İlk Uçak Üretim Şirketi

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
İlk Uçak Üretim Şirketi

Mesaj gönderen Siyabend » 29 Ağu 2009 11:29

Uçak üretmek üzere kurulan ilk şirket, Voisin Freres firmasıdır. 1906 yılı Kasım ayında, 26 yaşındaki Gabriel Voisin ve 24 yaşındaki kardeşi Charles Voisin tarafından Fransa' da " La rue de la Ferme, Billancourt " adresinde faaliyete geçti. Gabriel' in anılarında belirttiğine göre, uçak endüstrisinin temellerini attıkları zaman, bankada birkaç frankları ve ceplerinde de biraz bozuklukları vardı. Yanlarında eski bîr gemi yapımcısı Metayer ve Brost adlı kabin yapımcısı işçi olarak çalışıyordu. İlk siparişlerini 1906 yılı Aralık ayında Mösyö Florencie' den aldılar. Ancak, planlarındaki bazı hatalar nedeniyle uçak yerden kalkmadı. İlk başarılı üretimi de aynı ay içinde gerçekleştirdiler. 50 beygir gücündeki sekiz silindirli " Antoniette " motoruyla hareket eden bu uçağı, Parisli yontucu Leon Delagrange sipariş etmişti. Deneme uçuşunu 30 Mart i907' de bizzat Charles Voisin yaptı. Uçak aynı gün müşteriye teslim edildi ve bu tarih, dünya havacılık endüstrisinin " doğum günü " olarak kitaplara geçti.

Newroz
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Huzurlu

Re: İlk Uçak Üretim Şirketi

Mesaj gönderen Newroz » 29 Ağu 2009 18:18

keşke daha sık kullanım alanı olabilse

“Dünya Tarihinde İlkler” sayfasına dön