Sağlık Haberleri


Kullanıcı avatarı
alizeee
Teğmen
Teğmen
Mesajlar: 167
Kayıt: 15 Eki 2006 21:08
Ruh Hali: Mutlu
Takım: Galatasaray
İletişim:

Sağlık Haberleri

Mesajgönderen alizeee » 15 Eki 2006 22:09

Her 3 kişiden biri tansiyon hastası...


Doç.Dr. Mehmet Özkan, Türkiye'de 20 milyon kişinin tansiyon hastası olduğunu söyledi.


Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Doç.Dr. Mehmet Özkan, Çanakkale'de düzenlenen ''Hipertansiyon'' konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'de üç kişiden birinin tansiyon hastası olduğunu ve bu hastalığın en çok kadınlarda görüldüğünü belirterek, tansiyon hastalarının birçoğunun, rahatsızlıklarından habersiz olduğunu bildirdi.

Beş kişiden birinin tansiyon hastalığını kontrol altında tuttuğunu ifade
eden Özkan, şunları kaydetti:

''Türkiye'de 20 milyon kişi tansiyon hastası. Bu hastalık ilerleyen yaşla
birlikte artış gösteriyor. Özellikle 60 yaş ve üzerinde büyük bir tehlike arz
ediyor.

Tansiyon hastalığının en kötü yanı, kimi hastalarda hiçbir belirti
göstermemesidir. Bu nedenle sessiz katil olarak nitelendirilebilir. Belirtinin
olmaması, hastalık olmayacağı anlamına gelmez. Baş ağrısı olduğunda tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Her baş ağrısında, ağrı kesici çözüm olarak görülmemelidir. Eğer baş ağrısının nedeni hipertansiyon ise ağrı kesici hipertansiyonu arttırır.''

Özkan, yüksek tansiyonun, kontrol edilmemesi halinde beyin kanaması, felç, kalp ve böbrek yetersizliği ve görme kaybına neden olabileceğini sözlerine
ekledi.Kullanıcı avatarı
alizeee
Teğmen
Teğmen
Mesajlar: 167
Kayıt: 15 Eki 2006 21:08
Ruh Hali: Mutlu
Takım: Galatasaray
İletişim:

Mesajgönderen alizeee » 15 Eki 2006 22:14

İşyerinde göğüs kanseri riski
Bilgisayar ve kimyasalların etkili olduğu ortamlarda çalışmak kadın için büyük riskİskoçyalı uzmanlara göre bilgisayar ve kimyasalların etkili olduğu ortamlarda çalışan kadınlarda göğüs kanseri riski daha yüksek.


Göğüs kanserinde iş ortamı etken faktör

İskoçyalı doktorlar ülkede göğüs kanserinden ölenlerin yüzde 12'sinin iş ortamından etkilenerek hastalığa yakalandığını öne sürdü. Uzmanlara göre işteki kimyasallar, radyasyon ve elektromanyetik ortamlar göğüs kanseri riskini artırıyor. Stirling Üniversitesi'nden Prof. Andrew Watterson'a göre göğüs kanserine yakalanma riskinin en çok görüldüğü iş alanları çiftçilik ve imalat sanayisi. Uzmanlar kadınları işte ve evde kanserojenlere karşı daha dikkatli olmaya çağırıyor

Kullanıcı avatarı
alizeee
Teğmen
Teğmen
Mesajlar: 167
Kayıt: 15 Eki 2006 21:08
Ruh Hali: Mutlu
Takım: Galatasaray
İletişim:

Mesajgönderen alizeee » 15 Eki 2006 22:16

23. Gastroenteroloji Kongresi
23’üncü Gastroenteroloji Kongresi 4-7 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar'da yapılacak.


23’üncü Ulusal Gastroenteroloji Kongresi 4-7 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak.

Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından düzenlenen kongrede, 90 sözlü bildiri sunulacak ve 21 panel gerçekleştirilecek. Kongre kapsamında karaciğer transplantasyonu, gastroenteroloji hemşireliği, endoskopi hemşireleri ve teknisyenleri kursu ile mezuniyet sonrası gastroenteroloji kursu yapılacak.

Kongre başkanı Prof. Dr. Hakan Şentürk, sindirim sistemi kanserlerini henüz oluşum halindeyken saptayabilen özel donanımlı endoskopik sistemlerin ilk kez bu kongrede hekimlere tanıtılacağını söyledi. Türk, Alman, Amerikalı ve Fransız hekimler, Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nden kongre merkezine yapılacak canlı yayında yöntemi tanıtacaklar. Mide alerjileri, sirozun oluş mekanizmaları ve erken tanısı ile hepatit b ve hepatit c tedavisindeki yenilikler tartışılacak. Ayrıca toplantı boyunca kongre merkezi önündeki alana 10 metre boyunda ve 2 metre genişliğinde içinde halkın gezebileceği bir kalın bağırsak modeli ziyarete açılacak. Burada halka kalın bağırsağın yapısı, hastalıkları ve önlemleri anlatılacak.Kullanıcı avatarı
alizeee
Teğmen
Teğmen
Mesajlar: 167
Kayıt: 15 Eki 2006 21:08
Ruh Hali: Mutlu
Takım: Galatasaray
İletişim:

Mesajgönderen alizeee » 15 Eki 2006 22:18

Oturarak çalışanlar bel fıtığına dikkat!
Sürekli oturarak çalışan kişilerin uygun olmayan oturma şekli ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.


Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç, ayakta durmanın ve yatar pozisyonun insan anatomisi için sorunsuz pozisyonlar olduğunu ancak oturma için aynı şeylerin söylenemeyeceğini belirtti.

Sürekli oturarak çalışan kişilerin uygun olmayan oturma şekli ve sandalyeler nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşayabildiğini ifade eden Güleç, ''iş için sürekli masa başında oturmak bel kaslarının tembelleşmesine ve bel fıtığına neden olabilir'' dedi.

Fıtığa dönüşebilir

Tembelleşen bel kaslarının ani bir hareketle fıtığa dönüşebildiğini belirten Güleç, anatomik ve ortopedik olmayan sandalyelerin de bel sağlığı için zararlı
olduğunu ifade etti.

Güleç, dik oturmanın bel sağlığı için her zaman faydalı olduğunu, bu nedenle sürekli oturmak zorunda kalan kişilerin bel sağlıkları için kambur değil dik oturmaya özen göstermesi gerektiğine dikkat çekti.

Güleç, ''kişiler aynı zamanda oturdukları sandalyeleri ve masalarını bel sağlıkları için uygun pozisyona getirmeli ve bu pozisyonda kalmasına dikkat etmeli. Bel kaslarının tembelleşmesinin önüne geçmek için sürekli masa başında oturmak zorunda kalan kişilerin çeşitli bahanelerle saat başı kalkarak hareket etmesi gerekir'' diye konuştu.

Güleç, sürekli oturarak çalışanların bel kaslarını güçlendirici hareketler yapması, oturup kalkarken yaptığı hareketlere dikkat etmesi, sürekli oturduğu için kilo alacağından beslenmesine özen göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.Kullanıcı avatarı
alizeee
Teğmen
Teğmen
Mesajlar: 167
Kayıt: 15 Eki 2006 21:08
Ruh Hali: Mutlu
Takım: Galatasaray
İletişim:

Mesajgönderen alizeee » 15 Eki 2006 22:20

Ceviz damarları koruyor
Öğünler sonundu yenen belli miktarda ceviz, yağlı besinlerin damarlara verdiği zararı önlüyor.


Cevizin kalp ve damar sağlığı için yararlı olduğu yeni bir araştırmayla daha kanıtlandı. İspanyol uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre, öğünler sonunda yenen belli miktarda ceviz, yağlı besinlerin damarlara verdiği zararı önlüyor.

Amerikan Kardiyoloji Üniversitesi’nin dergisinde yayımlanan araştırmada, 24 kişiye bir hafta boyunca yağ oranı yüksek salam ve peynir içeren öğünler verildi.

Araştırmaya katılanların yarısına öğün sonlarında 5 çay kaşığı zeytinyağı, diğerlerineyse 8 adet ceviz verildi. Yapılan testler, hem zeytinyağı hem de cevizin yağlı besinlerin damara verdiği zararı azalttığını gösterdi.

Araştırma ayrıca cevizin damarların esnekliğini de koruduğunu ortaya koydu. Cevizin bu özelliğiyle, damar sağlığı için zeytinyağından da faydalı olduğu vurgulandı.

Yağlı besinlerin yol açtığı damar sertliği, felç ve kalp hastalıklarının temel nedenleri arasında gösteriliyor.

“Yaşam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir