Pablo Escobar

Ünlü şahsiyetlerin hayat hikayeleri
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Pablo Escobar

Mesaj gönderen Siyabend » 06 Şub 2009 12:31

Pablo Emilio Escobar Gaviria (1 Aralık 1949 – 2 Aralık 1993) Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı. Uyuşturucudan elde ettiği kazançla 1989'da Forbes dergisinde dünyanın en zengin yedinci adamı ilan edildi.

Resim

Pablo EscobarEscobar Medellin caddelerinde genç bir araba hırsızı olarak suçlarına başladı. Mezarlıklardan mezar taşları çaldığı ve Antioquia'nın diğer köylerinde sattığı iddia edilse de bu kanıtlanamamıştır. Bu tür işlerden sonra kokain gibi uyuşturucu işlerine başladı, 1970'lerde muazzam bir uyuşturucu imparatorluğu kurmuş oldu.

1980'lerde dev bir uyuşturucu kartelinin sahibiydi. Kolombiya yoluyla Amerika, Porto Riko, Meksika gibi ülkelerin uyuşturucu organizasyonunu bu kartel sayesinde yaptı. 1993 de girdiği silahlı çatışmada öldürüldü. Bunun gibi suçlardan dolayı dünyada en çok aranan suçlular arasında yer aldı.

Böyle bir uyuşturucu karteli kurup , hayatı boyunca bir kez bile sigara dahi içmemiş olması da ilgi çekici bir anektottur.

Türkiye'de ki Dolmabahçe Sarayı'nı soymak için plan yapmıştı ama öldürüldüğü için bu planını gerçekleştiremedi.WALLA HELAL OLSUN BU ADM BENİM AMCAM OLSAYDI BEN DE ONU GİBİ BÜYÜK BİR UYUŞTURUCU BARONU OLURDUM

Pablo Escobar'ın girmiş olduğu çatışma polis swat ve askerlerin birlikte toplanıp pablo escobarı yakalama çabasındayken kaza kurşununda ölmüştür.

“Biyografi” sayfasına dön