Muhammedü’l-Emin

Okunmaya değer kitapları tanıtın

Kullanıcı avatarı
Militan Girl
Çavuş
Çavuş
Mesajlar: 88
Kayıt: 21 Tem 2008 22:13
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Kadın
Burç: Yay
Takım: Galatasaray

Muhammedü’l-Emin

Mesajgönderen Militan Girl » 19 Eyl 2008 14:05

Dr. Casim Avcı’nın kaleme aldığı, Dr. Ömer Türker’in editörlüğünü yaptığı Muhammedü’l-Emin, Peygamber Efendimiz’in çocukluğunu, gençliğini, Hz. Hatice ile evliliğini ve vahye hazırlanışını ele alıyor; bu dönem içindeki önemli olayları tüm detaylarıyla aktarıyor. Kitap, risâlet öncesi Cahiliye toplumunun örf, âdet ve ibadetlerini; İslam öncesi Mekke’nin portresini de ayrıntılı olarak çiziyor.

Resim

Kitapta, Mekke tarihi, Mekke ve Kâbe ile ilgili görevler, sosyo-ekonomik hayat ve putlar, Fil vakası, Peygamber Efendimizin’in soyu ve ailesi, Kutlu Doğum, sütannesi Halîme’ye verilişi, annesi ve dedesinin vefatları, amcası ile yaptığı Suriye seyahati ve rahip Bahira hadisesi, Efendimiz’in Ficâr Savaşı’na katılması, Hilfu’l-Fudûl cemiyetinde bulunması, Hz. Hatice ile evlenmesi ve Kâbe hakemliği gibi önemli olaylar, bilimsel tarihçilik esaslarına sadık kalınarak, son derece sade ve anlaşılır dille anlatılıyor.

Otoriteler kitabı tavsiye ediyor

Hayykitap’tan yayımlanan Muhammedü’l-Emin’i “özel” kılan bir diğer özellik ise farklı kesimlerden İslam otoritelerinin kitabı onaylaması ve tavsiye etmesi... Prof. Dr. Hayrettin Karaman, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Hamdullah Öztürk, Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. Mustafa Fayda ve Tuğrul İnançer, kitabın arka kapağında görüşlerini ve tavsiyelerini dile getiriyorlar.

Bilindiği gibi Hz. Muhammed’in hayatıyla ilgili eserlerin büyük çoğunluğunda 23 yıllık peygamberlik sonrası döneme ağırlık veriliyor. Ancak Hz. Peygamber’in hayatına bir bütün olarak bakıldığında 40 yılının peygamberlik öncesine ait olduğu görülüyor; bu da ömrünün yaklaşık üçte ikisine karşılık geliyor.

Efendimiz, “insan ve kul olarak” bu 40 yıllık dönemde peygamberliğin ağır yükünü taşıyabilecek şekilde hazırlanıyor. Toplumun bu mesaja kulak vermesini kolaylaştıracak güvenilir kişiliği bu dönemde oluşuyor. Nitekim onun bu dönemde Mekke toplumundaki adı da “Muhammedü’l-Emîn” yani güvenilir Muhammed.

Neden Muhammedü’l-Emin, neden şimdi?

Hayykitap yetkilileri kitabın yayımlanma nedenini şöyle anlatıyor:

“Bu kitap asırlardan beri devam eden Peygamber sevgisi ve özleminin bir ürünü olarak ortaya çıktı. Efendimiz’in “Allah Resûlü’nde sizin için güzel bir örnek vardır” ayetinde ifade edilen örnekliğini görmek ve dostane sesimize kulak verenlerle bu heyecanı paylaşmak istedik.

Bunun için de ilk adım olarak Peygamberimiz’in doğumundan vahyin inişine kadar geçen hayatını müstakil bir kitapta anlatmayı yeğledik. Özellikle bu kesiti tercih edişimizin nedeni, Efendimiz’in örnek kişiliğinin vahiy sonrasında olduğu gibi öncesinde de ifadenin bütün anlamlarıyla gerçekleştiğini görmek ve göstermekti.”

Efendimiz’i örnek almaya “bugün” ihtiyacımız var

“Onun (s.a.v.) çocukluğunu, gençliğini, yaşadığı toplumun iyi ve kötü hasletlerine karşı tavrını, eşiyle, akrabalarıyla ve komşularıyla ilişkisini, yoksula yardımını, haksızlığa karşı duruşunu, ticaretteki dürüstlüğünü ve çevresindeki bütün insanlar tarafından “Muhammedü’l-Emîn” yani “güvenilir Muhammed” adıyla anıldığını, kısaca iyi bir kul ve insan olmanın evrensel şartlarını kavramaktı amacımız.

Çünkü Efendimiz’i anlamaya ve örnek almaya bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu düşündük. Bu gayeyle çıktığımız yolun sonunda Casim Avcı’nın bilimsel titizlik ve mümin duyarlılığıyla kaleme aldığı elinizdeki kitaba ulaştık. Eğer Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) bugünün insanı tarafından anlaşılmasına bir nebze katkımız olursa kendimizi bahtiyar sayarız.”

İslam otoritelerinin kitap hakkındaki görüşleri ve on-line satış seçenekleri için tıklayınız!bukett
Yarbay
Yarbay
Mesajlar: 4370
Kayıt: 28 Oca 2008 19:00
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Kadın
Burç: Boğa
Takım: Fenerbahçe
Konum: 'eğitim kafesi'

Re: Muhammedü’l-Emin

Mesajgönderen bukett » 02 Nis 2009 18:35

çok guzel bır kıtap gercktn..
Kimse elindekinin değerini, kaybetmeden anlamaz.


“Kitaplık” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir