Reinhard Heydrich Süikastı

Türkiye ve Dünya Tarihi

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Reinhard Heydrich Süikastı

Mesajgönderen Siyabend » 25 Tem 2009 12:39

Reinhard Heydrich (Tam adı: Reinhard Tristan Eugen Heydrich, 7 Mart 1904; Halle - 4 Haziran 1942; Prag), Almanya’nın deniz subayı ve Nazi Almanyası’nın siyasetçisi. SS-Obergruppenführer. Sicherheitspolizei (kısaca: SiPo, Güvenlik Polisi) ve Sicherheitsdienst (kısaca: SD, Güvenlik Teşkilatı)’nin birleşme sonucu kurulan Reichssicherheitshauptamt (kısaca: RSHA, Reich`ın Güvenlik Başdairesi) başkanı. Reichsprotektorat Böhmen und Mähren (Reich himayesindeki Bohemya ve Moravya) Genel Vali Vekili.

Heydrich, 1938`den itibaren, Yahudilerin Avrupa`dan sürülmeleri ve katledilmelerinde büyük rol oynamış, anahtar figürlerden birisidir. Güvenlik Teşkilatı (SD), Avusturya`nın ilhakından bu yana nüfusun zorunlu göç ettirilmesi uygulamalarının örgütlenmesinde iyice sivrilmişti. 1938 Kasım pogromunun ardından Heydrich, 26 bin Yahudi`nin Almanya`daki toplama kamplarında enterne edilmelerinden sorumludur. 1 Eylül 1939`da savaşın başlamasıyla beraber Yahudilerin gettolara yerleştirilmelerini ve Polonya`daki bütün Yahudi cemaatlerinin ihtiyar heyetleri oluşturmalarını emretmiştir.

Almanya`nın Sovyetler Birliği seferinde, emrindeki işgal kuvvetlerine yetişkin yaştaki komünistlerin ve Yahudilerin katledilmeleri talimatını vermiştir. Heydrich`in bu talimatları doğrultusunda işgal kuvvetleri, Sovyet bölgesinde yaşamakta olan bütün Yahudileri sistemli ve toplu olarak katletmeye başlamıştı. Heydrich, 31 Temmuz 1941`de Göring`den aldığı vekâlet uyarınca “Yahudi sorununa nihai bir çözüm” getirmek amacıyla 11 milyon Avrupalı Yahudi`nin katliamını planlamaktaydı.

Heydrich, konservatuvar müdürü ve besteci bir babanın oğlu olarak Halle a.d. Saale`de doğdu. Katolik Lisesi mezunu. 1920`da Freikorps`a (Gönüllü Kıta), 1922`de Reich Deniz Kuvvetleri`ne katıldı. 1931`de deniz üstteğmen iken, bulunduğu bir evlenme vaadini yerine getirmemekten dolayı ordudan ihraç edildi. 1931`de NSDAP ve SS`e girdi. Temmuz 1932`de, Himmler tarafından Güvenlik Teşkilatı`nı (SD) kurmak ve başkanlığını yapmakla görevlendirildi. 1933`de Bavyera Siyasi Polis Amiri, 1934`de Berlin`de Gizli Devlet Polis Kurumu (Gestapo) Başkanı, Haziran 1936 `da Asayiş Polisi ve Eylül 1939`da Rayş`ın Güvenlik Başdairesi (RSHA) Başkanı oldu.

Çek direniş örgütü militanları tarafından 27 Mayıs 1942`de, İngilizlerce eğitilmiş özel bir Çekoslovak suikast timinin saldırısına uğradı. Saldırı anında Heydrich’in aracına ateş etmesi gereken gurubun liderinin Sten marka silahı tutukluk yaptı. O sırada arabayı sürmekte olan Klein suikastçının yalnız olduğunu düşünerek aracı durdurdu ve suikastçıya ateş açtı. Bu sırada tim üyelerinden Kubis’in attığı anti-tank bombası Heydrich’in kötü şekilde yaralanmasına neden oldu. Daha sonra 4 Haziran sabahı saat 4:30 da 38 yaşında acılarına dayanamayarak öldü.

Part 1: http://www.juzztv.com/watch_video.php?v=0527ac8193eaaf7
Part 2: http://www.juzztv.com/watch_video.php?v=8687fb43e312231
Part 3: http://www.juzztv.com/watch_video.php?v=2dffeba3a2b5818Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Tarih” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir