İster döver ister sever !

Kadınların ve erkeklerin bilinmeyen dünyaları
Sabrina
Üstteğmen
Üstteğmen
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Akrep
Takım:Galatasaray
İster döver ister sever !

Mesaj gönderen Sabrina » 14 Oca 2007 14:31

Aile içi şiddetin önlenmesine yönelik toplumu ve kamuoyunu bilinçlendirme çabaları sürerken, yapılan bir araştırma, “kadınların bir bölümünün şiddete maruz kalmayı onayladıklarını” ortaya koydu.

Yeni Symposium Dergisi'nde yer alan araştırma, sağlık ocağına başvuran ve yüzde 82,9'u hiç eğitim almamış veya ilkokul mezunu 146 kadınla yüz yüze görüşme yoluyla yapıldı.

Çalışma, katılımcıların yüzde 63,7'isinin “çocuklukta anne-babası”, yüzde 40,4'ünün de “kocası tarafından uygulanan” fiziksel şiddete maruz kaldığını ortaya koydu. Bu duruma çocukların yüzde 26'sının “tanıklık ettiği”, ayrıca kadınların yüzde 76,7'sinin de “çocuklarına fiziksel şiddet uyguladığı” belirlendi.

Araştırma, kadınların fiziksel şiddeti bazı durumlarda haklı bulduğunu da ortaya koydu. Buna göre, katılımcıların yüzde 42,5'i “çocuklarının bakımlarını ihmal etmeleri”, yüzde 41,8'i de “kocalarına karşılık vermeleri” halinde, yüzde 37'si de “kadının parayı lüzumsuz yere harcaması” durumunda “kocanın şiddet uygulamakta haklı olduğu” görüşünü savundu.

Şiddeti haklı görmeyi gerektirebilecek herhangi bir nedene “evet” diyenlerin oranı ise yüzde 78,1 olarak tespit edildi.

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 14 Oca 2007 14:51

Şu kadınları anlamadan ölürsem kesin öbür dünyada da bunları anlamakta zorluk çekerim!
beyazgül
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Yay

Mesaj gönderen beyazgül » 15 Oca 2007 10:09

siyabend yazdı:Şu kadınları anlamadan ölürsem kesin öbür dünyada da bunları anlamakta zorluk çekerim!

tabiki bu durumda kadınları anlayamazsın özelliklede dayak yiyen kadınları.. :!: :!: :!:
Yeni Symposium Dergisi'nde yer alan araştırma, sağlık ocağına başvuran ve yüzde 82,9'u hiç eğitim almamış veya ilkokul mezunu 146 kadınla yüz yüze görüşme yoluyla yapıldı.

şimdi hiç eğitim almamış bir kişinin kendini savunma mekanizması zaten pek yoktur..sadce okula gidip gitmemesinden demiyorum.özellikle bayanlar okula gönderilmedikleri zaman kendilerini yetiştirme fırsatı bulamazlar...daha çocukluktan omuzlarına bir sürü yük yüklenmiştir..ve kendilerine örnek olarak ailelerini alırlar..Ayrıca gelecek korkusu vardır..Anket yapılırken bile korkuları vardır..kocam haklı beni döverken derken içinden o an neler geçtiğini bilemeyiz :!:

eğitimli bayanlar,yada yetişen yeni nesil dayağın haksızlık,zorbalık olarak nitelendirir..ama şuda varki yapılan bazı araştırmalardada üni.mezunu erkeklerin eşlerine daha çok şiddet uyguladığını ortaya koymuştu..şiddet olayı eğitim yada eğitimsizlik içermiyor ama kadınların susması eğitimsizliğe ve korkuya dayanıyor..

“Erkekler & Kadınlar” sayfasına dön