Gönül Mücadelesi

Dinimiz hakkında hertürlü bilgi
Newroz
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Huzurlu
Gönül Mücadelesi

Mesaj gönderen Newroz » 07 Oca 2010 23:31

Birbirine zıt yaratmış Yaradan...Biri artı, biri eksi; gönül ile nefsin mücadelesi... İnsanoğlu bedeninde taşır ikisini de, ne elle tutulur, ne gözle görülür...İkisinin emrindedir akıl.Anahtar ne tarafa dönerse insan o tarafa yönelir. Gönül çırpınır durur kulun hayırda yürümesi için. Geldiği yeri, verdiği sözleri, gideceği zamanı bilir. Bu yolun sabır yolu olduğunu, çileli olduğunu, canının yanacağının bilincindedir. Hep fısıldar gönül, haydi gayret, pes etme!...Sakın örtme üstümü benliklerinle...Dikenlerin içinden gül dermeyi öğreneceksin, sonunda başaracaksın der demesine de,nefis bırakır mı meydanı gönüle?...
Öyle acımasızdır ki sarar da sarar insanoğlunu...Başlar fısıldamaya, dünya güzel, yaşamak güzel, hazlar arzular var. Yaşamak için geldin dünyaya, gez eğlen, ne işin olur senin maneviyatla...Boşver;Fırsat elindeyken,kaçar mı hiç?...Yaşamana eğlenmene bak;Der de der,bıkmadan usanmadan...

Akıl şaşırmış bir durumda, hür irade elinde, iki yol var önünde. İkisi de gel diyor...Dünyaya bakıyor, bütün cazibesini kullanmış madde, gel bana kul ol, ben buradayım, elle tutulur gözle görünürüm...Gel bana hayatını yaşa diyor...Yöneliyor kişi ona doğru...

Ama ya öteki yol, ona da bakmalıyım, sonra karar vermeliyim diyerek dönüyor yönünü Hakk yoluna. Gönül, sevgiyle sesleniyor akıla..."Bende hayırlar var, bende sevgi var, bende şükür var. Rahmet bende, sabır bende, aşk bende. Yolum dikenli, yolum taşlı. Yolum zor, ama bu yolda iman var, inanç var. Sonunda okyanusa ulaşmak, Yaradana kavuşmak var...''

Seç yolunu insanoğlu, akıl denen anahtarı, hayra doğru döndür... İradeni hayırda kullan ki Yüce Yaradan senden razı olsun. Yalan olan dünyaya aldanma, hepsi emanet... Sen bile senin değilsin, daha ne düşünürsün...

Kır nefsinin zincirini...Aç gönül kapısını...Gir çiçek bahçesine...Güllerden bir demet yap...Öylesine güzel çiçekler yetiştir ki her birisi diğerinden güzel olsun. Ne bakmaya doy, ne de koklamaya...Eline aldığında çiçek demetini;Yüce Yaradanın huzurunda:''Rabbim senin rızanı kazanmak için yetiştirdim. Çileli yollardan sabrederek, şükrederek yetiştirip getirdim. İstediğim senin sevgin Ya Rabbim, istediğim senin rızanı kazanmak..."

Yüce Yaradan kapısından döndürür mü kulunu?...Döndürmez elbet...Kazanmıştır gönül, çünkü akıl Hakk yolunda, sevgi yolunda...Başarı onundur artık, sevgi sarmış her bir yanını, yok olmuş engin denizde;Mutlu mu Mutlu...Umutlu mu Umutlu...

En son Newroz tarafından 07 Oca 2010 23:31 tarihinde darbelendi.

“İslam ve İnsan” sayfasına dön