Ağız Koruyucu

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Ağız Koruyucu

Mesaj gönderen Siyabend » 25 Şub 2008 18:06

Ağız koruyucu bir çocuğununki kadar kolay anlaşılır olan çok az yetişkin hareketinden biridir.Beyin bilinçaltından söylenen yalan dolu sözleri bastırmaya çalışırken el ağzı örter ve başparmak da yanağa bastırılır. Bazen bu hareket ağzın üzerine getirilen birkaç parmak veya hatta kapalı bir yumruktan ibaret olabilir ama anlamı aynı kalır. Ağzı koruma hareketinin bu bölümde daha sonra bahsedilecek olan değerlendirme hareketleriyle karıştırılmaması gerekir.

Resim

Şekil 54 Ağız Koruyucu

Çoğu kimse sahte bir öksürükle ağzı koruma hareketini saklamaya çalışırlar. Gangster veya suçlu rolünü oynadığı durumlarda rahmetli Huınphrey Bogart da diğer gangsterlerle yapacakları işi tartışırken veya polis tarafından sorguya çekilirken dürüst olmadığını sözel olmayan şekillerde göstermek için bu hareketi kullanırdı.

Konuşan kişi bu hareketi kullanıyorsa bu yalan söylediği anlamına gelmektedir. Ancak bu hareketi siz konuşuyorken yapıyorsa bu da sizin yalan söylediğinizi düşündüğü anlamına gelir! Kalabalık önünde konuşma yapan birisinin başına gelebilecek en rahatsız edici şeylerden biri konuşması sırasında dinleyicilerinin bu hareketi yapmasıdır.

Küçük bir dinleyici topluluğu veya samimi bir ortam olması durumunda sunuş veya konuşmayı keserek 'Söylediklerim konusunda yorumları olan var mı?' diye sormak akıllıcı olur. Bu da dinleyicilerin itirazlarının açığa çıkarılarak size kendinizi temize çıkarma ve sorulara cevap verme şansı verir.

zinê
Yarbay
Yarbay
Ruh Hali:Üzgün
Burç:Koç

Re: Ağız Koruyucu

Mesaj gönderen zinê » 05 Oca 2009 20:44

bunu billmiyodum ben öğrendiğim iyi oldu :artiii
beyaz
Yarbay
Yarbay
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Boğa
Takım:Fenerbahçe

Mesaj gönderen beyaz » 05 Oca 2009 22:30

:kahkk :kahkk
düş sokağı sakini
Binbaşı
Binbaşı
Burç:Oğlak
Takım:Beşiktaş

Mesaj gönderen düş sokağı sakini » 05 Oca 2009 22:33

değişik bir kavram...
neymiş ağızkoruyucu..

kim buldu acaba ...yazmaya çalışırken iki defa yukarı çıktım acaba ağız sonrası neydi diye..
zinê
Yarbay
Yarbay
Ruh Hali:Üzgün
Burç:Koç

Mesaj gönderen zinê » 05 Oca 2009 22:35

düş sokağı sakini yazdı:değişik bir kavram...
neymiş ağızkoruyucu..

kim buldu acaba ...yazmaya çalışırken iki defa yukarı çıktım acaba ağız sonrası neydi diye..
:kahkk :yuvarrr

“Beden Dili” sayfasına dön