Felçliler İçin Robot Bacaklar

Teknolojik gelişmeler

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Felçliler İçin Robot Bacaklar

Mesajgönderen Siyabend » 27 Tem 2010 17:57

Yeni Zelanda’da iki mucit, belden aşağısı tutmayan felçli kişilerin tekrar yürüyebilmeleri için dünyanın ilk robot bacaklarını üretti.
Biyonik bacaklar, beş sene önce geçirdiği bir motosiklet kazasından sonra kendisine bir daha yürüyemeyeceği söylenen 23 yaşındaki Hayden Allen tarafından perşembe günü ilk kez test edildi. Allen ayağa kalkmanın ve yürümenin harika bir şey olduğunu, kendisini tekrar normal bir insan gibi hissettiğini anlattı. Allen, biyonik bacağa dair hislerini “Sosyal açıdan da bu buluşun büyük yararı olacak. Birisiyle konuşurken aynı göz seviyesinden konuşabileceksiniz” şeklinde özetledi.
Mühendisler Richard Little ve Robert Irving’in tasarladığı ‘Rex’ adı verilen, 38 kilogram ağırlığındaki ve joystick ile çalışan bacaklara sahip ‘robot eksoskeletonun’ (dış iskelet) üretiminde ‘Alien’ (Yaratık) filmindeki Ripley karakterinin bir uzaylıyla savaşmak için ‘robot eksoskeletona’ tırmanmasından esinlenilerek oluşturulduğu belirtildi.
Mucitler “Rex, felçli insanlar için tekerlekli sandalyeye karşı gerçekçi bir ayakta durma ve yürüme alternatifi sunuyor” diye konuştu. İki İskoç mühendisin ilk olarak yedi yıl önce akıllarına gelen bu fikri hayata geçirebilmek için toplam 10 milyon dolar (15 milyon 360 bin TL) harcadıkları açıklandı.
25 mekatronik ve yazılım mühendisinin çalıştığı ‘Rex Bionics’ adlı üretici firmanın sorumluları önümüzdeki birkaç sene içinde robot bacaklara talep patlaması olacağına inanıyor. ‘Rex’, 250 bin dolara satılacak.

http://www.juzztv.com/watch_video.php?v=WOHYWB33SNS6Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Bilim ve Teknoloji” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir