Beluç ve Belucistan – Kurd ve Kurdistan

Paylaşmak istediğiniz her şey

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Beluç ve Belucistan – Kurd ve Kurdistan

Mesajgönderen Siyabend » 30 Nis 2014 16:01

Belûç (Baloch) ve Kürtler aynı kavim olup Medlerin torunlarıdır. Belucistan halkı kendi dil ve kültürünü günümüze taşıyabildi.

Yaklaşık 20 milyon Beluç bu dili konuşuyor. Belûcî’ler asimile olmayarak günümüze kendi dil ve kültürleri ile vardılar. Vatanları Beluçistan tıpkı Kürdistan gibi 4 parçaya ayrılarak istila edilmiştir.
İstila edilen ülkeler: İran, Pakistan, Afganistan ve Hindistan. Mesela facebook gibi sosyal medya’da bakarsanız Beluçiler kendi harita ve bayraklarının yanına Kürdisan harita ve bayrağını koyarak aynı halk olduklarını beyan ederler.

Ana sloganları da şudur: “Bağımsız Beluçistan ve Kürdistan”.

Daha önemlisi Beluçlar masal anlatımlarında ve tarih yazımlarında kendilerinin Kürt olduğunu, sonradan farklılaşarak yeni bir uluslaşma sürecine girdiklerini yazarlar.

Mesela Akund Muhammed Salih Zengene Beluç 372 yıl önce Kurdgelnamak (Kurd-gel-name) yani Kürt Halkının Kitabı adlı eseri yazmış ve burada Beluçların aslında Kürt olduğu söyler.

Bunun yanında Beluç aşiretlerinin genel kabul görülen ve korunan Beluçilerin Soykütükleri Kitabında Kürtler ile Beluçların aynı halk olduğuklarını yazar.

Çoğu Beluç şehid ve kahramanlarının soyadları “KÜRT”. Belucistan için özgürlük Mücadelesi verip şehit olan bazı Beluc kahramanlarının isimleri aynen şudur: Alî Şêr Kurd, Şêr Zeman Kurd, Alî Can Kurd, Mûmtaz Kurd, Xalid Kurd, Anwar Kurd, Yar Can Kurd… (Soy isimlerini Kürt olarak koymaları Kürtlüklerinin kabuludur).

ResimSaçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir