Dertlilerin Mekanı

Üyelerin kaynaşma mekanı :)
ZAGROS
Moderator
Moderator
Ruh Hali:Huzurlu
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe
Re: Dertlilerin Mekanı

Mesaj gönderen ZAGROS » 17 May 2008 17:12

siyabend yazdı:
adam şanslı ve kız ona tesadüfen

başka ne diyeyim ki, benim demek istediğim bu zaten..
şans ve tesadüf!!!

Tanıdığın en şanslı şahıs kimse onu karşıma çıkar ben matematiksel olarak oda şansıyla benimle rekabete girsin istediği her konuda mücadele edriz

şans ,nazar ,kısmet ,tesadüf ve + kaderide inkar ediyorum
sadece ve sadece tek Allah var Allahu tahala herkese eşit bir beyin ve eşit haklar veriyor hiç kimsenin diğerinden ne fazla ne eksik gözü ve ya kolu var akılve zekaya gelince herkes yaşadığı ortama göre şekil alıyor .
dediğim gibi şans vs kelimeler dilimizde alışkanlık haline gelmiş olabilir ama şans diye bir şey yok ..

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 17 May 2008 17:24

Sadece yanlış bir yolda olduğunu söyleyebilirim..
Allah'ın varlığını kabul edip "kader" yoktur demek ayrı bir çelişki.

Ve kesinlikle insanlar eşit bir şekilde hayata başlamıyor..
Adam dünyanın en zengini olarak dünyaya geliyor,öbür tarafta ise hayatta kalmak için ekmek bulamak insanlar.

Ve insanlar yaşadıklarıyla öbür dünyada hesap verecektir..

Misal klimalı bir evde sabahtan akşama kadar uyuyup oruç tutan biri ile tarlada yaz sıcağında oruç tutan birinin kazanacağı sevap bir olmayacaktır.
ZAGROS
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen ZAGROS » 17 May 2008 17:30

adama şehirin içinde 80 km hızın üzerinde arabayla çarpcak adamı öldürecekler sonrada cevap olarak kaderi gelmiş asıl çelişki bu dur

Allahu tahala kendi kendini öldür yada başkasını öldür demiyor kader kelimesi
hurafeden başka bir şey değil malesef

Allahu tahala dünya insanlar için cenetin bir parçası gibi yaratı dünya sınama yeridir ayrıca değeri bilinse en güzel yaşam alanıdır hiç bir zaman bitmez tükenmez kaynaklarla doludur dünya am gel görki insan oğlu dengeyi alt üst etti kimi çok fakir am müslüman kimi ise çok zengin ve kafir

budan sonra yola gelmek için bizimde hurafelerden
kurtulmamız lazım ..Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 17 May 2008 17:39

Yorumsuz:

İMANIN ŞARTLARI

İmanın şartları altıdır. Kim bunlardan bir tanesine dahi Allah’ın istediği şekilde iman etmezse mü’min olamaz.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

“Ey inananlar! Allah’a, rasulüne, rasulüne indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba inanmakta sebat gösterin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitablarını, rasullerini ve ahiret gününü inkar ederse şüphesiz derin bir sapıklığa sapmıştır.” [Nisa: 136]

Allah’a (c.c) imanın geçerli olabilmesi için de şu altı şarta eksiksiz olarak iman edilmesi gereklidir. Bu şartlar ise:

1 - Allah’a İman: Allah vardır ve kemal sıfatlara sahiptir. Yarattıklarının hiçbirine benzemez. Hiçbir şey O’nun dengi ve benzeri değildir. Alemlerde, yerde ve gökte yalnız O yasama (kanun koyma) hakkına sahiptir. Bütün ibadetler yalnızca O’na yapılır.

2 - Meleklere İman: Meleklere Allah’ın (c.c) Kur’an’da, Rasulullah’ın (s.a.s) sahih hadislerinde onları vasfettiği şekilde iman etmek lazımdır ve bu iman şöyle olmalıdır: Melekler Allah’ın kullarıdır. Onlarda dişilik ve erkeklik yoktur. Nurdan yaratılmışlardır. Bir an bile Allah’a karşı isyan etmez, günah işlemezler. Devamlı Allah’a ibadet ederler. Kur’an-ı Kerim’de ve sahih hadislerde isimleri zikredilenlere isimleriyle; (Cebrail, Mikail, İsrafil, Malik, Rıdvan gibi) isimleri zikredilmeyenlerin de hepsine birden iman edilmesi gerekir.

3 - Kitaplara İman: Allah katından gelen kitaplara Kur’an-ı Kerim’de ve sahih hadislerde ismi zikredilenlere ismiyle; (Kur’an, Tevrat, İncil, Zebur) zikredilmeyenlere ise genel olarak iman etmek gerekir. Kur’an’ın dışındaki diğer kitaplar tahrif edilmiş olduğu için onlara Allah (c.c) katından geldiği şekliyle iman edilmesi gerekir. Kur’an ise Allah tarafından korunmak suretiyle kıyamete kadar baki kalacak ve yalnızca O’na bağlananlar kıyamet gününde kurtuluşa ereceklerdir.

4 - Nebi ve Rasullere İman: Kur’an-ı Kerim ve sahih hadislerde ismi zikredilenlere ismiyle, ismi zikredilmeyenlerin ise hepsine birden iman edilmesi gerekir.

5 - Ahiret gününe İman: Ölüm, berzah (ölümden kıyamete kadar olan olaylar), hesap, mizan, cennet, cehennem, kabirde azab veya mükafat göreceklerin acı ve lezzeti beden ve ruhlarıyla duyacaklarına ve en önemlisi öldükten sonra dirilmeye iman edilmesi gerekir.

6 - Kaderin Hayır ve Şerrin Allah’tan olduğuna İman:

Kadere imanın geçerli olabilmesi için şu dört şeye mutlaka inanılması gerekir:

Birincisi: Allah’ın ezeli ve kadim ilmine iman etmek. Allah (c.c) ezeli ve kadim olan ilmiyle ne olacağını bildi ve bu ezeli ilmiyle bildiği şeyleri yazdı.

İkincisi: Allah’ın olmasını dilediği şeyin mutlaka olacağına, olmamasını dilediği şeyin mutlaka olmayacağına gökte ve yerde meydana gelen bütün hareketlerin ve sessizliklerin Allah’ın izniyle olduğuna iman etmek.

Üçüncüsü: Allah’ın bütün mahlukatı yarattığına ve kainatın içindeki herşeyin Allah’ın yaratmasıyla ve takdiriyle meydana geldiğine iman etmek.

Dördüncüsü: Hayır ve şer ancak Allah’ın takdiri iledir. Dolayısıyle kendisine isabet eden şerrin başkasına isabet edebileceği halde kendisine isabet ettiğini zannetmemek, kendisine isabet eden hayrın bir tesadüf sonucu kendisine isabet ettiğine inanmamak.

Allah (c.c) kader hakkında şöyle buyuruyor:

“Şüphesiz ki Biz, herşeyi (önceden tesbit edilmiş) bir kaderle yarattık.” [Kamer: 49] Herşey Allah’ın takdiri iledir. İnsanların yaptığı işleri de Allah yaratır. Yalnız insanlar yaptıkları işleri kendileri yapmış olmaları sebebiyle yaptıklarından sorumlu tutulurlar. Çünkü Allah her insana iyiyi kötüden ayırabilme kabiliyeti vermiş ve hayrı emredip şerri yasaklamıştır.

Allah (c.c) kıyamete kadar olacak herşeyi ve bütün insanların yapacakları şeyleri Levhi’l mahfuzda yazdı. Allah için zaman kavramı olmadığı için bütün bunları ilmiyle yazdı. İnsanları yaptıkları amellerde zorlamadı. Allah’ın (c.c) bütün bunları yazması ezeli ilminden dolayıdır.
ZAGROS
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen ZAGROS » 17 May 2008 18:13

ne ALLUHU TAHAL'YI nede kutsal kitabının inkar etmiyorum aslada etmem
kuranı _kerim de derin anlam ve bilgiler var hepside matematiksel
ben kuranı _kerimi defalarca okudum ama arapça bilmediğim için anlamını bilmiyordum ..

ve şu var kuranı_kerimdeki bir yazıyı bazı din adamları zamannında malesef kendi istediğine ve bildiği şekilde yorumlamış buda dünyada insan oğlu için ne büyük kayıptır ..

ABD'Lİ bilimadamları kuranı_kerim sayesinde günden güne çok öenmli oluşumlara işmza atıyor biz ise arapça bilmeden kuranı_kerim okuyoruz ..
Geri kalmışlığımızın en büyük sebebi işte budur ...

neyse serbest kürsede bizleri daha yakındanilgilendirecek bir konuya değindim yorumlarınız ordada beklrim .Selam
beyazgül
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Yay

Mesaj gönderen beyazgül » 05 Haz 2008 21:36

olay nereler gelmiş.sevgili zagros sen gözünle gördünmü kuranı kerimin değiştirildiğinide bukadar kendinden emin konuşuyorsun.imanın şartları 6dır siyabendin dediği gibi..kaderi nasıl inkar edersin tamam belki düşüncelerin farklı olabilir fakat inkar etmek insanı dinden çıkarabilir..kaybında çok büyük olur Allah korusun..Kalü bela yi biliyorsundur herhalde ruhların yaratıldığı anı..
işte orda kaderimiz yazılmıştır..ama kalkıpta adam öldürmek yada kötü yola düşmek bunlar kader değildir..Allah bize iki yol sunmuştur biri iyi biri kötü..o yolları seçmek bize kalır..fakat nezaman öleceğimiz nezaman evleneceğimiz vs.gibi şeylere kader kısmet denilir..Allahu Teala aslında bizim neyi nasıl yapacağımızı ,ömür boyu hangi hataları yapacağımızı bilir..öyle bir şey düşün ki sanki bir filmin içindeyiz,yani film çevrilmiş bitmiş ve izlenmiş..film ezbere biliniyor...ve o filmi geri aldığını tekrar başından izlemeye başladığını düşün..

intihar cinayet vs.bunlar kader değildir...Allahın yarattığı canı ancak Allah alır işte birini öldürdüğümüzde yada kendi canımıza kıydığımızda en büyük günahlardan birini işlemiş o kişinin ve kendimizin yaşama şansını kaderini elinden almış oluruz..Diyelim ki bir kadın kaçırıldı , zorla kötü yola düştü belki kocası belkide sevglisi kandırıp o yola gitmesini sağladılar ama kalkıpta kaderimdir deyip boyun eğmek olmaz..ozaman işler farklılaşır sen çaba gösterceksin bişiyler için..bide şu vardır herkes eşit yaratılmıştır haklısın ama Allah bazen insanları sınar sabırla sınar..herkes bir imtihanda bu dünyada değilmi kimine hastalık verir..kimini zengin eder kimini fakir..bi anda zengin olan hatta çok ama çok zengin olup daha sonrada birden maddiyatı bozulan çok kişiyi gördüm..bunlar Allahın emirlerinden çıktılar belkide dinlerini çok iyi yerine getiriken birden açıldılar saçıldılar..İmtihanı unuttular..sonrada kaderimiz deyip sustular..Kader çok farklıdır çok derindir Hz.Muhammet sav. bile kader hakkında yorum yapmak istememiştir diye söylenti vardır..senin dediğin hurafe yada biyat diyelim onları kaderle bir tutmak haşa Allahı inkar etmekte olabilir..bak benim inanmıyan arkadaşlarımda oldu onlara şunu diyorumm..benim yada inananların hiçbir kaybı yok ama öldükten sonra düşüncelerinin nekadar yanış olduğunu görüceksin ozaman senin kaybın büyük olucak..
fatoş169
Başçavuş
Başçavuş
Burç:Balık

Mesaj gönderen fatoş169 » 05 Haz 2008 21:46

sacma sapan düşüncelere yorum yapmam + Allah kimseye dert tasa vermesin
ZAGROS
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen ZAGROS » 06 Haz 2008 15:33

fatoş169 yazdı:sacma sapan düşüncelere yorum yapmam + Allah kimseye dert tasa vermesin
Asıl saçmalık sizin yorumunuzdur !!

ve sevgili Beyazgül serseri bir kurşunla ölen birisi öldüğü zaman tama kaderi böyleydi diye es geçmelimiyiz yoksa olayı matematiksel olarakmı araştırmalıyız .

ben ne islamı nede Allahı inkar ediyorum .
ban göre kader ,nazar gibi batıl inançlar bütün insanlık alemine a-zarar veriyor .
ve şans gibi avuntularda insanı kör ediyor hayatı hesap kitap yaparak yaşarsanız hiç bir zaman kaybetmezsiniz ben den size söylemesi isterseniz siz yinede batıl inançlardan umudbekleyin .Saygılarımla

ve segili faTOŞ lütfen doğru dürüst yorumlar yapın saçma sapan kelimesi hiçte hoş değil .
beğenmediğiniz bir konu varsa yorum yazmadanda çıkabilirsiniz .Saygılarımla
fatoş169
Başçavuş
Başçavuş
Burç:Balık

Mesaj gönderen fatoş169 » 06 Haz 2008 17:46

ben düşüncemi yazdım arkadaşım argo veya küfürlü konuşmadım oky bence sende herkesib düşüncesine saygı duy ben senin düşüncene saygı duyduğum gibi
ZAGROS
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen ZAGROS » 06 Haz 2008 19:26

fatoş169 yazdı:sacma sapan düşüncelere yorum yapmam + Allah kimseye dert tasa vermesin

evet anladım düşünceye saçma sapan demek saygınız göstergesidir !!

“Muhabbet & Tanışma Faslı” sayfasına dön