Hitler, Zenci Jesse Owens'in Elini Sıkmış

Türkiye ve Dünya Tarihi

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Hitler, Zenci Jesse Owens'in Elini Sıkmış

Mesajgönderen Siyabend » 11 Ağu 2009 12:04

Berlin'de yapılan 1936 olimpiyatları, Hitler ve Nazi Almanyası için kaçınılmaz bir fırsattı. Onlar aryan Alman ırkının gücünü tüm dünyaya gösterecekler ve diğer ırklar karşısındaki zaferini ilan edeceklerdi.. Ancak olmadı...

100 metre koşu yarışmasında, alman atletler Amerika'dan gelen bir çiftçinin oğlu olan siyahi Jesse Owens'a yenildi. Yarışı tribünden izleyen Hitler, bir alt ırkın galip gelmesine o kadar sinirlendi ki, tribünü terketti. Tüm dünya basını bu olayı, "Hitler'in düşüşü" olarak verdi..

Ancak şu anda 83 yaşında olan alman spor gazetecisi Siegfred Mischner'in ortaya attığı bir iddia, ortalığı karıştırdı. Mischner, ertesi gün Owens'ın tüm gazetecileri yanına çağırdığını, kendilerine "hitler yarışmadan sonra geldi ve beni tebrik etti. El sıkıştık. Fotoğraf bile çektirdik" diyerek fotoğrafı gösterdiğini söyledi..


Resim


Alman gazeteci, " ben dahil birçok insan bu fotoğrafı gördük. Ama hiçbirimiz bu haberi yapmadık. Çünkü Hitler'i kötü göstermemiz isteniyordu. Tüm dünya ülkeleri de bunu böyle istediler" dedi..

Alman gazeteci Mischner, Hitler'in yarışmadan sonra tribünü terketmesinin doğru olduğunu ancak terketmeden önce ABD'li Owens'i tebrik ettiğini söyledi. "bu el sıkışma, ödül töreninden az önce gerçekleşti. Çok az kişi gördü" dedi. Owens, 1960'lı yıllarda Nazi Almanyası'nda zenci olarak yaşamanın, ABD'de zenci olarak yaşamadan daha kolay ve iyi olduğunu söylemiş ve büyük tepki çekmişti.Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Tarih” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir