Rojda Magosa’yı Coşturdu


Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Rojda Magosa’yı Coşturdu

Mesajgönderen Siyabend » 29 Nis 2008 10:14

Kürt müziğinin sevilen sanatçılarından Rojda Kuzey Kıbrıs’ta dün akşam verdiği konserde izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı.

Yurtsever Demokrat Öğrenciler tarafından organize edilen konsere yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Kıbrıs'ın kuzeyinde, Magosa’da bulunan Lions Garden isimli eğlence merkezindeki konsere Kürt öğrenciler ve Kıbrısta hayatlarını sürdüren Kürt emekçi ve aileleri büyük ilgi gösterdi.

Yaklaşık 4 saat süren konserde Rojda seslendirdiği parçalarıyla, kimi zaman izleyicileri hüzünlendirirken, kimi zamanda hareketli parçalarıyla coşturdu. Hareketli parçalar eşliğinde halay çeken katılımcılar, sık sık ‘Biji Bıratiya Gelan’, ‘Bıji Aşiti’, ‘Kahrolsun faşizm’ sloganları attı.

Rojda, konser sırasında en beğenilen eserlerini ve son albümünde seslendirdiği parçaları okurken, Kıbrıs’ta ilk kez konser vermekten dolayı heyecanlı olduğunu söyledi.

Konser sırasında, Kürt sanatçı Rojda barış ve kardeşliğin Kürt ve Türk halkları arasında sağlanması gerektiğini belirterek, ‘’Geçmişte halklar arasında büyük bir engel olarak görülen ve halen etkisini sürdüren militarizmin karşısında, demokratik güçlerin güç birliği yaparak bu düşmanlığı yeneceğine inanıyoruz. Günümüzde halen ırkçı, şoven, militarist bir yapının halklar arasında provakatif eylemler içerisinde bulunmaları, oturdukları rant tahtının tükenmekte olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bu şoven akımların karşısında sivil toplum örgütlerinin ve aydınların dik durması, bu milliyetçi akımların, halklar arasında bölünmeye sebep vermemesi gerekmektedir. Biz sanatçılar olarak her dilden müzik yapmanın, halklar arasındaki barışa katkı sağladığına inanıyoruz ve bu amaçla buradayız. Müziğin evrenselliği, halkların barışına ışık tutmasını diliyoruz’’ dedi.

Geç saatlerde sona eren konser sonunda izleyiciler Rojda ile fotoğraf çektirdiler.Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Kültür Sanat” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir