Tüküren Kobra

Hayvanlar aleminin gizli dünyasi
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Tüküren Kobra

Mesaj gönderen Siyabend » 08 Tem 2010 10:59

210 santim uzunluğunda olanları enderse de, zehri püskürtmek kabiliyeti sayesinde yeter derecede tehlikedir. Tabiat bilgini Pitman, Tanganyikada on ikiden yirmi defaya kadar kısa aralıklarla zehir tükürenine rastlamıştı. Bu kobra, iriliğiyle orantılı olarak zehirini 180 - 360 santim uzağa püskürtebilir. Afrikanın bazı kısımlarında dolaşmaya çıkan köpekler, bir kara boyunlu kobra ile karşılaşmak sonucunda kısmen kör olarak evlerine dönerler. Göze püskürülen zehiri sütle yıkamak en iyi çaredir. Su veya tahriş etmeyen herhangi bir sıvı da aynı işi görürse de, süt arayı daha iyi alır.rnKara - boyunlu kobra, Afrikada özellikle Büyük Sahranın güneyinde ve yağmur ormanlarının dışında yaygındır. Fakat Kap bölgesinde hiç yoktur. Bu tür Batı Afrikada bazen zifir gibi siyah olur. Doğudaki alttürlerinden biri, boynunun arkasındaki siyah yolun dışında kremit kırmızısı rengindedir. Aynı türden arduaz,grisi desenlerle süslü kobralar daha yaygındır, bununla beraber Angolada bir tanesi, vücudu boyunca peş peşe siyah ve kırmızı halkalarla süslüdür.

http://www.juzztv.com/watch_video.php?v=9BR95NW7249W

ZAGROS
Moderator
Moderator
Ruh Hali:Huzurlu
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe

Re: Tüküren Kobra

Mesaj gönderen ZAGROS » 09 Tem 2010 17:08

böyle bir yılanla karşılaşmak isterdim juzz6

“Hayvanlar Alemi” sayfasına dön