148 Yıl önce yazılmış Nasreddin Hoca Fıkrası (Kürtçe)

Türkiye ve Dünya Tarihi
ANTER
Üstteğmen
Üstteğmen
148 Yıl önce yazılmış Nasreddin Hoca Fıkrası (Kürtçe)

Mesaj gönderen ANTER » 03 Mar 2007 20:24

Resim
Resim

Türkçesi:
KİM AĞLASIN
Timur çirkin bir adamdı. Bir gözü kör, bir ayağı da sakattı. Timur günün birinde, Hoca yanında iken, saçlarını kestirmek ister. Berber, Timur'un saçlarını keser ve her zamanki gibi eline bir ayna verir. Timur, aynada kendini görür ve çok çirkin bulur. Ağlamaya başlar. Onunla birlikte Hoca da ağlar. Böylece ikisi de birkaç saat beraberce ağlarlar! Yanindakiler Timur'u avutmaya çalışırlar; ona kendisini unutturmak için tuhaf tuhaf hikayeler anlatırlar. Timur'un ağlaması geçer, ama Hoca'ninki bir türlü kesilmez. Sonunda Timur Hoca'ya: "Dinle!" der. "Ben aynaya baktım, kendimi çirkin buldum, üzüldüm; çünkü sadece hükümdar değilim, aynı zamanda varlıklıyım, kadın ve kölelerim var. Çirkinim, çirkin olduğum için ağladım iste! Ya sen? Neye ağladın? Hala da susmak bilmiyorsun?" Hoca cevap verir: "Sen yalnızca bir kere aynaya baktın, kendini gördün dayanamadın ağladın. Ya bizler, gece gündüz senin suratına bakmamız gereken bizler, ne yapalım? Bizler ağlamasın da kimler ağlasın? Bunun için işte ağlıyorum ben!" der

Kaynak: Forschungen über Kurden-Peter Lersch-1858)

sinan
Yüzbaşı
Yüzbaşı

Mesaj gönderen sinan » 12 May 2007 12:12

paylaşım için tşk,ler

“Tarih” sayfasına dön