Yanardağlar Uyanıyor Mu?

Hayatta öğrenilecek çok şey var

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Yanardağlar Uyanıyor Mu?

Mesajgönderen Siyabend » 21 Mar 2010 21:56

Filipinler, Kolombiya, Kongo'dan , Kosta Rika'dan sonra İzlanda’da 19. yüzyıldan bu yana 'uyuyan' yanardağı faaliyete geçti.

İzlanda'nın güneyindeki yanardağ, 190 yıl sonra sessizliğini bozdu ve gece yarısı lav püskürtmeye başladı. Yanardağın patlaması üzerine yüzlerce kişinin bölgeden tahliyesine başlandı.

İzlanda'nın güneyindeki tehlikeli yanardağ patlamasıyla birlikte sivil savunma dairesini buz erimesi ve sel tehlikesine karşı harekete geçti.

AP’nin haberine göre Sivil Savunma Dairesi Başkanı Vidir Reynisson, ilk aşamada 400 kişinin bölgeden uzaklaştırıldığını belirterek, "uçak ekibimiz yanardağın üzerinde durum saptaması yapıyor, patlamanın şiddeti ve çapını ölçmeye çalışıyor" dedi.

Altındaki volkanik oluşumun 190 yıl sonra harekete geçtiği Eyyafyallayöküll buzulu, İzlanda'nın beşinci büyük buzulu

Kuzey Denizi doğusunda Grönland'a yakın kuzey Atlas Okyanusu ülkesi olan İzlanda, don ikliminde yer katmanı altından buhar püskürten çok sıcak gayzerlerle kaplı, kuzey enlemine göre epey ılıman bir bölge özelliğini taşıyor

SON YANARDAĞ FAALİYETLERİ

Geçen yılın Aralık ayı ortalarında Filipinler’in orta kesimindeki Mayon yanardağı faaliyete geçti ve onbinlerce kişinin bölgeden tahliye edilmesi gündeme geldi.

Kolombiya’nın güneyindeki Galeras volkanı ise 2 Ocak’ta faaliyete geçerek, çevreye kaya ve kül fırlatmaya başladı. Yaklaşık 8 bin kişi bölgeden tahliye edilmeye başlandı. Yanardağın aktifliği sırasında ölen veya yaralanan olmadı, ancak yetkililer yanardağın her an faaliyete geçebileceği uyarısında bulundu.

2009 yılı içinde 10 kez aktif hale geçen ancak can kaybına yol açmayan Galeras’ın 1993 yılındaki faaliyeti sırasında 10 kişi ölmüştü.

Yine 2 Ocakta Kongo’da bulunan Nyamulagira yanardağı faaliyete geçti. Hükümet yetkilileri, ulusal park konumundaki bölgeye lav püskürten yanardağın faaliyetlerinin BM helikopterleriyle izlendiğini açıkladı.Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Bilelim-Öğrenelim” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir