Türklük Tarihinin Atatürk İle Sınırlandırılması

Düşüncelerinizi Özgür Bırakın
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Türklük Tarihinin Atatürk İle Sınırlandırılması

Mesaj gönderen Siyabend » 16 Eki 2006 22:11

Avrupalılar,araplar,Osmanlıya "Türk" diyorlardı!
Tarihçilerin kaydettiklerine göre,Osmanlı bu nitelemeye sinirlenip,
"Ben Türk değilim" diye bağrıyor,kendisi de o hızla
doğudan gelen yurtsuz,aç göçmenleri "dişine göre" bulmuş olmalı ki
dönüp onlara "Türk" diyordu!

Prof. Taner Timur, "Osmanlı Kimliği" kitabındaki bir cümle şöyle:
"XVI. Yüz yıldan itibaren Osmanlı vakayinameleri Türkleri aşağılayıcı
sıfatlarla doludur.Kaba Türk,cahil Türk,idraksız Türk vb. nitelemeler,
Osmanlı kroniklerinde bol bol rastlanan nitelemelerdir.

Enver Ziya Karal'ın yazdığına göre Osmanlı'nın son demleri olan
Abdülhamid,döneminde bile,farsça-arapça ağırlık bir karışım olan
"Osmanlıca" dışındaki kelimeler yasaktı.
"Türk" dediklerinin dili de...

ESMER Dergisi-Ahmet KAHRAMAN-"Mehmed'in yarası" yazısından alıntıdır.

Bu düşünce yönlendirmesine göre hareket edersek,
Türklük tarihinin Atatürk dönemi ile sınırlandırılmasının nedeni
Osmanlı yönetiminin uygulamaları mıdır?

Yine Osmanlı tarihinin ikinci plana atılıp, İnkılap tarihinin daha detaylı
aktarılmasında bu düşünce zihniyetinin eseri olabilir mi?

Osmanlı-Türk uyuşmazlığı gerçek değilse,
Osmanlı hanedanı üyeleri
neden hala sürgünde yaşamaya devam ediyorlar?

beyazgül
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Yay

Mesaj gönderen beyazgül » 17 Eki 2006 15:19

ilginç bir yaklaşım :roll:
SEYYİT
Çavuş
Çavuş

Mesaj gönderen SEYYİT » 18 Eki 2006 11:46

OSMANLININ TÜRK KİMLİĞİNE SARILMADIĞI DOĞRUDUR.OSMANLI İMPARATORLUĞU İSLAMİ ESASLARA GÖRE YÖNETİLİYORDU.İSLAMDA MİLLİYETÇİLİĞİ VE IRKÇILIĞI REDDEDİYOR.BUNUN İÇİNDİRKİ TÜRKLÜK HEP ARKA PLANDA KALDI.
beyazgül
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Yay

Mesaj gönderen beyazgül » 18 Eki 2006 17:45

herşeyin aşırısı zarar olduğu gibi aşırı milliyetçilkte ,ırkçılıkta zarar verir..
alp_urungu

Mesaj gönderen alp_urungu » 27 Eki 2006 10:23

Biz türkler islamiyetle şereflenince bütün dünyadaki hiristiyanları bir korku sardı. Nedenini saymakla bitmez Hiristiyanlar İslamiyetti arap yarım adasına hapsetmek istiyorlardi ama türkler islamiyetti ta Avrupanın ortasına kadar götürdüler. Şimdi içimizdeki mutlu azınlıklar gibi TÜRKE DÜŞMAN OLDULAR

Bir kısım öğrencisi ile Boğaziçi' nde geziye çıkan İstanbul Üniversitesi pröfesörlerinden Alman asıllı Prof. Fritz Neumark talebelerinden birinin;
Avrupa bizi neden sevmez, Hocam?
sualine şu cevabı verir;

- Çok samimi olarak itiraf edeyim ki, Avrupalı, Türkleri sevmez ve sevmesi de mümkün değildir. Asırlardır kilisenin Türk ve İslam düşmanlığı Hristiyanlar'ın hücrelerine sinmiştir. Sebeplerine gelince;

1- Müslüman olduğunuz için sevmez. Ama farazâ laik olmak şöyle dursun, Hristiyan olsanız da size düşman olarak bakmaya devam eder.

2- Sizler farkında değilsiniz ama onlar şu gerçeğin farkındalar;
Tarihten Türk çıkarılırsa ortada tarih kalmaz. Osmanlı arşivi tam olarak ortaya çıkarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazılması gerekir.

3- Avrupa pazarı idiniz. Şimdi Avrupaya pazar yapmaya başladınız.

4- En az 400 yıl Avrupa' da sırtımızda ve ensemizde at koşturdunuz.

5- Selçuklular Anadolu' yu, Osmanlılar ise Orta Avrupa ve Balkanları haçlı ordularına mezar ettiler.

6- Sizi silah ile yenemeyenler, sizleri kendilerine benzeterek hâkimiyet sağladılar. Önce giyiminizden hayat tarzınıza kadar; ahlâki değerlerinizi yıpratmaya başladılar, sonra da kendi içinizde sizi bölmeye başladılar.

7- Selçuklu ve bilhassa Osmanlı, İslamiyet uğruna herşeyini feda etmeseydi, İslamiyet bugün belki sadece Hicaz' da varlığını devam ettirirdi. Kaldı ki Vehhabiliği kuranlar İngiliz Dominyon Bakanlığının adamlarıdır. Batı her yerde, İslamiyet' i sapık inançlara kanalize etti.
Ama Osmanlı, Asr-ı Saadet'i devam ettirdi.

8- İfade ettiğim sebeplerden kilise size kan kusmaktadır.

9- Ben Türkiye' ye geldiğimde 2 üniversiteniz vardı. Şimdi (o zaman) 19 üniversite var. Osmanlı zamanında ise her yerde bir medrese vardı. Tarihinize bakın! Her medresede ilim tedrisatı vardı. İlk denizaltıyı Osmanlı' nın yaptığını çoğunuz bilmiyorsunuz belki de ama Avrupa bunu biliyor.

10- Sizler gerçek hüviyetnize döndüğünüz an Avrupa' nın refahı ve medeniyeti yıkılır. Ama bu şartlar da çok zor...
En son alp_urungu tarafından 27 Eki 2006 14:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı

Mesaj gönderen Siyabend » 27 Eki 2006 10:33

Güzel bir hikaye ama konu ile bağlantısını çözemedim.
Kimse burda Türklerin müslümanlığın sorgulamıyor zaten.
Burada tartışma konusu olan Osmanlının Türklüğe bakışı
ve şimdiki Türklerin Osmanlıya bakış açılarıdır...
alp_urungu

Mesaj gönderen alp_urungu » 27 Eki 2006 10:41

Almanya da Doktora yapan genç bir Türk ün bizzat yaşadığı ve kendisinden dinlediğim hadiseyi mili bir görev bildiğim için aynen naklediyorum:

Okulda arkadaşlık yaptığım Alman genci yanıma gelerek bugün Heiderberg Başpiskoposu nun mühim bir konfaransı var gelir misin? dedi. Ben de hay hay gidelim dedim ve dört Alman genciyle konferansa gitik papaz efendi kürsiye çıktı ve direkt olarak İslamiyet e hakaret etmeye başladı. Ben terlemeye başlamıştım. durumu anlayan Alman arkadaşlar haydi çıkalım saçmalamaya başladı diyerek beni teseli etmek istediler. Fakat ben çıkmıyacağımı ve sonuna kadar dinleyeceğimi söyledim. Konferans bir hayli uzundu. Papaz efendi İslam Dini ne her iftirayı yaptıktan sonra esas ateşi Türk milletti ne tevcih etti. Barbar Türkler... Hunhar Türkler... Medeniyet düşmanı türkler ... gibi kötülük namına aklına gelen her şeyi sayıyordu. ve nihayet konferans bitmişti. Hemen yerimden kalktım papaz Efendi (!) sual sorabilir miyim? dedim . Evet dedi.

Dedim ki konferansınızı sabırla dinledim. İslamiyet hakkında söylediğiniz tamamen yanlıştır. Ama siz hiristiyansınız kendi dininizi doğru göstermek için bu tutumunuzu normal karşılayabilirim ama garibime giden dünyada yaşayan 800 milyon Müslüman içinde nufusu 40 milyon dahi bulmayan Türkleri seçmeniz beni hayrete düşürdü. Halbuki bugün bizden daha kalabalık İslam ülkeleri var. Mesela Pakistan, Endenozya, Arap devletleri,İran... Niçin onlar hakkında hiç bir şey söylemedin de yalnız Türk Milleti ne hücüm ettiniz? Bunu izah etmenizi istiyorum.

Papaz cevaben dedi ki İslam Dini Arap yarımadasında çıktı. Biz bu dini yok etmek veya Arap yarımadasında hapsetmek için Haçlı seferleri düzenledik. Karşımıza siz çıktınız. Milyonlarca Hiristiyanı kılıçtan geçirdiniz. Viyana kapılarına kadar siz geldiniz Hindistan a İslam ı siz götürdünüz ve İslam ın kılıcı oldunuz. Siz Türkler önümüze çıkmasaydınız biz arzumuzu yerine getirecektik. Bizim hesabımız sizinledir. Pakistan lıyla, Endenozyalı ile Arap ve İranlı ile bir hesabımız yoktur. Ve devamla dedi ki Bu yalnız benim görüşüm değildir. Her Avrupalı böyle düşünür.

BUNLAR HİKAYE DEĞİL GERÇEĞİN TA KENDİSİDİR
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı

Mesaj gönderen Siyabend » 27 Eki 2006 10:59

Hikaye ya da gerçek ama konuyla birebir alakalı değil.
Daha doğrusu ilk mesajda sorulan sorulara cevap değil.
Avrupalıların Türkleri sevmemesi sadece müslüman oldukları için değil.
Çünkü böyle bir durumda bütün müslümanlara karşı antisempati içinde olmaları gerekirdi,şahsi kanaatim böyle genel bir düşüncenin olmadığıdır.
Avrupalılar birebir Türklerle savaştıkları için tarih içinde cereyan eden hadiseleri de muhtemelen unutmadıklarından,mevzuya intikam alma duygusu ile yaklaşıyor olabilirler.Gelinen noktada Avrupalıların hristiyanlıktan da uzaklaştıkları düşünülürse,din olgusunun bu tür nefret etme psikolojisi üzerindeki etkisi de azalmış oluyor.Daha çok ırk milliyetçiliği ön plana çıkıyor...
alp_urungu

Mesaj gönderen alp_urungu » 27 Eki 2006 11:34

Avrupalılar hiristiynlığı unutmuş olsalardı TÜRKİYE CUMHURİYETİNE
BİR PAPAZIN RESMİ ALTINDA İMZA ATTIRMAZLARDI.

BİRİLERİ İÇİN AVRUPAYA GİRDİK ÖZGÜRLÜK OLABİLİR AMA

TÜRKLER O İMZAYI ATANLARI DEFTERLERİNE NOT ALDI

ZAMANI GELDİĞİNCE HESAP SORULACAK
alp_urungu

Mesaj gönderen alp_urungu » 27 Eki 2006 11:52

Kan ve barut içinde çırpındığımız Kuvvay-i milliye yıllarında, Avrupa`nın ve onların piyonu, şımarık çocukları olan Yunan polikaryalarının vahşetini tel`in etmek üzere Hindistan Müslümanları bir miting tertiplerler. Yüz binlerce Müslüman`ın katıldığı bu mitingde kürsüye Pakistan Milli Şairi Muhammed ikbal çıkar ve söze şöyle başlar. Müslümanlar,bu gece rüyamda Resulullah`ı gördüm. Bana sordu: Ey ikbal, dünyada ne var ne yok. dedİ. Dedim ki Kan var ateş var. Bana dünyadan hediye getirip getirmediğimi sordular.

Ey Allah`ın Resulu, Cennet nimetlerinin karşısında dünya hediyelerinin ne değeri olur? Ama size öyle bir hediye getirdim ki bunun değerinde bir hediyenin Cennet te olduğunu sanmıyorum. Size yurtları için Din-i Mübin için Anadolu da çarpışan Mehmetciğin kanını getirdim..

Bu konuşmadan duygulanan müslüman halk hemen oracıkta büyük bir miktarda para toplarlar, bilindiği gibi toplanan para Türkiye ye gönderilir.

“Özgür Düşünce & Felsefe” sayfasına dön