Hiç Yargılanmamış Bir Katilin Fotoğrafı!

Paylaşmak istediğiniz her şey

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Hiç Yargılanmamış Bir Katilin Fotoğrafı!

Mesajgönderen Siyabend » 11 Ağu 2009 12:22

Şili’de bundan 36 sene önce İsveçli bir gazeteci olan Leonardo Henrichsen, Allende hükümetine karşı bir grup askerin ayaklanmasını izliyordu. Henrichsen kamerası kucağında 29 Haziran 1973 tarihinde öldü. Film şeridinde ise kendisini öldüren askerlerin yüzleri vardı. O askerler hiçbir zaman yargılanmadı. Bugünlerde Henrichsen’in öldürülmesini konu alan “Son görüntü” adlı belgeselin yayınlanmasının ardından olayla ilgili tartışmalar yeniden gündeme taşındı.

Şili’deki sosyalist Salvatore Allende rejimi, 1973 yazının başında ülkede bir darbe hazırlığını fark etmişti. Bu nedenle çok sayıda askeri yetkiliyi görevden alan Allende’ye karşı 29 Haziran 1973’te İkinci Zırhlı Tugay’a bağlı askerler küçük çaplı bir ayaklanma başlattı. Darbe girişiminin başında tugay komutanı albay Roberto Sauper vardı.

Ayaklanma Allende’ye bağlı general Carlos Prats’ın birlikleri tarafından bastırıldı. 22 sivilin öldürüldüğü ayaklanmanın ardından Albay Sauper bir ordu karargahına sığındı. Bu olaydan sadece 11 hafta sonra ordu güçleri bir darbe gerçekleştirerek Allende’yi öldürdü ve ülkede dikta rejimini kurdu.

Ayaklanmayı La Moneda sarayının birkaç metre ötesinden İsveç Kamu Televizyonu adına izleyen gazeteci Henrichsen’e önce üst düzey bir asker ateş etti, sonra da askerlerine ateş emri verdi. Bu sırada Henrichsen’in kamerası çalışıyordu. 50 saniye sonra Henrichsen yere düştü. Askerler cesedinin başına gelerek kamerasındaki filmi çıkardı. Kamerayı bir köşeye atıp kayboldular.

Olay sırasında Henrichsen’in yanında bulunan gazeteci Eduardo Labarca gidip kamerayı aldı. Kameranın gizli yedekleme bölümünden orijinal filmi çıkardı ve yayınladı.

Henrichsen’i öldürenlerin, ölüm emrini verenin kimliği açık bir şekilde bilinmesine ve cinayetin şüphe götürmeyecek bir şekilde ispatlanmasına rağmen bu suç cezasız kaldı.

2006 yılında gazeteci Ernesto Carmona, Henrichsen’e ateş eden kişinin Albay Hector Bustamante Gomez olduğunu ortaya çıkardı. Ancak Bustamante henüz ifadesi alınmadan 2007 yılının Aralık ayında öldü. Olayda yer alan askerlerin kimlikleri konusunda ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

Henrichsen’in 36 yıl önce çektiği görüntüler bugün Andres Habegger’in çektiği “Son Görüntü” adlı belgeselle yeniden gündeme taşındı. Habegger, geride bırakılan delillere rağmen Henrichsen’in katillerinin kimliğinin belirlenmesinin bu kadar uzun zaman almasının çok büyük bir paradoks olduğunu ifade ederek belgeseli çekmesinin amacını Henrichsen’in ölümü üzerindeki sis perdesinin kaldırılması olduğunu söyledi.

Belgeselde olaya görgü tanıklığı yapan isimlerle kızkardeşi nin hatıralarına da yer verilmiş. Belgeselde ayrıca Henrichsen’in Küba lideri Fidel Castro, Şilili şair Pablo Neruda gibi isimlerle yaptığı röportajlara da yer veriliyor.

6 Ağustos’ta Arjantin’de ilk kez seyirciyle buluşan belgesel önümüzdeki ay İsveç’te de gösterime girecek.

2874c164-1.jpg

7a7d799a-2.jpgSaçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

ZAGROS
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9465
Kayıt: 28 Şub 2007 22:02
Ruh Hali: Huzurlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Koç
Takım: Fenerbahçe
Konum: Kızıltepe

Re: Hiç Yargılanmamış Bir Katilin Fotoğrafı!

Mesajgönderen ZAGROS » 25 Tem 2010 11:21

Ülkemizde ise bu tür yargılanmamış katiler bırakın yargılanmayı halen üstrütbe ve kademelerde görev yapıyorlar !

Konuyu okudum.Paylaşım için teşekkürler


“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir