13 Aralık

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
13 Aralık

Mesaj gönderen Siyabend » 17 Eyl 2008 12:39

1903 - Dondurma külahı New York'ta I. Marcione tarafından bulundu.

1914 - Mesudiye zırhlısı, Çanakkale'de bir İngiliz denizaltısı tarafından batırıldı.

1920 - Milli Eğitim Bakanı Dr. Rıza Nur'un görevi sona erdi.

1920 - Doğu Cephesi Karargahı, Kars'a taşındı.

1922 - Ali Fuat Paşa, TBMM İkinci Başkanı seçildi.

1934 - Oluşturulan Dil Komisyonu edebiyat derslerinin yeni dile göre nasıl okutulacağını kararlaştıracak.

1936 - Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre öğrenciye soyadıyla hitap edilecek.

1937 - İlk seloteyp satışa sunuldu.

1942 - Çorum'da deprem: 25 kişi öldü, 589 ev yıkıldı.

1949 - İsrail, Kudüs'ü başkent ilan etti.

1957 - İran'da deprem: 2 bin kişi öldü.

1957 - BM Siyasi Komisyonu Kıbrıs'ta Yunan tezini kabul etti. Ankara kararı tepkiyle karşıladı, Kıbrıslı Türkler kararı kabul etmediklerini açıkladı.

1960 - Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'ün Cezayir ziyareti sırasında Fransız milliyetçilerinin çıkardığı olaylarda 123 kişi öldü.

1960 - Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Yeni Gün ve Öncü gazetelerini 3 gün süreyle kapattı.

1967 - Yunanistan Kralı Konstantin'in cuntaya karşı darbe girişimi başarısız oldu. Albaylar Cuntası iktidarı devam etti. Kral ülkesini terk etmek zorunda kaldı.

1968 - Hayvanların uluslararası nakliye sırasında korunması konusundaki Avrupa Sözleşmesi, Paris'te imzalandı.

1969 - NATO Ankara'daki hava kirliliğini ele aldı.

1976 - Kapalı olan İstanbul Üniversitesi'nde öğretim yeniden başladı.

1980 - Sol görüşlü Erdal Eren idam edildi. İdam cezası verildiğinde yaşı tutmayan Erdal Eren'in yaşı asılmadan önce mahkemece büyültüldü.

1981 - Polonya'da General Wojciech Witold Jaruzelski sıkıyönetim ilan etti, 14 bin sendikalı işçi tutuklandı.

1983 - I. Özal hükümeti kuruldu.

1985 - İçişleri Bakanlığının hazırladığı önergeye göre "komünist zanlısı" yakını olanlara güvenlik belgesi verilmeyecek.

1992 - Cumhurbaşkanı Turgut Özal Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmesini veto etti. Sözleşme çalışanlara iş güvencesi getiriyordu. Özal'ın kararından işverenler memnun oldu. İşçi sendikalarıysa Özal'ı işçi düşmanlığı ile suçladı.

1991 - Kültür Baka nı Fikri Sağlar 12 Eylül sonrasında yasaklanan ve depolarda tutulan 25 bin kitabın kütüphanelere verileceğini müjdeledi.

1995 - Avrupa Parlamentosu Türkiye ile imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasını onayladı.

1998 - İtalya'da düzenlenen 5. Avrupa Kros Şampiyonası'nda Türk Genç Bayan Milli Takımı şampiyon oldu.

2000 - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın başvurusunu kabul etti.

2001 - ABD Başkanı Bush, Anti Balistik Füze Anlaşması'ndan çekildiğini açıkladı.

2002 - AB Kopenhag doruğunda Estonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Litvanya, Letonya, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya ve Kıbrıs Rum kesimi 1 Mayıs 2004`te üyeliğe davet edilirken, Bulgaristanve Romanya`nın üyelik tarihleri 2007 olarak kararlaştırıldı. Türkiye, 2004 yılının sonunda Kopenhag siyasi kriterlerini tam olarak karşıladığına karar verilmesi halinde gecikmeden müzakerelere başlayabilecek.

Aynı gün Amerikan basınında çıkan haberlerde, Irak`ın BM`ye sunduğu kitleimha silahları bildiriminin ön incelemesine göre, raporda eksiklikler bulunduğu belirtildi.

Doğanlar:
* Alman romantik şair ve yazar Heinrich Heine 1797’de doğdu.

Ölenler:
* Fen Fakültesi müderrislerinden matematikçi Nadir Bey 1927'de,
* Atlet Cezmi Or ve gazeteci Selim Nüzhet Gerçek 1945'te,
* Yazar ve p olitikacı Yakup Kadri Karaosmanoğlu 1974'te,
* Yazar Oğuz Atay 1977'de,
* Şair ve yazar Behçet Necatigil 1979'da,
* Gitarist Zal Yanovski 2002'de,
* Ünlü Filistin şair Fadva Tukan 2003'te hayata veda etti.

“Aralık” sayfasına dön