Erkeklerde Vasectomy ile Doğum Kontrol

Online Medical Videos
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Erkeklerde Vasectomy ile Doğum Kontrol

Mesaj gönderen Siyabend » 16 Ağu 2009 12:58

Erkekler için etkili bir doğum kontrol sisteminin geliştirilmesi, spermin karmaşık üretim biçimi nedeniyle mümkün olamamaktadır.Çünkü erkeklerde cinsel istekliliği ve meni boşalımını etkilemeden sperm üretimine ve gelişimine müdahale etmek oldukça zordur.Cinsel istek ve performansı etkilemeden sperm sayısını azaltan bir takum ilaçlar geliştirilmektedir ama bunların güvenli ve etkili bir biçimde kullanılabilmesi henüz mümkün değildir.Bu tür bir doğum Kontrolü yöntemi kesin olarak denenmeden uygulamaya geçilemeyeceği için halen kullanılan iki metottan birini tercih etmek eşinizle kararınıza bağlıdır.Bunlar prezervatif ve vasectomy yöntemleridir.

Vasectomy

Vasectomy, her şeyden önce geri dönülmesi imkansız bir doğum kontrol önlemidir.Dolayısıyla, kesinlikle çocuk sahibi olmak istemediğiniz bir noktada başvurabileceğiniz bir çözümdür.
Böyle bir karar verebilmek için çiftlerin geleceğe dönük her türlü olasılığı iyice tartmalrı gerekir.Boşanıp ya da ayrılıp yeniden evlenebilir ve tekrar çocuk sahibi olmak isteyebilirsiniz.Çocuklarınızdan birini kaybedebilirsiniz.Bütün bu olasılıklar göz önünde tutularak, genelikle 30 yaşından önce çiftlerin bu yönteme başvurmaları gerekir.Ayrıca, böyle bir karar vermeden önce eşinizle tartıştıktan sonra bir doktora danışmak da yararlıdır.

Ameliyat
Vasectomy, menide spermleri yok etmek amacıyla vas deferens kanalının kapatılmasıdır.Bu ameliyat sperm üretimini durdurmaz.Ama vücut içinde üretilen spermler boşalma yoluyla dışarı atılmadığı için zamanla kaybolur ve sistem içinde absorbe olur.
Vasectomy ameliyatı cinsel istekliliği etkilemez, ilktidarsızlığa yol açmaz.Boşalma normal olarak devam eder, çünkü vas deferens kanalının kapatılması prostat bezinden meni üretimine engel olmaz.Ameliyatın tek sonucu, meni içinde sperm bulunmamasıdır.
Genellikle lokal anesteziyle yapılabilecek bir ameliyattır.Cinsel organdaki tüyler kesilerek skrotum üzerinde iki noktadan her iki yumurtalıktan vaz deferens kanallarına girilerek birer düğüm atılır.Sonra düğümlerin arası kesilir.Ameliyat sonrası karın böşgesinde hafif bir rahatsızlık duyulur ama çok kısa bir süre içinde geçer.Bütün ameliyat yalnızca birkaç dakika alır.Genellikle hiçbir tehlike taşımaz, ancak skrotum içinde bir kanama görülebilir ya da enfeksiyonal bir durum söz konusu olabilir.ameliyattan sonra birkaç gün içinde skrotumda bir şişme görülürse (ağrı olmasa da) doktora başvurulması gerekir.Bu durumda bir tedavi uygulanır.

Ameliyat Sonrası
Ameliyattan hemen sonrakısırlık görülmez, çünkü ameliyat öncesi üretilen spermler üretim sistemi içinde kalır.Bu spermlerin atılması birkaç ay sürer.Bu süre sonunda sperm sayımı yapılarak menide sperm kalmadığı tespit edilir.Bu arada doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması gerekir.

http://www.juzztv.com/watch_video.php?v=da1ebde9bb18651

“Medical Videos” sayfasına dön