YTÜ'de namaz yasağı

Gündemdeki olaylar,tartışmalar
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
YTÜ'de namaz yasağı

Mesaj gönderen Siyabend » 07 Kas 2006 11:32

Kampüs içinde namaz kılınmasına müsade etmeyeceğini her fırsatta dile getiren YTÜ Rektörü Prof. Dr. Durul Ören, öğrencilerin namaz kılmak için merdiven altında kendi imkanlarıyla oluşturduğu bölümü de demir parmaklıklarla çevirerek kapattı.

Yasak, özellikle YTÜ'de eğitim gören bayan öğrencileri zor durumda bıraktı. Öğrencilerin mescid başvurularına önceleri 'Planlarımızda var, en kısa zamanda yapacağız' şeklinde yaklaşan Ören, şimdi de üniversite sınırlarına mescid yapmasının imkansız olduğunu ileri sürerek, öğrencileri hüsrana uğrattı. YTÜ'de eğitim gören bazı öğrenciler geçtiğimiz aylarda yasakçı zihniyeti protesto etmek ve taleplerini dile getirmek için YTÜ Fen Edebiyat Fakültesi bahçesinde toplu namaz kıldılar.

Öğrenciler mescid yokluğundan uygun gördükleri yerlerde namaz kılmaya devam etti. Rektör Duran Ören bunun üzerine öğrencilere namaz kılabilecekleri uygun bir yer gösterme yerine, namaz kılan öğrencilere soruşturma açarak, 4 öğrenciye bir ay, 10 öğrenciye de bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası verdi. Rektör Öner, öğrencilere namaz kılacakları uygun bir yer göstermede güçlük çekerken, sigara için öğrenciler için bina içinde sigara odaları oluşturmada hiç zorlanmadı.

KIRKALTI YILLIK MESCİD DEPO OLARAK KULLANILIYOR

YTÜ Kampüsü içinde 1960 yılında, öğencilerin namaz kılmaları için yapılmış bir mescid bulunuyor. Ancak okul idaresi bu mescidi gayesi dışında, depo olarak kullanmaya devam ediyor. Söz konusu mescid ilk dönemlerde öğrencilerin namaz kıldıkları mekan olarak kullanılmış, daha sonra dönemin Rektörü Prof. Dr. Ayhan Alkış tarafından kapısına kilit vuruldu. Öğrenciler neredeyse yıkılmaya yüz tutan eski mescidi kendi imkanlarıyla onarmayı teklif etseler de Ören bunu da kabul etmedi. Okul yönetimi öğrencilere namaz kılmak için yakındaki camilere gitmelerini veya namazlarını kazaya bırakmalarını önerdi.

beyazgül
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Yay

Mesaj gönderen beyazgül » 07 Kas 2006 11:45

eee doğaldır.Başörtüsü ile girilmesine izin verilmeyen kampüslerde namaz kılmaya hiç izin verilmez :evil:
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 07 Kas 2006 13:14

Varya bu ülke böyle din düşmanlığı yaptıkça,bir yere varamaz :!:
beyazgül
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Yay

Mesaj gönderen beyazgül » 07 Kas 2006 13:57

aaaa neden öyle diyosun muhtarım asıl dinimiz yüzünden geri kalmadık mı :evil: öyle dememişlermiydi kısa bir zaman öncesine kadar.. :evil:

hem irticada başgöstermeye başladı ne geliyosa dinimiz yüzünden gelmiyomu başımıza :evil:

işte bu düşünceler oldukca biz bir adım bile atamayız..hadi inanmayan milletler neysede inanıpta ülkeyi bu halae getirenlerin sonu hiç iyi gözükmüyor..ama bizde sesimizi çıkarmaya kalksak irticacı olup çıkıyoruz..ben kapalı değilim belki ama bu düşüncemi belirtsem beni bile irticacı yapar bunlar :lol: olsun yapsınlar ben genede bağara bağara söylüyorum MÜSLÜMANLARIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAYAMAZSINIZ..bu yapılanlarla daha çok dinimize bağlanayoruz..
yigido

Mesaj gönderen yigido » 07 Kas 2006 15:30

sigara odasi yaparak ogrencileri zehirliyorlar ama mescid yaparak onlarin kurtulusa ermeleri kisitlaniyor :!: :?

“Gündem & Haberler” sayfasına dön