16 Ağustos

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali: Mutlu
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
İletişim:

16 Ağustos

Mesajgönderen Siyabend » 28 Eki 2008 20:58

1908 - Ankara-Bağdat demiryolu işçileri greve çıktı.

1909 - Cemiyetler Kanunu çıktı.

1925 - Charles Chaplin'in "Altına Hücum" adlı filmi gösterime girdi.

1929 - Çin ve Sovyet askerleri Mançurya'da çatıştı.

1949 – ABD’den yardım olarak alınan iki muhrip Gölcük'e geldi. Gemilere Gaziantep ve Gemlik adları verildi.

1953 - İran Şahı Rıza Pehlevi ve Kraliçe Süreyya, Başbakan Musaddık'ı düşüremeyince İran'ı terk ettiler. 6 gün sonra Şah'a bağlı subayların darbesinden sonra geri döndüler.

1953 - Türkiye'de İzmir Panayakopu'da inşa edilen Meryem Ana Evi açıldı.

1954 - Murat Güler Manş'ı yüzerek geçti ve Manş'ı geçen ilk yüzücümüz oldu.

1954 - Kıbrıs, Başpiskopos Makarios'un başkanlığında bağımsız bir cumhuriyet oldu.

1962 - Türk hava sahasını ihlal eden iki Irak uçağı düşürüldü. Irak iki gün sonra Türkiye'ye bir nota verdi ve Türkiye'yi Molla Mustafa Barzani'ye yardım etmekle suçladı.

1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi liderlerinden Mahir Çayan ve arkadaşlarının yargılanmasına başlandı.

1974 - Andreas Papandreu 7 yıl sürgünden sonra Yunanistan'a geri döndü.

1974 - Türk birlikleri Magosa, Lefkoşe, Lefke hattının kuzeyinde kalan bölgeyi denetim altına aldı ve ateş kesildi.

1983 - Milliyet gazetesinin yayını İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından durduruldu.

1997 - 8 yıllık kesintisiz eğitim yasa tasarısı TBMM’de kabul edildi. Aynı gün 8 yıllık eğitim fonu için zam yapılmasına tekel ürünlerinden başlandı.

1999 - Koalisyon ortakları arasında Af Yasası Tasarısı ile ilgili uzlaşma sağlandı. TCK’nin 312. maddesinde düzenleme yapıldı. 312. maddenin 2. fıkrası af kapsamı dışında bırakıldı.

Doğanlar:
* Enver Sedat’la Nobel barış ödülünü paylaşan İsrail başbakanı Menachem Begin 1913'te,
* Charles Bukowski 1920'de,
* Sinema oyuncusu Kenan Pars 1920'de,
* Yazar Orhan Hançerlioğlu 1916'da,
* Fotoğraf sanatçısı Ara Güler 1928'de,
* Sinema oyuncusu Ahmet Mekin 1932'de,
* Amerikalı pop şarkıcısı Madonna 1958'de doğdu.

Ölenler:
* Yazar Mahmut Yesari 1745'te,
* Romancı, "ever-best-seller" Rüzgâr Gibi Geçti'nin yazarı Margaret Mitchell 1949'da,
* Rock and roll’un kralı Elvis Presley 1977'de,
* İnsan Hakları Derneği kurucusu ve Genel Sekreter yardımcılarından Avukat İbrahim Tezan 1993'te,
* Eski Uganda diktatörü İdi Amin 2003'te hayata veda etti.

Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Ağustos” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir