Kürtler'in Türkiye'yi işgali

Okunmaya değer kitapları tanıtın
Aristo
Onbaşı
Onbaşı
Ruh Hali:Mutlu
Takım:Galatasaray
Kürtler'in Türkiye'yi işgali

Mesaj gönderen Aristo » 26 Oca 2007 11:07

Türkiye ile ABD’nin Kuzey Irak’ta karşı karşıya gelmesini anlatan Metal Fırtına’dan sonra, emekli Korgeneral Alper Akseli de benzer bir kitap yazdı. Bu kez Türkiye, ABD desteğindeki Kürtler tarafından işgal ediliyor.

Gizemli güç devrede
Kuzey Irak’ta kurulan Kürt devleti ABD’nin himayesiyle 2012’de Türkiye’nin doğu ve Güneydoğu’sunu işgal eder. Amerika’nın verdiği “Gizli Güç” denilen elektronik silahı kullanarak Türk ordusunu etkisizleştiren Kürt devletinin işgali Ortadoğu’daki bütün dengeleri alt üst eder. Rusya, Çin, Japonya durumun önünü almak için harekete geçer ancak buna gerek kalmaz. Türkiye gizli gücü etkisizleştirir ve işgalden kurtulur.

Romanın senaryosuna göre, Kandil’deki PKK kampını bombalamaktan geri dönen iki F-16’dan biri Zaho’da düşürülür, birkaç saat sonra da Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvveti, Malatya Hava Üssü taarruza uğrar. Peşi sıra da Silopi, Şırnak ve Hakkari’deki kara birliklerine saldırılarak Türkiye’nin Güneydoğu’su ciddi direnişle karşılaşılmadan işgal edilir.

Ankara’nın doğusundaki tüm illerde uçaklar, silah sistemleri, telefon ve telsizler çalışmamaktadır. Bu şartlarda düşmana karşı da koyulamamaktadır. İşgalden kurtuluşu ise, Pilot Binbaşı Yavuz, dış istihbarat görevlileri Türkmen Ahmet, Kürt Bekir, Diyarbakır’ın eşrafından Kürt Cafer Ağa gibi kahramanlar sağlar.

Romanın sonunda Kürt ordusunu önüne katan Türk ordusu, ABD’nin itirazına rağmen Kürt Devleti’nin topraklarında hızla ilerler. Türk ordusunun nereye kadar ilerleyeceği sorusuna romanın yazarı emekli Korgeneral Akseli’nin yanıtı ise, “Orada bıraktım. Nerede dururlar bilmem. Herkesin muhayyilesine bıraktım” şeklinde.

Ortalıkta dolaşan haritalara tepki

Hava Kuvvetleri’nden emekli olan Akseli, romanı yazma nedenini şöyle açıklıyor: “1990’dan itibaren, sağda solda Kürdistan haritalarını görüyorum. Bu kitabı, gerçekleri aktarmak için yazdım.” Akseli, kitabı yazarken Genelkurmay ile her hangi bir bağlantı kurmadığını dile getirdi.

Binbaşı Yavuz’u kurtaran Bekir

Kİtapta, “Hava Saldırıları”, “Gizli Anlaşmalar” ve “İşgal” olarak olaylar üç bölüm halinde kurgulanmış. Romanda, Zaho’da uçağı düşerek bir ağacın dalında asılı kalan Pilot Binbaşı Yavuz’u kurtaran Bekir’in öyküsü ve istihbaratçı Türkmen Ahmet’in yolları ilginç bir şekilde kesişiyor. Kadın karakter bulunmayan romanda aşka ilişkin tek vurgu Türkmen Ahmet’in katledilen sevgilisi Leyla’ya ilişkin olan rüyaları.

Resim

Piremerd
Üstteğmen
Üstteğmen

Mesaj gönderen Piremerd » 26 Oca 2007 17:11

Kod: Tümünü seç

Romanın sonunda Kürt ordusunu önüne katan Türk ordusu, ABD’nin itirazına rağmen Kürt Devleti’nin topraklarında hızla ilerler. Türk ordusunun nereye kadar ilerleyeceği sorusuna romanın yazarı emekli Korgeneral Akseli’nin yanıtı ise, “Orada bıraktım. Nerede dururlar bilmem. Herkesin muhayyilesine bıraktım” şeklinde. 
Romanı yazan ve onun gibi düşünen belli bir kesimin hayal dünyalarını yansıtan bir düşünce.Belkide hiçbir zaman bu hayallaeri gerçek olmayacak.Bunun farkındalar ya da hala o hayallerle yaşıyorlardır.
Bu kitap onların hayallerini dile gitiriyor.
Onlar gibi düşünenlerde kitabı okudukça daha bir şahlanacak
şahin olmanın gerekliliğine kendilerini inandıracaktır.

“Kitaplık” sayfasına dön