Shar Çözümlemeleri

'Rüzgâr ve Su'

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Shar Çözümlemeleri

Mesajgönderen Siyabend » 27 Nis 2008 11:09

Çözümlemeler genellikle son derece basittir. Bir yoldan eve gelen shar'ı engellemek için bir çit kurmak ya da ağaç dikmek yeterlidir. Shar bir kez görüş alanından çıktı mı, artık zarar veremez. Çitin üzerine pa-kua koymak, bir ayna asmak da shar'ı uzaklaştırır. Bir kapıyı bloke etmek ya da bir hat üzerinde üç kapı olmasına engel olmak, daha karmaşık çözümlemelerdir.

Bazı arkadaşlarım uzun süredir şanssızlık çekiyorlardı. Onları ziyarete gittiğim zaman evlerindeki değişikliğe inanmakta güçlük çektim. Durumları zorlaştıkça yaşadıkları yere daha az özen gösterir olmuşlardı. Sonuç olarak ön bahçedeki otlar evin boyunu aşmıştı ve evleri yoldan görünmüyordu. Bu durum yararlı Ch'i'yi engelliyor ve eve girememesine neden oluyordu. Otları kesmelerini söylediğimde deli olduğumu düşündüler ama şansları otları keser kesmez düzelmeye başladı.

Pratik olarak pek çok çözümleme vardır. Parlak ışıklar son derece yararlıdır. Evdeki karanlık noktalan ortadan kaldırarak, odalarda hoş bir parlaklık yaratırlar. Evinizin iyiye gitmesini istediğiniz alanları açısından özellikle yararlıdırlar. Evinizin girişi sıcak ve konuksever görünmelidir ve parlak ışıklar bunu sağlar.

Evinizin üzerine pa-kua'yı koyarak belirlediğiniz kader bölgenizin iyileşmesini isteyebilirsiniz örneğin. Bu bölgedeki ışık miktarım artırmak son derece faydalı olacaktır. Işıklar odaların biçimlerinin meydana getirdiği düzensizlikleri de dengeler. Biçimsiz bir yere koyacağınız bir ışıkla, biçimsizliğin yarattığı negatif etkiden kaçınabilirsiniz.

Her türlü ışık iyidir ama kristal lambalar özellikle işe yarar. Kristal ışığı farklı yönlere yansıttığı için yararlı Ch'i'yi çoğaltır. Kristal mekâna uygun değilse, elementinizle uyumlu parlak renkli bir örtü, gölgelik de kullanabilirsiniz.

Her türlü kristal nesne iyidir, kristal vazolar, kâğıt ağırlıkları, taşlar, süsler, hepsi Ch'i yaratır. Kristaller prizmalar gibi güneş ışınlarını kırarak rengârenk gökkuşakları oluştururlar. Bu o kadar çok şans getirir ve iyi Ch'i yaratır ki, pek çok Çinli güneş ışınlarını yansıtabileceği mekânlara kristal süsler asarlar. Kristal, bir hat üzerinde sıralanan üç kapının yarattığı negatif etkiyi de ortadan kaldırır. Kapılardan birinin üzerine kristal asmanız yeterlidir.

Aynalar potansiyel sharların yönünü saptırmakta işe yararlar. Saptırma sorunu olan her noktada çekinmeden kullanabilirsiniz. Yolun karşısındaki evin çatısının köşesi, düz bir yol, su oluğu, sizin evinizle ters açı yapan bir ev, nerede bir sharı saptırmanız gerekirse, çekinmeden ayna kullanın. Yatağınız bir nedenle kapıya bakmıyorsa, bir aynayla odaya giren insanları görebilirsiniz. Aynı biçimde aşçı mutfağa giren kişileri görebilecek bir konumda çalışmalıdır. Stratejik olarak yerleştirilmiş bir ayna bunu sağlar.

Aynalar çok karanlık mekânlarda ışığı yansıtmak için de kullanılırlar. Bu, bu mekânlara Ch'i çeker. Ayrıca dışarısının çekici görüntüsünü evin içine yansıtırlar. Bu özellikle evin dışında yuvarlak hatlı kır manzarası, bir ırmak ya da göl varsa, son derece yararlıdır.

Ayna her boyutta olabilir, ama genel anlamda söylemek gerekirse, ne kadar büyükse, o kadar iyidir. Yerden tavana kadar olan aynalar insanların başının ya da ayaklarının görüntüsünü kesmedikleri için tercih edilmelidir. Pa-kua aynaları bu duruma ayrıcalık teşkil eder, çünkü bu aynalar çevrelerindeki trigramlardan güç alırlar.

Pa-kua aynaları yang aynaları olarak da bilinir. Yang etkendir, demek ki pa-kua aynası evi etken olarak negatif enerjiden korur. Sıradan aynalar yin aynalarıdır, edilgendirler, iyi Ch'i'yi çekerler.

Ancak ayna sıralarına dikkat edin, yansıtmayı bozarak ve saptırarak negatif Ch'i yaratabilirler.

Evinizde çok fazla ayna bulundurmayın, yemek odasında yemek miktarını çoğaltarak zenginlik ve bolluk etkisi yaratırlar. Küçük odaların büyük görünmesini, şekilsiz odaların düzgün görünmesini sağlarlar.

Japon balığı gibi canlı hayvanlar da Sharları yok etmekte ve yararlı Ch'i üretmekte işe yararlar. Su zenginlik simgesidir. Kanton lehçesinde Sui sözcüğü hem zenginlik hem de para anlamlarına gelir. Asyalı işadamlarının ofislerinde suyla ilgili resimler vardır çünkü bu resimler zenginliğin içeri akmasını simgeler. Su içinde yaşayan hayvanlar da aynı etkiyi yaratır. Doğuda çok fazla akvaryum vardır. Bu, su manzarasına sahip olmayan insanlar için zenginlik simgesidir.

Mümkün olan her yerde dokuz tane Japon balığı bulundurun. Sekizi para ve maddi başarıyı simgeleyen sarı renkte, biri de korumayı simgeleyen siyah renkte olsun (güvenli olmayan bir yerde yaşıyorsanız, sekiz siyah, bir kırmızı balık bulundurun. Siyah sizi korur, kırmızı varlığınızı ve şansınızı artırır).

İnanışa göre balıklar eve giren şanssızlığı çeker ve emerler. Bir balık ölürse, özellikle siyah bir balık, bir şanssızlığa engel oldu demektir.

Ünlü bir Çin öyküsü nehir yukarı yüzen sazanlar hakkındadır. Sazanlar 'Altın Kapı'ya vardıkları zaman atlar ve göksel ejderhalara dönüşürler. Bu resmi sınavları geçmek ve imparator için çalışmaya başlayarak başarılı bir kariyer sahibi olmakla ilişkilendirilir. Demek ki balık sınav ve kariyer konularında başarıyı da simgeler.

"Mandarinler zamanında insanlar bürokraside terfi etmek için resmi sınavlardan geçerdi. Resmi terimi hâlâ Çin astrolojisinde kullanılır. Kader, Mühür, Servet, İmkân ile birlikte, sınavda ve sosyal yaşamda başarı anlamına gelen beş güçten biridir."

Kaplumbağa her zaman şans simgesidir, çünkü sihirli kare (Lo Shu) Hsialı Wu tarafından bir kaplumbağanın kabuğunda keşfedilmiştir; kaplumbağalar bilgelik, denge ve uzun yaşam simgesidirler.

Malezya'da Penang Adası'na Ters Dönmüş Kaplumbağa Adası' dedikleri de olur çünkü ada sırtüstü yatan bir kaplumbağayı andırır. Biçiminin vaat ettiği uzun yaşam nedeniyle emeklilerin tercih ettiği bir yerdir, ama bunun bir nedeni de yaşlı insanların son yıllarım böyle hoş bir yerde geçirmek istemeleridir.

Japon balığı ve kaplumbağa süsleri de benzer biçimlerde işe yarar, bu hayvanlar ayrıca pek çok evde beslenir.

Yarasalar feng shui için alışılmadık hayvanlardır. Çok sık kullanılmazlar ve anlamları pek bilinmez. Feng shui açısından son derece akıllı ve ters durdukları için dünyayı farklı bir açıdan gören hayvanlar olarak kabul edilirler.

Kelebekler yeni ölmüş insanların ruhlarını taşırlar. Neşe, mutluluk ve uzun yaşamı simgelerler.

Turna kuşu saflık, dürüstlük ve adalet simgesidir. Uzun yaşamı da simgeler. Eski Çin'de, hâkimlerin ve savcıların odalarında turna kuşu tabloları ve süsleri vardır, çünkü adaletle ilişkilidir.

Anka kuşu Çin tablolarında çok kullanılır. Yanıp küllerinden yemden doğan bu kuş, yeniden doğuşu simgeler. Barış, uyum ve kendini kurban etme simgesidir.

Vahşi hayvan tabloları sık sık evi korumak için kullanılır. Bunlar genellikle kartal türü avcı kuşlardır. Bu tür tablolar dış kapının dışında bulunmalıdır, içeride olurlarsa, ev sakinlerinin aleyhine dönebilirler. Dışarıda oldukları zaman evi tehlikelerden koruduklarına inanılır.

Aslan, kaplan ve ayı bibloları evin içinde, simgesel koruyucu uğurlar olarak durabilirler. Pek çok dükkândan tapınaklardaki taş aslanların replikaları satın alınabilir.

Yaşam ve büyümeyi simgeleyen bitkiler de Ch'i ve harika feng shui yaratırlar. Ancak bitkiler sağlıklı olmalıdır; hasta görünüşlü bitkiler kötü enerji yaratırlar. Bitkileriniz soluyorsa ya da hastaysa, hemen ilgilenmeniz gerekir. Gerekirse yerlerine yeni ve sağlıklı bitkiler koyun. Ölmekte olan bitkiler ölümü simgeler. Sağlıklı bitkilerse yaşamı, büyümeyi ve bolluğu. Binanın içine bolluk ve Ch'i getirecekleri için girişe yerleştirilmeleri özellikle yararlıdır. Ayrıca zehirli okların etkilerini yok etmekte de kullanılırlar. Duvarların ya da mobilyaların keskin köşelerini gözlerden saklarlar. Sütun ve kolonlar kare biçimliyse kötü shar yaratabilir; bitki ve aynalarla bu zararlı etkiler engellenebilir.

Bambu, negatif enerjileri kaçıran tuhaf güçlere sahip bir bitki olduğu için feng shui'de çok popülerdir. Üstelik de sürekli yeşildir ve bollukla uzun yaşamı simgeler.

Özellikle rengârenkseler vazo çiçekleri de bir odanın görüntüsünü aydınlatır. Bu nedenle özellikle hasta birine çiçek göndermek iyidir.

Feng shui açısından özellikle yararlı beş çiçek vardır. Şakayık sağlık ve serveti; aşkı ve çiçekli olduğu zaman bolluğu temsil eder.

Kasımpatı mutluluk ve gülmeyi temsil eder. Konfor ve kolaylık anlamına geldiği için evlere çok konur. Çin'de yeni yıl kutlamaları sırasında çok kullanılır.

Beyaz manolya ve orkideler yumuşaklık, zevk ve dişilik simgesidirler.

Lotus Budistlerin kutsal çiçeğidir. Çamurlu sularda yetişip zafer dolu ve harika görünüşüyle yüzeyde tertemiz duran bu çiçeğin saflığı simgelemesine şaşırmamalı. Evde barış, huzur, yaratıcılık ve ruhsal büyüme temsilcisi olarak işe yarar.

Taklit bitki ve çiçeklerin etkileri de aynıdır. Bugünlerde gerçek gibi görünen ipek ve kâğıt çiçekler alabilirsiniz. Ancak bu taklit çiçeklere de dikkat etmek gerekir. Tozlu bir yapma çiçek kötü Ch'i üretir. Özen gösterilirse bolluk getirir ve iyi enerji üretir. Kuru çiçekler hemen atılması gereken yegâne bitki örnekleridir. Susuzluk nedeniyle kurudukları için aşırı derecede kötü feng shui üretirler.

Evinizin yaşamınızda harekete geçirmek istediğiniz pek çok yerini simgeleyen alanlarını çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Ayrıca çiçeklerin elementi ahşap olup, ateş elementi yıllarında doğan insanlar için çok yararlıdırlar (ateşi ahşap yarattığı için). Evin doğu (aile) ve güneydoğu (zenginlik) bölümleri ahşabı temsil eder ve buralara yerleştirilecek çiçekler aile ilişkilerini düzeltip, zenginlik üretirler.

Ateş bölümü de (güney) ününüze ün katıp, toplumdaki yerinizi iyileştirdiği için çiçeklerle süslenmelidir. Güneybatı evlilik demektir ve buraya konacak çiçekler sürekli ilişkileri canlandırır. İşinizde ilerlemek istiyorsanız, evinizin kuzeyine çiçekler koyun.

Ateş ya da ahşap yıllarında doğmuşsanız çiçekler ve ağaçlar özellikle yararlıdır. Toprak ve su yıllarında doğanların kendilerini çiçeğe boğmamak konusunda dikkatli davranmaları gerekir. Çünkü ahşap suyu kurutur ve toprağı tahrip eder. Bu yıllarda doğmuşsanız, sağduyunuzu kullanarak çiçekleri feng shui çözümlemeleri olarak kullanın, ama abartmayın.

Meyveler de Sharları uzaklaştırmak ve iyi Ch'i yaratmak açısından önemlidirler. En önemlileriyse şeftalidir. Evlilik ve sonsuz yaşam simgesidir. Genellikle 'Ölümsüzlüğün Meyvesi' olarak adlandırılır ve Çin resimlerinde sık sık yer alır.

Portakal sağlık, mutluluk, bolluk simgesidir. Çin yeni yılında evlerde bulundurulur, yenir ve armağan olarak verilir. Çincede portakal sözcüğü kum, kulağa altın (gold) gibi gelir.

Rüzgâr çanları çok sevilen feng shui çözümlemeleridir. Metal bambu ya da başka ağaçlardan yapılırlar; cam ya da kristal olabilirler. Hafif bir meltemde ya da hava akımında tatlı, çinili bir ses çıkartırlar. Genellikle merkezi bir parçanın çevresinde yer alan beş ya da sekiz tüpten oluşurlar. Feng shui açısından tüpler delik olmalıdır. Sert sopalardan yapılmış rüzgâr çanlarım kullanmayın. Bambu dalları gibi delikli rüzgâr çanları Ch'i'nin eve şans ve mutluluk getirerek yukarı yükselmesini sağlarlar.

Rüzgâr çanları kötü enerjiyi yok etmekte çok yararlıdırlar ve hava akımı olan her yere asılabilirler. Çinili sesleri iyi enerjinin sesini simgeler.

Evinizin batı ya da kuzeybatı yönleri metal yönleri olduğu için buralara asılacak metal rüzgâr çanları çok faydalıdır. Batı bölümü çocukları temsil eder ve çocuk istiyorsanız buralara metal rüzgâr çanları asmanız gerekir. Ayrıca metal kariyerinizi yöneten kuzey bölümünü de harekete geçirir. Buraya asılacak rüzgâr çanları seçtiğiniz mesleğinizde ilerlemenizi sağlar.

Bambu ve öbür ahşap türlerinden yapılma çanlar doğuda (aile), güneydoğuda (sağlık) daha çok işe yarar. Buralara konacak ahşap rüzgâr çanları hem aile yaşamınıza katkıda bulunur hem size bolluk getirir. (Dikkat: Metal rüzgâr çanlarını evinizin doğu ve güneydoğusuna asmayın, çünkü metal ahşaba baskındır ve ahşaba zarar verir.) Güney bölümü toplum içinde duruşunuzu da etkilediği için buraya koyacağınız bambu çanlar size statü ve ün kazandırır.

Flüt gibi başka silindirik, içi boş nesneler de iyi enerji yaratırlar. Yetenekli bir flütçünün çaldığı flüt Ch'i'yi harekete geçirir, enerji verir, evin sakinlerinin memnuniyet duymasını ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.

Kimi feng shui uygulayıcıları rüzgâr çanlarının kapıların dışında olması gerekliğini söyler, kimilerine göre içeride olmalarının önemi yoktur. Bence uzun bir koridorun sonunda içeriye asılmış bir rüzgâr çanının sakıncası yoktur; ancak evde yaşayan herkesin onun içeride olmasının kötü bir etkisi olmadığı konusunda hemfikir olması gerekir.

Suyun yararlı etkilerini gördük. Çeşmeler özellikle çok güçlü Ch'i yaratırlar. Sağlık ve bolluk kaynağıdırlar. Genellikle kapıların dışında, parklarda, kamu binalarının girişlerinde bulunurlar. Artık evlerin içinde de çeşmelere rastlanıyor. Çeşmeleri hem izlemesi eğlencelidir hem de başarı ve başarılı iş bağlantılarını simgeler.

"Evin giriş kapısından dışarı doğru baktığınızda, sağ tarafınıza bir çeşme görmek kötü feng shui yaratır. Kocanın gözünü 'döndürür' ve sadakatsizliğe neden olur. İç çeşme ya da havuzcukları sola yerleştirin. Bu sağlık ve bolluk açısından da daha doğru bir yöndür."

Evin içine bir çeşme yerleştirmek için en uygun yön kuşkusuz zenginlik (güneydoğu) yönüdür. Aynı suyu döndüren küçük çeşmeler pahalı değildir. İzlemesi hoşunuza giden bir çeşme alırsanız, servetinizin arttığını göreceksiniz.

Evinizin kuzey bölümüne koyacağınız bir akvaryum ya da suyla ilintili bir süs kariyerinize katkıda bulunur. Bu ahşap ve su yıllarında doğanlar için özellikle yararlıdır. Doğu bölgesine su koymak da evinizi ve aile yaşantınızı iyileştirir. Zenginlik bölümüne (güneydoğu) yerleştireceğiniz çeşme paranızı artırır. Ün peşindeyseniz, güneye bir çeşme koyun.

Eve yerleştirilecek geniş nesneler yararlı enerjinin akışına katkıda bulunarak eve güç ve güven getirirler. Geniş kayalar, heykeller yang enerjisi yaratarak fazla yin enerjisine sahip alanları dengeler.

Doğuda bu amaçla heykel kullanımı çok yaygındır. Buda heykeli Batı'da en fazla tanınan heykeldir. En sevileniyse Gülen Buda olarak da bilinen Maitreya Buda'dır. Gülümseyen bir yüzü ve büyük zenginlik kapsadığına inanılan geniş bir karnı vardır. Çinliler bu karna her gün dokunulduğunda, şansın açılacağına inanırlar. Buda heykelleri heykel ev sakinlerine aşağı doğru bakacak biçimde yerleştirilmelidir, bunun tersi iyi değildir.

Çin evlerinde en sevilen heykeller üç yıldız tanrılarıdır. Aslında açık şans simgesi bu heykellerden birinin olmadığı bir Çinli evine rastlamak mümkün değildir. Bunlar mutluluk (Fu'k), refah (Lu'k) ve uzun ömür (Sau) tanrılarıdır.

Sağlığı simgeleyen pek çok tanrı ve tanrıça da vardır. En sevilen tanrıça Kuan Yin, merhamet tanrıçasıdır. Çinlilerin evlerinde heykelciği bulunur ve insanların dualarına yanıt verdiğine inanılır.

Renklerin doğru kullanımı da iyi enerji yaratır ve Sharları saptırır. Sizin için doğru olan renk beş elementten türer. Biri için doğru olan bir renk bir başkası için tümüyle yanlış olabilir.

Buna tek istisna kırmızıdır, her zaman açık şans, mutluluk ve bolluk rengidir. Bu nedenle Doğu'da çok sevilen bir renktir. Çinli gelinler göklerin kutsamasını, uzun ve mutlu bir evlilik yaşamını simgeleyen kırmızı gelinlik giyerler. Yeni yılda çalışanlara ve çocuklara kırmızı para kesecikleri dağıtılır. Kırmızı canlandırır ve tembel ya da enerji seviyesi düşük insanlar için iyidir. Kırmızıya uygun değerli taş zümrüttür. Ancak doğu ve batıya bakan kapı ve duvarlarda kırmızı kullanılmamalıdır çünkü bu konumlarda olumsuz enerji yaratır.

Altın sarısı ve yeşil de talihli renklerdir. Altın sarısı güneşi ve metali simgeler; başarı ve ün getirir. Yeşil ilkbaharı, yeniden doğum ânını ve büyümeyi simgeler. Sakin, dinlendirici bir renktir. Değerli taşı yeşimdir.

Sarı öğrenme ve içgüdünün gelişimini simgeler. Hırs ve bilgeliğin rengidir. Altın, sarı renge bağlı, değerli elementtir.

Mavi düşünceliliği ve başkalarına gösterilen özeni simgeler. Safir değerli taşıdır.

Mor içgörünün rengi olup, gerçeğe ve ruhsal ilerlemeye bağlıdır. Ametist değerli taşıdır.

Beyaz saf ve nötr bir renktir. Ama bir prizmada kırılırsa, her rengi açığa çıkartır. Saflığı ve masumiyeti simgelediği için gelinler genellikle beyaz giyer. Bu rengin değerli taşı elmastır.

Siyah gecenin ve ölümün rengidir. Hayal kırıklığı, hile ve onursuzluğu simgeler. Siyah ve kırmızı dikkatle kullanılmalıdır. Siyah da kuzeye ya da güneye bakan kapı, duvar, çitlerin üzerinde kullanılmamalıdır.

Son olarak da, şaşırtıcı biçimde radyo ve televizyon setlerinin iyi enerji yaratarak Sharları uzaklaştırdığına inanılır. Çünkü bu nesneler renk, ses, yaşam yaratırlar ve hepsi de Ch'i'yi harekete geçirir. Örneğin televizyonunuzu evinizin farklı köşelerine koyarak, pa-kua gayelerini nasıl harekete geçirdiğini gözlemleyebilirsiniz.

Elektrik ve evrensel titreşimi kullanan her araç yararlı Ch'i'nin yaratılmasına ve dolaşmasına katkıda bulunur.Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Feng Shui” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir