Newroz 2010 Programı


Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Newroz 2010 Programı

Mesajgönderen Siyabend » 12 Mar 2010 14:57

2010 Yılı Newroz programı belli oldu. Ateş Yüksekova'dan yakılacak bölgeye yayılacak ve Diyarbakır'da son bulacak.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Newroz kutlamaları hazırlıklarına başladı
Startı 17 Mart'ta Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde verilecek olan kutlamalar, 5'i merkezi organizasyonla olmak üzere toplam 108 merkezde miting ve şölen şeklinde gerçekleşecek. Finali 21 Mart'ta Diyarbakır'da yapılacak olan kutlamalara bütün seçilmiş ve yöneticilerin yerel kıyafetlerle katılması zorunluluğu getirilerek, halkın da yöresel kıyafetlerle katılması istendi.

Resim

UNESCO tarafından "insanlığın bozulmamış kültürel mirası ve sözel başyapıtı" olarak ilan edilen Newroz kutlamaları hazırlıkları başladı. Türkiye'de resmi bayram olarak kabul edilmesi için Meclis'e önerge verilen Newroz hazırlıkları bu yıl BDP ve DTK tarafından yapılıyor. Oluşturulan merkezi ortak komisyonla kutlamaların programı oluşturularak illere gönderildi. Programa göre, 5 merkezi organizasyonla olmak üzere, toplam 108 merkezde kutlamalar yapılacak. Özellikle Kürt siyasetçilere yönelik yapılan operasyonlara "siyasi yanıt olması" amaçlanan kutlamalara milyonlarca kişinin katılması hedefleniyor. Buna göre, "Ya demokratik çözüm, ya da görkemli direniş" şiarıyla yapılacak olan kutlamalarda, "demokratik vatan, demokratik ulus, demokratik anayasa, demokratik cumhuriyet" şeklindeki talepler dile getirilerek, Kürt siyasetçilerinin serbest bırakılması istenecek.

Newroz Komisyonu'nun illere gönderdiği programa göre, startı 17 Mart'ta Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde verilecek olan kutlamaların finali ise 21 Mart'ta Diyarbakır yapılacak. Konuya ilişkin bilgi veren Newroz Komisyon Başkanı Nihat Oğraş, programı illerin önerilerini dikkate alarak yaptıklarını belirterek, "Herhangi bir il ya da ilçenin tarihinde değişiklik yapılması durumunda, bu durum tüm yerleri etkileyecek ve program içinden çıkılamaz hale gelecektir. O nedenle, tarih değişikliği konusunda tüm önerilere kapalıyız" dedi.

Teknik hazırlıklar içinde çalışmalara başladıklarını ve bu konuda merkezi bir komisyon oluşturduklarını dile getiren Oğraş, en geç 9 Mart tarihine kadar katılımcı konukları ve sanatçıları da netleştireceklerini söyledi. Ayrıca kutlamalara katılacak olan konuşmacıların ve protokolün yerel kıyafet giymesi kararını aldıklarını ifade eden Oğraş, "Newroz kutlamalarına katılacak ve platformda yer alacak milletvekili, il ya da ilçe başkanları ve belediye başkanları (kadın-erkek ayrımı olmaksızın) yerel kıyafet giyecekler. Bu zorunludur ve halkımızın da bu çağrıya uyacağını tahmin ediyoruz" dedi. Konuklar için bu kararın geçerli olmadığını, ancak kendi yönetici ve seçilmişleri için kesin bir karar olduğunu kaydeden Oğraş, bölgedeki kutlamalarda daha çok Kürtçe pankart, döviz ve sloganların öne çıkacağını belirterek, kutlamalar esnasında çalınacak müzik için de bir CD hazırlandığını söyledi.
Kaynak: Bydigi Forum
Afiş ve bildirileri Diyarbakır'da hazırladıklarını ve tüm illere buradan dağıtılacağını belirten Oğraş, yerel kültürü yaşatmak adına sahneye folklor ekipleri ve dengbêjlerin çıkarılacağını söyledi. Oğraş, katılımcıları da önemsediklerini belirterek, bölgedeki kutlamalara özellikle yurtdışından ve yurt içinden çok sayıda siyasetçi, sanatçı, sivil toplum örgütü temsilcisinin davet edileceğini kaydetti. Oğraş, ayrıca kendi seçilmişlerinin de bütün programlara katılacağını özellikle, startın verileceği Yüksekova ve finalin yapılacağı Diyarbakır kutlamalarına bütün seçilmişlerini, yöneticileri ve STK temsilcilerinin katmayı amaçladıklarını söyledi.
Kaynak: Bydigi Forum

Newroz programı şöyle:

"17 Mart Çarşamba: Yüksekova (Tüm vekiller ve programı olmayan belediye başkanlarımız bu kutlamaya katılım gösterecekler)

18 Mart Perşembe: Kars, Patnos, Eleşkirt, Diyadin, Norşin, Başkale, Özalp, Karayazı, Ergani, Eğil, Dicle, Çınar, Kocaköy, Derik, Mazıdağı, Savur, Ömerli, Bozova, Suruç, Baykan, Kozluk, Beytüşşebap, Hani.

19 Mart Cuma: Erciş, Muradiye, Bismil, Hazro, Lice, Kurtalan, İdil, Çukurca, Dargeçit, Viranşehir, Ceylanpınar, Nizip, Midyat, Mardin, Adıyaman, Kulp, Silvan, Çermik, Çüngüş, Birecik, Hilvan, Siverek.

20 Mart Cumartesi: Van, Adana, Batman, Siirt, Bingöl-Karlıova, Muş, Elazığ, Antep, Ardahan, Tatvan, Bursa, Antalya, Manisa, Aydın, Isparta, Kocaeli-Gebze(ortak kutlama yapılacak), Yalova, Balıkesir, Çanakkale, Hatay-İskenderun(ortak kutlama yapılacak), Konya, Tarsus, Nusaybin, Silopi, Uludere, Şemdinli, Urfa, Halfeti, Kızıltepe.

21 Mart Pazar: Amed, İstanbul, Mersin, Hakkari, İzmir, Ağrı, Iğdır, Doğubeyazıt, Denizli, Osmaniye, Ankara, Elbistan, Malatya, Cizre, Karakoçan, Eruh, Hınıs, Malazgirt, Kağızman, Digor, Tekman, Kahta, Gercüş, Beşiri, Varto, Bulanık, Manisa, Ceyhan, Dersim, Şırnak, Hatay-Dörtyol (ortak kutlama yapılacak), Sakarya." / DİHASaçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Kültür Sanat” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir