Hamas, Militanlar, Şehitler ve Casuslar…

Okunmaya değer kitapları tanıtın

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Hamas, Militanlar, Şehitler ve Casuslar…

Mesajgönderen Siyabend » 31 Oca 2009 14:54

Zeki Chehab’ın “Hamas / Militanların, Şehitlerin ve Casusların Anlatılmamış Öyküsü” Bilal Çölgeçen’in çevirisiyle İkarus Yayınları tarafından Türkçe yayınlandı.

Zeki Chehab, Hamas’ın dış bağlantılarını, bugünkü Ortadoğu’yu ve Filistin’i anlamak için gerekli olan pek çok ayrıntıyı dışarıdan bir gözlemci olarak değil, bizzat içerden Hamas liderleriyle, militanlarıyla ve aileleriyle görüşerek anlatıyor.

Hamas'ın gerçek doğası nedir? 2006 Filistin seçimlerindeki şaşırtıcı zaferlerinden bu yana, Ortadoğu'da cevap verilmesi gereken en önemli soru olmuş. Gerçekten nasıl çalışmaktadırlar? Ne kadar "İslami"dirler? Siyah ve yeşil üniformaların içinde hangi kişilikler barınmaktadır? Filistin doğumlu bir gazeteci olan Zaki Chehab, tartışmalar yaratan bu kitapta Hamas'ın El Fetih'i zayıflatmak isteyen İsraillilerin örtülü teşvikiyle (Hamas, gizlice temin edilen ilk silahlarını İsrail'in iç güvenlik örgütü olan Shin Bet'ten satın almıştı) nasıl gelişip güçlendiğini göstermek için işin iç yüzünü bilen özgün haber kaynaklarına başvuruyor. İsrail istihbarat servislerinin örgütün en üst düzeylerine kadar sızma derecesini ortaya koyuyor. İntihar bombası saldırıları için "şehitlerini" nasıl hazırladıklarını, Hizbullah ve El Kaide gibi diğer gruplarla ilişkilerini sorgulayarak şaşırtıcı bağlantıları meydana çıkartıyor.

Zaki Chehab, Lübnan mülteci kamplarında yaşayan eski tanıdıklarına ulaşarak, askeri liderlerin aileleriyle çay içerek, Gazze'nin yeraltı tünellerini bizzat görerek Hamas'ın daha önce hiç anlatılmamış öyküsünü ‘içeriden’ anlatıyor.Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Kitaplık” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir