Nil Demirkazık - "Sakıncalı Yazılar"

Okunmaya değer kitapları tanıtın

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Nil Demirkazık - "Sakıncalı Yazılar"

Mesajgönderen Siyabend » 15 Kas 2008 15:50

Yapmış olduğu konuşmalardan dolayı, "PKK örgüt üyesi" diye tutuklanıp yargılanan ve serbest bırakılan Nil Demirkazık'ın gazete ve dergilerde yayınlanan yazılarından oluşan "Sakıncalı Yazılar" adlı kitabı Weng Yayınları'ndan çıktı.

Kürt sorunu yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Nil Demirkazık'ın, "Kerkük Kürtlerin Kalbidir", "Sayın Öcalan", "Kandil Dağı gerçeği", "Federalizm ve Türkiye", "Kürdistan: Bir Ulusun Doğuşu" başlıkları altında 63 adet yazısının yer aldığı "Sakıncalı Yazılar"adlı kitabı çıktı.

Kitabın önsözünde, "Vatan Sağolsun demeyeceğim, efendi, köle devri bitti" diyen Demirkazık, Türkiye'de demokrat olmanın, özgürlükleri ve eşitlikleri savunmanın kolay olmadığını, ödülünün ise cezalandırmak olduğunu yazdı.

Türkiye'de insanların bir bölümünün kendini "efendi", diğerlerini de "köle" olarak görmek istediğini kaydeden Demirkazık önsözde şunlara yer verdi:

"Yıllardır süren ve on binlerce Kürt insanının ölümüne neden olan kirli savaştan bıkmışlığa rağmen, sorunun çözümünün askeri yöntemlerle değil siyaset yoluyla olacağı anlamazlıktan geliniyor. Bu durum nereye kadar böyle sürecek? Kangren olmuş yarayı iyileştirecek tedavi önlemleri uygulanmazsa tek çözüm o kolun kesilmesidir. Yıllardır yapılan yanlışlarda ısrar bu süreci hızlandırır. Bugün tüm dünyanın gündemine oturan Kürt Sorunu'nun kolay ve basit bir çözümü yoktur, olamaz da…

Türkiye önümüzdeki kısa süreçte soruna kalıcı ve adil bir çözüm bulmaya mecburdur. Yapılması gereken, doğru reçetelerle tedaviye acilen başlanmasıdır. Zira hasta artık eski tedavi yöntemleriyle iyileştirilmeyecek kadar ağırlaşmıştır. Onun için doğru teşhis ve doğru ilaç gerekmektedir.

Sorunun doğru politikalarla çözümü hepimizin tercihidir.

Aksi durumda ise hiçbir güç bu ülkenin "Yugoslavyalaşma" sürecine kaymasına engel olamaz. Zira insandan insana yönelen en büyük tehdit ırkçılıktır.

"Bölünme paranoyasına" kapılanlar tarihe doğru bakmak, geçmişle hesaplaşmak ve sorunun derinleşmesine neden olan yanlışlardan ders çıkarmak zorundadırlar.

Kürt Sorunu konusunda vatandaşlar ve yöneticiler ezberlerini bozmaya mecburdur. Eski ezberin getirdiği çözümsüzlüğün faturasını ise tüm Türkiye öder. Kürt etnik kimliğine sahip olmayan biri olarak yazılarım fazla “cesur” bir girişim olarak görülebilir. Ancak ben kendimi her şeyden önce "İNSAN" olarak gördüm ve görmeye de devam edeceğim. Sonuçları ve bedeli ne olursa olsun……"

ANF NEWS AGENCYSaçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Kitaplık” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir