Dünyanın Tüm Gemileri Gazze’ye!

Beğendiğiniz veya eleştirdiğiniz yazılar
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Dünyanın Tüm Gemileri Gazze’ye!

Mesaj gönderen Siyabend » 02 Haz 2010 07:45

* Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, olamayacaktır.

* İsrail’in dediği doğrudur: Bu bir provokasyondur. Ve çok doğru bir provokasyondur. Çok uzun zamandır yapılması gereken bir provokasyondur. “Haklı Provokasyon” diye bir tanımlamayı literatüre sokmuştur.

* Mavi Marmara’nın başını çektiği Gazze Harekatı tüm dünyanın dikkatini yeniden Filistin sorununa çekmiştir. 60 yıldır duya duya, göre göre kanıksanan, sıkıcı bulunan, İslam dünyasının sahiplenmesi nedeniyle “e iyi o zaman onların işi olsun” denilip iyice görmezden gelinen, itibarsızlaşan, Yahudi-Müslüman çekişmesine indirgenen, medeniyetler çatışması gibi görülmeye çalışılan, biraz vicdanı olanlar tarafından bile “ikinci lig” bir insan hakları ihlali olarak görülen, bir “ama..” ile meşrulaştırılan, İsrail propagandalarıyla bulanıklaşan Filistin mağduriyeti tüm çıplaklığıyla yeniden gözler önüne gelmiştir, itibar kazanmıştır.

* İran’ın yıllardır son derece şahsiyetli bir şekilde yürüttüğü ama kendi kusurları nedeniyle bir türlü takdir kazanmayan İsrail protestosu, Türkiye ve Mavi Marmara sayesinde manalı bir zemine oturmuştur. Şimdi artık hadiseyi “Müslümanlar eziliyor” çerçevesinden çıkarmanın tam zamanıdır.

* Ahmet Hakan “O insanlar boşuna ölmedi” diyor. “On yıllardır süren bir gaddarlığı tüm dünyaya gösterdiler, İsrail’i savunmaya her zaman gönülden hazır olanları bile çaresiz bıraktılar, pür teçhizat silahlı askerlerin, silahsız sivillere karşı neler yaptıklarını kendi bedenleri üzerlerinden bir kez daha kanıtladılar, İsrail’in propaganda makinesini gülünç bir duruma düşürdüler, bütün dünyaya İsrail bu kez yaptığının bedelini ödemeli“ dedirttiler, insani yardımın önüne nasıl geçildiğini öğrettiler, İsrail denilen devletin azgınlığının nasıl sınır tanımadığını canlı yayında gösterdiler, İsrail’in barışa değil cinayete meraklı olduğunu ispatladılar. Ölümler olmasaydı gemi hadisesi bu büyüklükte bir infial yaratmayacaktı muhtemelen ama yine de bana göre gemidekiler direnmese, karşı koymasa daha iyi olacaktı. “Yardım” gemisindekilerin çatışmaya girmesini doğru bulamıyorum bir türlü. Gemideki havayı bilemiyoruz elbette ama orada olsaydım buna karşı çıkacağımı sanıyorum. Türker bebeğin orada olmasının manası yok edilmemeliydi.

* Yıllardır Gazze’yi yalnız bırakan, kapılarını açıp ablukayı delmeyen Mısır’ın utanmasının ve cesaretlenmesinin zamanıdır. Mısır da hatalıdır. Mısır’ın da üzerine gidilmelidir.

* Bu hadisenin Berlin Duvarı’nın yıkılışı gibi olması için şu an dünyanın tüm sivil yardım gemilerinin, işi olmayan yük gemilerinin, civardaki teknelerin, yatların Gazze’ye doğru yola çıkması gerekir. Greenpeace gemisinin bile orada boy göstermesinin zamanıdır. Abluka delinmelidir.

Resim

Mutlu Tönbekici

“Köşe Yazıları” sayfasına dön