‘Uğur Kaymaz’ Cinayeti Beyazperdeye Taşınıyor

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
‘Uğur Kaymaz’ Cinayeti Beyazperdeye Taşınıyor

Mesaj gönderen Siyabend » 03 Mar 2008 12:02

İSTANBUL (26.02.2008)- ‘Eve Dönüş’ filmiyle 12 Eylül günlerinde yaşananları gözler önüne seren yönetmen Ömer Umur, Mardin’de babasıyla birlikte öldürülen Uğur Kaymaz üzerine film çekmeyi planlıyor.

Şimdiye kadar birçok dizi filmin yönetmenliğini yapan ‘Hemşo’ filmini çeken, en son ‘Eve Dönüş’ filmiyle izleyecilerden olumlu eleştiriler alan ama iktidar çevresinin tepkilerine maruz kalan yönetmen Ömer Uğur BEKSAV’da sohbet toplantısına katıldı.

‘Eve Dönüş’ün yönetmeni Ömer Uğur ‘Sorguda’ isimli filmi için kültür bakanlığına başvurur, bakanlık destek sunar ama filmi çekmez, daha önce yazdığı ‘Eve Dönüşü’ çeker. ‘Eve Dönüş’ 10 yıllık bir proje. Filmin senaryosu Yunus Nadi ardından Montpellier Film Festivali'nde ‘Avrupa'nın En İyi Film Senaryosu’ ödülünü layık görüldü.

Konuşmasında, 12 Eylül’ün yeni bir toplum yarattığını söyleyen Yönetmen Uğur, “Sadece kendini kurtaran toplum yarattığı için toplum artık etrafına bile bakmıyor. İnsanların hayatı zorlaştı. Kendimi kurtarayım derken etrafa bakamıyor artık.”

Türkiye’de film yapmanın zor olduğunu söyleyen Uğur, yeni çalışmaları için de şunları dile getirdi: “Uğur Kaymaz olayı var. Mardin’de babasıyla birlikte öldürdüler. Acayip bir olay. Mahkeme Trabzon’a gitti, sonra Eskişehir’e, sonra polisler beraat ettiler. Şimdi bu olayla ilgili belgeler topluyorum, onu yazıyorum. Bir yolunu bulursam onu çekerim. Ama ‘Kürt filmi’ dememeleri için olaya farklı bakıyorum. Mesele çocuğun anne babası Kürtçe konuşsun mu, konuşsa alt yazı olsa nasıl olur, nasıl tepki toplar? Herkesin olayı yakalayabileceği bir yol yöntem arıyorum, tutturabilirsem bir şeyler yaparım. Birde öğretmenlik yaptığım yerde birinin yolu gelip Madımak’la birleşiyor, onu da yazıyorum. Bakalım artık.”

ANF NEWS AGENCY

SEYDUNA
Yarbay
Yarbay
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe

Re: ‘Uğur Kaymaz’ Cinayeti Beyazperdeye Taşınıyor

Mesaj gönderen SEYDUNA » 03 Mar 2008 12:11

benim belkide en çok istediğim şeydir film senaryosu yazmak yada film yapmak

olurda birgün film çekersem ilk yapacağım film üç fidan hakkında olacak onların yaşadıklarını değil onları dar ağacına götürdüklerden sonra yaşannalar yani halkın dilinde gönlünde aklında ve gözlerindeki yaşlarda kalan üç fidanın hayatı
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 03 Mar 2008 12:14

Öyle bir düşüncen varsa bence fazla bekleme..
SEYDUNA
Yarbay
Yarbay
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe

Mesaj gönderen SEYDUNA » 03 Mar 2008 12:20

doğru diyorsun ben en iyisi bunu kağıda dökeyim ama bazı araştırmalar yapmam lazım

birde enson cevap yazdığım konuda 3 genç idam edilmeseydi 3milyon insan idam edilecekti diyor bu söyleşi benim yapacağım filmde müthiş bir konu olacak tabi yaparsam

“Sinema-Tv-Dizi” sayfasına dön