Erzurum'dan Çıktım Yola Van'da Verdim Mola

Uçuk kaçıkların buluşma noktası
Newroz
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Huzurlu
Erzurum'dan Çıktım Yola Van'da Verdim Mola

Mesaj gönderen Newroz » 20 Ağu 2009 18:33

Erzurum'dan bir grup insan hacca gitmek için yola çıkmışlar.Van'a gelmişler,Van'ın bir köyünde konaklamaya karar vermişler.

O köyünde imamı yokmuş.Köylüler aralarında konuşmuşlar ve Erzurum'dan çıkıp hacca giden bu topluluktan birini
imam yapmaya karar vermişler.Hem Erzurumlu hem hacca gidiyorlarsa boş insan değillerdir diye düşünmüşler.Nitekim tekliflerini içlerinden birisi kabul etmiş.

Her yıl 400 koyun verilecekmiş imama.Adam hacca gidip masraf yapacağıma burada kalıp yalandan imamlık yapar her yıl 400 koyun sahibi olurum diyerek işe başlamış.

Köylü camide toplanmış namaz kılınacak.Sayın imam başlamış namazı kıldırmaya
"Erzurum'dan çıktım yola Van'da verdim mola 400 koyun verdiler bana,Allahuekber."

Bu günlerce aynı biçimde devam etmiş köylü bu işe biraz şaşırmış ve konuşmuşlar aralarında
"Ya,demişler Daha önceki imam mı yanlış kıldırıyodu yoksa yeni imam mı yanlış kıldırıyo" "Bunu gidip müftüye soralım" demişler

Müftüye gelen halk herşeyi anlatmış.Müftü köylüye dönerek
"Siz şimdi imama çaktırmadan köyünüze dönün namaz vakti camide toplanın bende namaza gelicem"diye emir verir.

Herkes köyüne döner ve namaz vakti herkes camide toplanır.tabi ki sayın müftüde ordadır.
İmam namazı kıldırmaya başlar
Birinci rekat
"Erzurum'dan çıktım yola Van'da verdim mola 400 koyun verdiler bana,Allahuekber" der ve arkadan ÖHÖ!.. ÖHÖ!.. diye bir ses gelir ve imam yakalandım heralde diye korkmaya başlar.

İkinci rekatta bu sefer
"Erzurum'dan çıktım yola Van'da verdim mola 400 koyun verdiler bana, YARISI SANA YARISI BANA..Allahuekber"diyerek sözlerini değiştirir

Namaz bitince köylü müftüye dönerek
"İmam efendi namazı doğru kıldırıyor mu" diye sorar

Müftü:
Birinci rekatta biraz şaşırdı ama ikinci rekatta işi düzeltti..."

“Kaçıkların Mekanı” sayfasına dön