Evren: Beni yargılarlarsa kendime sıkarım

Gündemdeki olaylar,tartışmalar
ZAGROS
Moderator
Moderator
Ruh Hali:Huzurlu
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe
Evren: Beni yargılarlarsa kendime sıkarım

Mesaj gönderen ZAGROS » 26 Tem 2010 22:44

Referandum sonrası yargılanma gündeme gelirse "tabancasındaki tek kurşunla kendi işini bitireceğini" söyledi.

Genelkurmay Başkanı olarak 12 Eylül 1980 darbesini yapan kadronun liderliğini üstlenen 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anayasa değişikliğinden sonra yargılanması gündeme gelirse "tabancasındaki bir kurşunla kendi işini bitireceğini" söyledi. Evren`in, "Onlara beni yargılama zevkini tattırmam" dediği belirtildi.

Rahmi Turan o gün yaşanları anlattı

12 Eylül darbesinin liderinin, yargılanmasının gündeme gelmesi durumunda intihar edeceği yolundaki sözlerini, işadamı Ali Şen`in Bodrum Yalıkavak`taki çiftliğinde geçen hafta verdiği davete Kenan Evren`le birlikte katılan gazeteci Rahmi Turan nakletti.

Evren o gün neler söyledi

Daha önce de "yargılanması gündem gelirse intihar edeceğini" açıklayan Evren, 12 Eylül`de yapılacak Anayasa değişikliği referandumunda, darbe yöneticilerine hukuki dokunulmazlık sağlayan Anayasa`nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasının ardından yargılanmak istenirse "intihar edeceğini" yineledi. Turan`ın aktardığına göre, Evren yakınlarına şunları söyledi:

“Ben böyle bir durumu kabul edemem. Tabancamdaki kurşunlardan biri, her şeyi bitirmeye yeter. Sadece bir kurşun! Bumm! Ben, kendi işimi kendim hallederim. Onlara beni yargılama zevkini tattırmam! Hepimizin hakkındaki hükmü tarih verir!”

Rahmi Turan`ın "O gün alkış, bugün yumruk" başlığıyla Hürriyet`te yayımlanan (26 Temmuz 2010) yazısının konuyla ilgili bölümü şöyle

Sanıyorum geçen yıl, Ertuğrul Özkök, Evren Paşa ile yaptığı bir konuşmayı yazmıştı. Evren Paşa ona: “Yapılacak bir referandumda, yargılanmam için 'Evet' oyu verilir de hakkımda dava açılırsa, kendi işimi kendim bitiririm. Bir kurşun yeter!” demişti.

Aradan hayli zaman geçti. Şimdi 12 Eylülcülere yargılanma yolunu açan değişiklik, referandum paketine konulmuş bulunuyor.

Aslında, 48 gün sonra yapılacak olan bu referandumda oylar “Evet” çıksa bile, 12 Eylülcüler yargılanamayacak. Çünkü zamanaşımı diye bir olay var. Anayasa değişikliği zamanaşımını kaldırmıyor.

Fakat diyelim ki referandum kabul edildi ve 12 Eylülcülere yargı yolu açıldı. Savcılar da 12 Eylül liderinin kapısına dayandı. Bu durumda Paşa ne yapacak?

Evren, Ertuğrul Özkök'e söylediği sözleri, birkaç gün önce de Bodrum Yalıkavak'ta yaşayan yakınlarına tekrarlamış ve şöyle demiş:

“Ben böyle bir durumu kabul edemem. Tabancamdaki kurşunlardan biri, her şeyi bitirmeye yeter. Sadece bir kurşun! Bumm! Ben, kendi işimi kendim hallederim. Onlara beni yargılama zevkini tattırmam! Hepimizin hakkındaki hükmü tarih verir!”

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Re: Evren: Beni yargılarlarsa kendime sıkarım

Mesaj gönderen Siyabend » 27 Tem 2010 12:23

Yalan söylüyor. Zerre kadar gururu olsaydı çoktan bunu yapmış olması gerekirdi.
ZAGROS
Moderator
Moderator
Ruh Hali:Huzurlu
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe

Re: Evren: Beni yargılarlarsa kendime sıkarım

Mesaj gönderen ZAGROS » 27 Tem 2010 13:55

böylelri intiharla kurtulamaz her gece astıkları gençlerin ruhlarıonları boğmalı ama ölmemeliler .Vicdan azabıda çekmiyorsalar o zaman bunlar insan değiller .

“Gündem & Haberler” sayfasına dön