Dünyaca Ünlü 11 Yazardan Kundera’ya Destek


Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Dünyaca Ünlü 11 Yazardan Kundera’ya Destek

Mesajgönderen Siyabend » 05 Kas 2008 11:20

Gençliğinde komünist rejimin gizli polisiyle işbirliği yaparak ihbarcılıkta bulunmakla suçlanan ünlü Çek yazar Milan Kundera’ya, dördü Nobel Ödüllü olmak üzere dünyaca ünlü 11 yazardan destek geldi.

Milan Kundera’ya destek veren uluslar arası alanda tanınmış 11 yazar, bu iddiaları “karalama kampanyası” olarak değerlendirdi. Yazarlar arasında Orhan Pamuk, Gabriel Garsia Marquez ve J.M. Coetzee gibi Nobel Edebiyat Ödüllüler de var.

Yazarlar bu iddiaların en ufak şüpheler temelinde yaşayan en büyük yazarlardan biri olan Kundera’nın “saygınlığına gölge düşürmeye” yönelik olduğunu belirtti.

Yayınlanan ortak açıklamada Kundera’nın bu iddiaları reddettiğini ve Prag’da yüksek bir bilimcinin de Kundera’yı açık bir şekilde temize çıkardığı kaydedildi. Yazarlar, basının “bu karalama söylentisini korkunç bir hafiflikle, tersini söyleyen üzerinde de titizlikle durmadan yayarak iyi yapmadığı” eleştirisinde bulundu.

Kundera’nın Fransız yayıncısı Gallimard tarafından yayınlanan metne imza atan yazarlar şöyle: Nobel Edebiyat Ödülü sahipleri; J.M. Coetzee (Güney Afrika), Gabriel Garcia Marquez (Kolombiya), Nadine Gordimer (Güney Afrika) ve Orhan Pamuk (Türkiye) ile İngiliz yazar Salman Rushdie, Amerikalı yazar Philip Roth, Meksikalı Carlos Fuentes, Fransız Jean Daniel, İspanyol yazarlar Juan Goytisolo ve Jorge Semprun, Belçikalı yazar Pierre Mertens. J.Y.B.

13 Ekim günü Totaliter Rejimler Çek Araştırmalar Enstitüsü, 1950 tarihli Çekoslovakya Komünist Polisinin bir raporunu yayınladı. Raporda Milan Kundera’nın hemşerilerinden biri olan asker kaçağı Miroslav Dvoracek’i, Almanya’ya yasadışı olarak çıkmak isterken ihbar ettiği iddia ediliyordu. Dvoracek, 22 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Kültür Sanat” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir