Fransız Akademi Ödülü Kürt Şair Dağtekin’e Verildi


Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Fransız Akademi Ödülü Kürt Şair Dağtekin’e Verildi

Mesajgönderen Siyabend » 23 Kas 2008 23:55

Fransız Akademisi’nin 2008 Théophile Gautier Ödülü, 'Juste un pont sans feu' isimli son şiir kitabının Kürt kökenli yazarı Şeyhmuz Dağtekin’e verildi. Dağtekin ödülünü 27 Kasım’da Fansız Akademisi’nde alacak.

Daha önce de Fransız şiirinin en prestijli ödülüne layık görülen Kürt şair Şeyhmuz Dağtekin’e, bu kez Fransız Akademisi’nin edebiyat ödülü olan Théophile Gautier Ödülü verildi. Dağtekin’e ödülü 27 Kasım günü Fransız Akademisi’nde verilecek.

Ödül töreninden sonraki gün saat 20.00’de 18. Paris’teki 8, rue Camille Flammarion adresinde bulunan Compagnie Résonances’da bir okur buluşması organize edilecek. Buluşmaya girişin ücretsiz olduğu belirtildi.

Kürt kökenli Dağtekin 1987 yılından beri Paris’te yaşıyor. Şu ana kadar yedi şiir derlemesi yayınladı. 'Juste un pont sans feu' (Sadece ateşsiz bir köprü) isimli şiir kitabı bu yıl Fransız şiirinin en prestijli ödülü olan Mallarme Ödülü’ne layık görülmüştü. Mallerme Şiir Ödülü’nü kazanan Kürt Şair Şeyhmuz Dağtekin, Fransız Pen Klübü’nde düzenlenen törenle ödülünü almıştı.

‘Les Chemins du nocturne’ adlı şiir kitabı ile de Uluslararası Yvan Goll Şiir Ödülü’nü de kazanan Şeyhmus Dağtekin’in, ‘À la source, la nuit’ romanı da 2004 yılında Fransızca Konuşan 5 Kıta Özel Ödülü’ne layık görülmüştü. ‘Juste un pont sans feu’, Şair Dağtekin’in diğer şiir kitaplarını da yayınlayan Le Castor Astral Yayınları’ndan geçen yıl çıkmıştı.Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Kültür Sanat” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir