Peleliu Savaşı

Türkiye ve Dünya Tarihi

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Peleliu Savaşı

Mesajgönderen Siyabend » 07 Haz 2009 11:31

Peleliu Adası, okyanusta kayalıklardan ibaret binlerce mercan adalarından biridir. Askeri açıdan önemi büyüktür. Önce Japonlar tarafından işgal edilir. Sonra, Amerikalılar, adayı Japonlardan geri almaya çalışırlar.


***
Nakagava, askeri akademiden mezun olup, pek başarılı olmayan subaydır. Yükselmesi düzenli ama yavaştır. Normal koşullarda, 30 yıl hizmetini tamamladıktan sonra 1950’li yılların başında emekli olacaktır.

Ama olaylar acımasız ve kanlı başlar. Japonlar, Çin’i işgal edince gelişmeler hızlanır.

Nakagava, önce Çin’de görev yapar. Sonradan, Peleliu Adasının savunması için görevlendirilir. Sessiz, gösterişten uzak Nakagava, hanımı ile vedalaşırken, sadece onurlu bir ölüm istediğini söyler. Hanımının, “Hangi tür giysi hazırlayayım?” sorusuna, “Sonsuz yolculuğa çıkacağımı tahmin ediyorum. Sadece onurlu bir yolculuk olmasını istiyorum” der.

Büyük bir şans eseri, Amerikan denizatlılarının saldırısına uğramdan; Nakagava, bir aylık yolculuktan sonra Peleliu’ya varır. Hemen adanın savunması için hazırlıklara başlar. Bu arada, Japon Savaş Komutanlığından generaller, Albay Nakagava’ya, adanın savunması ile ilgili değişik görüşler sunarlar. Sonunda, iki general farklı görüş bildirir. Biri diğerine bağırır. Öbürü kılıcına davranır; bereket versin, Nakagava arabulucu olur, savunma işi her ikisinin istediği biçimde sonuçlanır.

Nakagava, “Sürekli eğitim insanları zafere ve başarıya götürür!” der ve gece-gündüz eğitim çalışmalarına devam eder. “İnsanların düşmanını yok etmeden ölmesi aptallıktır. Ölmeden önce mutlaka bir düşman öldürmelisiniz! Esir olmak, ebedi köleliktir. Esirler, sonsuz olan öte dünyada sürekli acı çekerler. Bu nedenle esir olmak ve esir almak kadar kötü davranışlar olamaz!” Nakagava, askerlerine, böylesi dini bilgiler de verir.

Peleliu Adasında yaklaşık 10.000 Japon askeri vardır. Ama çıplak adanın savunması kolay değildir.


***
Amerikalılar oldukça güçlü silah ve insan gücüyle saldırıya geçerler. Amerikalı komutan, üç veya dört gün içinde adayı almayı planlar. Önce, ada, top yekûn bombalanır. Çıplak adada hareket eden her canlı yok edilir. Sonra, Amerikan deniz piyadeleri sahile çıkmaya başlar. Amerikan askerlerinin sahile çıkmaya başlamasıyla sessizlik oluşur. Sonra, aniden Nakagava’nın ölüme atlamaya hazır askerleri karşı saldırıya geçer. Amerikalılar büyük kayıp verir. Japonların kaybı da az değildir.

Tokyo’daki Savaş Merkezi, Peleliu’nun savunmasını İmparator’a iletir. İmparator, Peleliu’un savunası ile ilgili hayranlıklarını belirtir.

Amerikalılar, ikinci, üçüncü, dördüncü… Saldırılarını yaparlar. Nakagava, 27 Eylül’den 20 Ekim’e (1944) kadar, Amerikalıları adaya çıkarmaz. Japon İmparatoru, tam 10 defa Nakagava ve askerleri için övgü yayınlar. Bu süre içersinde, Japonya’daki insanlar bu sessiz komutan ve onun askerleri hakkında konuşurlar.

Nakagava, savunmaya devam eder. Askerlerinin nerdeyse yarısı ölmüştür. Büyük kısmı yaralanmıştır. Amerikan kayıpları az değildir. Bir yandan zorunlu ihtiyaçlar olan su, yiyecek sıkıntısı, diğer yandan ağır kayıplar ve kocaman Amerikan baskısı Nakagava’yı yıldırmaz. “Ölünceye kadar savunma!” emrini yeniler.

22 Kasım’da iki Amerikan alayı Nakagava’nın karargâhını çevreler. Yaklaşık 70 metreye kadar yaklaşırlar. Nakagava, son olarak generali Inoue’ye, kodları ve değerli kâğıtları yok ettiğini iletir. Sonra, “Sakura! Sakura!” (Japonların cennete girerken söylemeleri gereken parola) diyerek ebedi ve sonsuz yolculuğuna çıkar.

Japonların kaybı, başta Nakagava olmak üzere, yaklaşık 10.000 kişidir. Amerikalılarınki ise 5000 dolayındadır. Ağır yaralı Japonlardan kaç tanesinin kurtulduğunu bilemiyorum. Ama bunların sayısı son derece sınırlıdır. Nakagava’ın teslim olan askeri yoktur.

27 Kasımda, kesin sonuç Tokyo’ya iletilir. Önce, Albay Nakagava’nın rütbesi generalliğe yükseltilir.

Video: http://www.juzztv.com/play/Enteresan/Pe ... 5%9F%C4%B1Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

ZAGROS
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9465
Kayıt: 28 Şub 2007 22:02
Ruh Hali: Huzurlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Koç
Takım: Fenerbahçe
Konum: Kızıltepe

Re: Peleliu Savaşı

Mesajgönderen ZAGROS » 15 Eki 2010 21:32

Paylaşım için teşekkürler


“Tarih” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir