Kürtlerin Kökenini İlk Kaleme Alan Alim: El Dinawari

Türkiye ve Dünya Tarihi

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Kürtlerin Kökenini İlk Kaleme Alan Alim: El Dinawari

Mesajgönderen Siyabend » 15 Eyl 2009 19:42

Kürtlerin kökenleri yapılan tüm tarihi araştırmalara göre halen tartışma konusu olmaya devam ediyor. Ortadoğu’nun en kadim halklarından biri olan Kürtlerin büyük bir kesimi kendilerini halen Medlerin torunları olarak görürken kimi kaynaklar Kürtlerin Asurların “Kurti” olarak tanımladıkları kabilelerden geldiğini öne sürüyor.

İngiliz Asurolog G. R. Driver ise Kürtlerin, Sümer tabletlerinde M.Ö 3 binli yıllarda geçen ‘Karda’ ya da ‘Qarda’ adlı ülkenin halkı olduğunu öne sürüyor.

Kürtlerin kökenleri konusundaki en eski çalışma ise 9. yüzyılda dönemin en ünlü bilginlerinden Ebu Hanife Ahmed ibni Davud Dinawari tarafından yapılmış. “Ensab el-Akrad” adlı bir kitap yazan Dinawari bugün dahi halen birçok Batılı bilim insanı tarafından referans gösteriliyor.

İslami bilginler döneminin öncüsü olarak kabul edilen Dinawari, MS 820 yılında Kirmanşah’ın kuzeybatısındaki Dinawar kasabasında doğdu. Astronomi, matematik ve fizik öğrenimi gören Dinawari, dönemin ilim merkezleri Kufa ve Basra’da filoloji ve şiir dersleri aldı.

İslamiyeti sadece bir kuşak önce benimsemiş bir ailenin çocuğu olan El Dinawari’yi o dönemki İslami bilginlerden ayıran yönü kendi halkının tarihine ve kökenlerine duyduğu yakın ilgi oldu. El Dinawari bu nedenle kendisini “ulusalcı” olarak nitelendiren çağdaşı alimler tarafından dışlandı.

896 yılında ölen El Dinawari, arkasında astronomi, matematik, coğrafya ve botanik alanında eşsiz eserler bıraktı.

El Dinawari’nin en önemli eseri Kitab el Nabat’tır. 600’dan fazla bitki çeşidine yer verilen kitapta El Dinawari çok sayıda hastalığa hangi bitkinin iyi geldiğini reçeteleriyle uzun uzun anlattığı eserinde ayrıca tarım bitkilerinin nasıl geliştiği ve evrimleri de uzun uzun tanımlandı.

Cebir ve Güneş Tutulmaları üzerine de eserler veren alimin birçok eserinin kendisinden sonra gelen İslam alimlerine ilham veren nitelikte olduğu biliniyor.

Dinawari ayrıca Kürdistan’da yetişen bitkileri Kürtçe adlarıyla kayda geçiren ilk alim olarak tanınıyor.ANF NEWS AGENCYSaçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

Kullanıcı avatarı
Newroz
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 1097
Kayıt: 06 Ara 2006 16:10
Ruh Hali: Huzurlu
Cinsiyet: Kadın
Konum: Kızıltepe

Re: Kürtlerin Kökenini İlk Kaleme Alan Alim: El Dinawari

Mesajgönderen Newroz » 22 Eyl 2009 17:48

Siyabend, ellerine sağlık paylaşımın için
Resim

Söylesene yar
Hasretini adımlasam kaç adımda biter ?
Özlemin kaç nefestir saysam ?
Bilemezsin ki
Akla sığdıramazsın bu denklemi“Tarih” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir