Yağmur Atsız'ın çarpıcı yazısı -Yoldaş bozuntuları-

Beğendiğiniz veya eleştirdiğiniz yazılar
.:LaHuTi:.
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Başak
Takım:Fenerbahçe
Yağmur Atsız'ın çarpıcı yazısı -Yoldaş bozuntuları-

Mesaj gönderen .:LaHuTi:. » 26 Nis 2011 18:28

Tüm 16 Mart Şehidleri’ne

16 Mart 1919 târihinde İngiliz İşgâl Kuvvetleri’ne mensub bir müfreze sabâha karşı Şehzâzebaşı Karakolu’nu basarak içeride uyuyan 20 Osmanlı neferini çavuşlarıyla berâber şehîd etdi.

-Matbuat-

16 Mart 1978 târihinde kimliği bilinmeyen kişiler Beyazıd Meydanı’nda yürüyen bir üniversiteli grubuna otomatik silahlarla ateş açarak, aralarında kızlar da bulunan 20 öğrencinin yaşamını yitirmesine yolaçdı.

-Basın-

sanki bir ağacın kökünü kuruturcasına
seni söküp atmak istediler içimden aldırmadım
sürüyüp götürmek istediler ıssız ormanlara
çaldırmadım

ben seni göz göre gönül katlana
öz evlâdını emzirircesine bir ana
ele güne karşı korudum
kırıkkale sustalı süngü ve dumdum
saldırdılar üstüne el kaldırmadım

yetmişsekiz eksi yürmiüç ne eder
ben seni elli şu kadar yıl
biraz eksport biraz emport biraz akıl
biraz opera biraz mehter adım adım
ha yakalıyordum ah
ha yakaladım

sen ışıksın ışıl ışıl ayrıca sevgi
kısaca
özgürlük
benim ikinci adım

Köln, 17 Mart 1978 (Bir ikindi vakti “Bepi”de)

NOT: 14 Mart Tabibler Günü’nde yürüyüş yapanlardan genç bir hanım hekimin elinde “Dr. Che’nin Yolundayız!” yazılı bir tabela vardı, fotoğrafını gördüm. Mûmâileyhin asıl mesleği gerçekden hekimlikdi. Fakat “Hayatda en hakıykıy mürşid cehâletdir!” düstûruna gönül bağladığı anlaşılan bu hanım kızımız (Cenâb-ı Mevlâm eline hasta düşürmeye, âmîn!) bu herifin gözü kanlı bir kaatil olduğundan bîbehre görünüyor. Hâtırâtında bizzat kendi elceğiziyle kurbanlarının beynine nasıl sıkdığını “tabîbâne bir objektiviteyle” tasvîr eder. Bu bakımdan ben bu hanım kızımıza derim ki “Evlâdım, sen opezevengin yolundan gitmeye başlarken ilk mermiyi kendine sık da beşeriyetin geri kalan kısmı halâs olsun, bâri!”

Yolundan gidiyormuş!

Daha 50 yıldır herifin adını doğru telaffuz etmeyi öğrenemeyerek “Gu-e-ve-ra” diye saçmalayanlardan aklı başında bir lakırdı beklenemezdi tabii.
Bu herifden günümüze kalan yegâne doğru dürüst nesne “El Comandante Guevara” adlı şarkıdır ki tabii kendi bestesi değil ona ağıtdır ve tam bir mistifikasyon örneğidir! İyi bestedir başka!

Ha, açılmışken:

Soyadı “GEVÂRA” diye telaffuz edilir. Aradaki o U daha önce gelen G’nin, müteâkıb ince sesli E dolayısıyla KHE şeklinde değil G olarak söylenmesi içindir.

Anlaşıldı mı, yoldaş bozuntuları!

Acabâ bir İspanyolca imlâ kılavuzu mu yazsam?

Bir de merâk etdiğim şu var:

Öldürüldüğü zaman Che’nin sırt çantasından çıkan Yüce Önder Atatürk’ün “Nutuk” • acabâ 1927 târihli eski harflerle olan ilk baskı mıydı yoksa iki sene sonraki Latin harflerle olanı mı?

Au revoir, canlarım benim!

takashi11
Acemi Er
Acemi Er
Ruh Hali:Mutlu
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen takashi11 » 27 May 2011 11:36

güzel forum olmuş herkesin emeine sağlık.

“Köşe Yazıları” sayfasına dön