Van kedisi gibi köpek

Hayvanlar aleminin gizli dünyasi
ZAGROS
Moderator
Moderator
Ruh Hali:Huzurlu
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe
Van kedisi gibi köpek

Mesaj gönderen ZAGROS » 16 Ağu 2010 09:58

Resim

15/08/2010 11:04

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yaşayan hayvansever Mustafa Akar'ın (60) sahibi olduğu "Kaşıbeyaz" isimli köpek, Van kedileri gibi mavi ve kahverengi gözlere sahip.

ÇANAKKALE-İstanbul’da uzun yıllar çalıştıktan sonra emekli olan ve Gelibolu’ya bağlı Ilgardere köyüne yerleşen Mustafa Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yıl önce bir tesadüf sonucu köpek bakmaya başladığını söyledi.

Gelibolu’daki tır parkında, ölen yavrusunun başında bekleyen bir köpekle karşılaştığını belirten Akar, "Yavrusunun başına konan sinekleri kovuyordu, onu yalıyordu ve başından hiç ayrılmıyordu. Köpeği almaya karar verdik. Tam bu sırada çalıların arasından bir sürü yavru annesinin yanına geldi" dedi.

Bu manzara karşısında şaşkınlık yaşadığını ifade eden Akar, bir köpeğe sahip çıkmak isterken yavrularıyla birlikte toplam 8 köpeği kucağında bulduğunu belirterek, köpekleri evine getirdiğini anlattı.

Köpeklerinden 3’ünün erkek, 5’inin de dişi olduğunu ifade eden Akar, bir süre önce kapısına gelen bir av köpeğini de sahiplendiğini anlatarak, şu anda 9 köpeğe baktığını ve hepsini kısırlaştırdığı söyledi.

Yaklaşık 7 yıldır baktığı köpeklere Tarçın, Pala, Suzan, Kaşıbeyaz, Çipil, Çomar, Serseri, Panda ve Uğur adını verdikleri dile getiren Akar, "Köpeklerimden Kaşıbeyaz’ın bir gözü mavi, diğeri ise kahverengi. Bu haliyle Van kedisini andıran köpeğim görenlerin ilgisini çekiyor" dedi.

Köpeklerle tanıştıktan sonra dünyasının değiştiğini vurgulayan Mustafa Akar, "Sanki onlar ile sıkıntılarım bitti. Onlara zarar gelmesin diye kredi çekerek arazimin etrafına tel örgü çektim. Evimin 2 odasının sıvası bile yoktu. Ancak Allah rızası için bu köpekleri aldıktan sonra kalorifer tesisatım, güneş enerjim, jeneratörüm gibi bir çok şeyi sıkıntı çekmeden yaptım. Kredimi bile hiç zorlanmadan ödedim" ifadelerini kullandı.

Köpekleri ile bir aile gibi olduklarını kaydeden Akar, şöyle konuştu:

"Her sabah köpekleri 2-3 ekmek alarak besliyorum. Tek emekli maaşım var ancak kızım ve damadım da onların bakımı için bana destek oluyorlar. Hepsi kayıtlı ve kimlikli. Yatağınıza dediğim zaman hepsi yatağına gider. Ancak hayatım kısıtlandı. Eşim ile beraber tatile gidemiyorum ama bundan kesinlikle hiç şikayetçi değilim." (aa)

“Hayvanlar Alemi” sayfasına dön