ve ortalarında atılması gereken bir adım bundan daha önemli adımlar var en önemli adım kürt haklı için bir genel af böle bir kanal ıranda da var ıranın kürlere olan kinini ve bakışını hepimiz iyibiliyoruz ve bir zamanlar ırakta sadam zamanında vardı ve o dönemde halepçe katliamı olmuştu nerde de kalıyor bu güzel adımlar

“Özgür Düşünce & Felsefe” sayfasına dön