RSF Türkiye’yi ‘Gözetim’e Aldı

Gündemdeki olaylar,tartışmalar
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
RSF Türkiye’yi ‘Gözetim’e Aldı

Mesaj gönderen Siyabend » 12 Mar 2010 16:15

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) “Cyber-Sansür”e Karşı Dünya Günü dolayısıyla “internet düşmanları” listesini güncelledi. RSF, Türkiye ve Rusya’yı da “gözetim altındaki ülkeler” listesine aldı.

Bugün internet sansürüne karşı dünya günü RSF tarafından kutlanıyor. Bununla, tek, özgür ve herkesin erişebileceği bir interneti desteklemek amaçlanıyor. Gün dolayısıyla bir açıklamada bulunan RSF, giderek artan sayıda ülkelerin web üzerindeki kontrolüne karşı “internet-vatandaşları”nın hareketinin de “daha buluşçu” ve “dayanışmacı” olduğunu kaydetti.

RSF, yayınladığı “internet düşmanları” raporunda, vatandaşların internete erişimlerini sınırlayan ve “internet vatandaşları”nı tedirgin eden temel ülkelere dikkat çekti. İnternet karşısındaki davranışları “endişe” yaratan “gözetim altındaki ülkeler” listesi de RSF tarafından yayınlandı.

2010 İNTERNET DÜŞMANLARI

2010 İnternet Düşmanları listesinde “en kötü ihlalci” ülkeler şöyle sıralandı: Suudi Arabistan, Burma, Çin, Kuzey Kore, Küba, Mısır, İran, Özbekistan, Suriye, Tunus, Türkmenistan ve Vietnam.

Bu ilkeler arasında bazılarının “her ne pahasına olursa olsun” vatandaşların internete erişimini engellemeye karar verdiğini ifade eden RSF, bunları da şöyle sıraladı: Burma, Kuzey Kore, Küba ve Türkmenistan. Suudi Arabistan ve Özbekistan’ın yoğun filtreleme yöntemi kullandığı ve internet kullanıcılarını otosansüre teşvik ettiğini belirten RSF, Çin, Mısır, Tunus ve Vietnam’ın ise ekonomik amaçlarla altyapı kalkınma stratejileri devreye koyduğunu ama sosyal ve siyasal içerikleri yakından kontrol ettiğine dikkat çekti. RSF, Çin ve Tunus filtreleme sistemlerinin giderek daha sofistike olduğuna işaret etti. RSF, aylardan beridir İran’da yaşanan ağır iç krizin “internet vatandaşları” ve yeni medyayı da kapsamına alarak rejimin düşmanları haline getirdiğini kaydetti.

GÖZETİM ALTINDAKİ ÜLKELER

RSF’nin “gözetim altındaki” ülkeler listesinde ise çok sayıda “demokrasi” de bulunuyor. Avustralya yakında kuracağı filtreleme sistemi ile bu kategoriye girerken, Güney Kore de internet kullanıcılarının kimliğini gizleme hakkını zan altında bırakan ve otosansüre teşvik eden katı yasalar uygulamaya koyduğu için bu listede yer alıyor.

Türkiye ve Rusya de RSF’nin “gözetim altındaki ülkeler” listesine girdi. Rusya’da medyanın çoğunluğunun Kremlin tarafından uygulanan kontrole maruz kalması ardından internet daha özgür bilgi alışverişi alanı haline geldi. Ancak RSF, bu bağımsızlığın blogcuların gözaltına alınması ve kovuşturmalara maruz kalması tehdidi altında olduğuna dikkat çekti. Rejim propagandasının giderek daha fazla internet ortamında var olduğuna işaret eden RSF, internetin bir siyasi kontrol aracı haline dönüşmesinin gerçek bir risk olduğu endişesini dile getirdi.

Türkiye’de ise tabu konuların özellikle” Atatürk, ordu, Kürt ve Ermeni sorunları ile ulusal onur olduğunu” belirten RSF, bu çerçevede binlerce sitenin bloke edildiğini ifade ederek bunlar arasında YouTube’nin de olduğunu hatırlattı.

ANF NEWS AGENCY

“Gündem & Haberler” sayfasına dön