Kürdün Kürde Açılımı Olacak Mı...

Beğendiğiniz veya eleştirdiğiniz yazılar
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Kürdün Kürde Açılımı Olacak Mı...

Mesaj gönderen Siyabend » 25 Ağu 2009 13:29

Okur mektupları

HERKES CİNAYET İŞLİYOR

Töre cinayetleri ve namus cinayetleri denildiği zaman hep akıllara Kürtler gelsin isteniliyor. Kürtler dışında kalanların namus cinayeti işlemesi olmamış gibi bir algılama var.

Oysa Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun tahminlerine göre dünyada her yıl 5 binden fazla kadın namus nedeniyle öldürülüyor.

Türkiye’de ise Emniyet Genel Müdürlüğünün yaptığı araştırmaya göre 2000-2006 yılları arasında 322 cinayetin namus yüzünden işlendiği kayıtlara geçirilmiş. Töre ve namus cinayetlerinin yüzde 23’ü Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yüzde 19’u Marmara ve yine yüzde 19’u Ege Bölgesi’nde işlenmiş.

Deniliyor ki batıda da işlenen namus cinayetleri doğu kökenliler tarafından işleniyor. Bu oran ne kadardır? Kastamonu, Artvin, Denizli, Bilecik ve Tokat’ta ne kadar Kürt var?

Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mazhar Bağlı başkanlığındaki 8 kişilik ekip, Töre ve Namus Cinayetlerine ilişkin araştırma kapsamında 36 cezaevinde töre ve namus cinayeti işleyen 170 kişinin hayat hikayesini dinledi.

Sonuç: “ Cinayetlerin işlenme oranında bölgeler arasında eğitim, gelir seviyesi ve etnik kökene bağlı bir farklılık yok”

Bütün toplum bu konuda bir sınavdan geçirilse Kürtler ile Türkler arasında uçuk bir fark olmayacaktır.

A.A / Kızıltepe-Mardin

HER ŞEYİN SUÇLUSU DEVLET

O sözünü ettiğiniz aşiretleri devlet besliyor ki o halk (Kürt olduğu için) uyanmasın; dolayısıyla hiç bir hak talebinden bulunmasın... Çünkü devleti orada ağa temsil ediyor. Oradaki devlet ağadır.

O aşiretlerin büyük bir çoğunluğu korucudur.

Devletin askerini, savcısını, hakimini öldürmüştür ama devlet sesini çıkarmaz, çünkü devleti orada temsil ediyor.

“Kürdün Kürde açılımı” Kürdün aydınlanmasıdır, gözünün, ağzının açılması demektir. Gözü kör, beyni uyuşmuş insanları yönetmek devlet için bulunmaz nimettir.O bölgedeki var olan, her türden kötülük ve olumsuzlukların bizzat yöneticisi ve örgütleyicisidir devlettir. Devleti tanımadığınız gibi, Kürt gerçekliğini bilmediğinizi yazınızı okuduğumda böyle bir kanıya vardım. A.C.

CEVAP

Tipik bir “ ayağı kayıp yere düşse devlet suçludur” mantığı. Devletimiz çok büyük hatalar işledi, (kime karşı işlemedi ki?) fakat kusura bakmayın ama damla kadar da özeleştiri yapamayacak mısınız? Devlet mi diyor “ toplayın ailenizi, karar verin bilmem ne kızın öldürülmesine, verin bilmem ne oğula da bir silah, vursun gelsin..” Hadi ben sandığınız gibi cahil olayım, hadi ben boğazdaki yalısında oturan aptal bir batılı (ve nedense de hep dejenereyizdir) olayım. Ama rica edeceğim her şeyi de devlete yükleyip kendinizi masum çıkarma hastalığından da kurtulun.

BATIDAKİ ‘AŞK’, BİZDEKİ NİYE ‘TÖRE’?

Bölgede kadın katliamı, namus, töre adı altında yaşanıyor. Size katılıyorum. Ama sorarım:

1- Bölgede yaşanan kadın katliamlarına medya ve aydınlar ‘ Töre Cinayeti’ ya da ‘ Namus Cinayeti’ diye dillendiriyor.

2- Batı’da yaşanan kadın katliamına medya ve aydınlar ‘Aşk Cinayeti’ diye dillendiriyor. Bölgede yaşanınca farklı, metropollerde yaşanınca farklı mı oluyor? Kürtlerde yaşanınca ilkel, feodal, Türklerde yaşanınca modern mi oluyor?

CEVAP

Cinayet cinayettir. Batıda işlenen cinayetin “ modernlik” olarak görüldüğü falan yok. Medya “ aşk cinayeti” diyor diye cinayetin aklandığı da yok. Ama şöyle bir fark var: Batıda karısını, ablasını, yengesini öldüren kişiye kahraman gözüyle bakılmıyor.

YÜREK YAKAN DEMOKRASİ DERSİ

Her şeyi devletten bekleyen alın teri gerektirmeyen işlerden voleyi vuran bu kalleş millet neyin açılımını yapacak ki kendilerine.. Adamlar bizlere demokrasi öğretmeye kalkıyorlar ya yüreğimiz yanıyor.. Ş.G.

CEVAP

Hah bu da tam “ Kürtler hapşırsalar haindir” zihniyeti. Valla benim inşaatlarda, pazaryerlerinde, lokantalarda, midye tablalarının arkasında gördüğüm Kürtler dibine kadar da alın terleriyle kazanıyorlar ekmeklerini. Hiç öyle kaba saba genellemelerle insanların haklarını yemeyelim. Bana kalırsa “ demokrasi” nin kendisi sizin yüreğinizi yakıyor..

HERKES DAYAK YİYOR

Bir kadın olarak ve bir Kürd olarak bugünkü yazınızla bölücülük ve ötekileştirme yaptığınızı belirtmek istedim. Bu ülkede sadece Kürd kadınları mı eziliyor, şiddet görüyor, töre cinayetlerine kurban ediliyor? Etrafınıza lütfen daha net bakın. Karadeniz’deki kadınlarımız? Onlar çok mu mutlu? Ya İstanbul’daki kadınlarımız? Bu anlatılanlara onlar maruz kalmıyor mu?

CEVAP

En anlamadığım şey de yazdığım şeyleri niye hiç yazmamışım gibi yazmanız. Dedik: “Kadın Türkiye’nin her yerinde şiddete maruz kalıyor. Ama Güldünya hadisesi de Edirne’den çıkmadı.” Türkçe’de Kürt yazılar kelimeyi ısrarla Kürd diye yazarken siz de hafiften bir ötekileştirme yapmıyor musunuz acaba? Mesele Türk kadını Kürt kadını meselesi değil elbette. Bütün kadınların meselesi.

Mutlu Tönbekici/VATAN

Bu konu için dün yazdığım cevap;
http://forum.juzztv.com/ozgur-dusunce-f ... 22133.html

“Köşe Yazıları” sayfasına dön