Theodor Herzl

Ünlü şahsiyetlerin hayat hikayeleri
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Theodor Herzl

Mesaj gönderen Siyabend » 17 Oca 2009 12:41

Theodor Herzl (2 Mayıs 1860 – 3 Temmuz 1904), politik siyonizmin kurucusu, gazeteci.

Ortasınıf bir ailenin ferdidir. Viyana Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı. Avukat sıfatını taşısa da mesleğinin yerine yazarlık yaptı, çeşitli oyunlar yazdı. O zamanlar İsrail devleti olmadığından bir Yahudi devletinin kurulmasını tasarladı. Siyonizm üstüne kapsamlı çalışmalar yaptı. Fransa'da gördüğü pogromlardaki katliamlar sonucu dinine daha çok baglanan Herzl 1896'da Siyonizm fikrini ortaya çıkardı. İlk kongresini Basel'de yapan Herzl fikrini geliştirerek şu an Yahudilerin anavatanı olan İsrail'in kurulmasının ilk adımlarını attı. Uganda Projesi'ni reddeden ve Yeruşalayim'de bir ulus düşleyen Herzl kendi göremese de amacına 1948'de İsrail'in bağımsızlığı ile ulaştı.

Theodor Herzl, İsrail Devleti'ni, Osmanlı Devleti sınırlarında bulunan, Museviler için kutsal olan Filistin topraklarında kurmayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda II. Abdülhamit'le yaptıkları meşhur pazarlıklar ortaya çıkmıştır. II. Abdülhamit, Herzl'in Filistin topraklarını satın alma talebini "Ben bir karış dahi olsa toprak satmam, zira bu vatan bana değil, milletime aittir. Milletim bu vatanı kanlarıyla mahsuldar kılmışlardır." cevabı ile reddetmiştir. Aslında teklif oldukça caziptir, Osmanlı Devleti moratoryum ilan etmiştir, mali açıdan çok zor durumdadır. Bu durumdan faydalanmayı amaçlayan Herzl, siyonistlerden topladığı 5 milyon altını Filistin toprakları için Osmanlı Devleti'ne vermeyi planlar. Bunu önce elçileri aracıyla, daha sonra bizzat II. Abdülhamit'le yüz yüze görüşerek iletir. Ancak II. Abdülhamit teklifi kabul etmez. Herzl daha da ileri gider, Filistin topraklarına yerleşecek yetişmiş Museviler'le, Osmanlı Devleti'ni tekrar diriltebileceklerini, Avrupa'ya olan borçlarını da en kısa sürede sıfırlayabileceklerini teklif eder. II. Abdülhamit yine kabul etmez.

Siyonistler Filistin topraklarına ancak II. Abdülhamit tahttan indikten sonra yerleşmeye başlayabilmişlerdir.

“Biyografi” sayfasına dön