Dünyanın En Büyük Kunduz Barajı Bulundu

Hayatta öğrenilecek çok şey var

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Dünyanın En Büyük Kunduz Barajı Bulundu

Mesajgönderen Siyabend » 08 May 2010 11:18

Dünyanın en büyük kunduz barajı bir çevreci tarafından Google Earth sayesinde Kanada’da bulundu. 17. ve 18. yüzyıllarda deri tüccarları tarafından yok olmanın eşiğine getirilen kunduzlar bugün Kuzey Amerika’daki eski topraklarına güçlü bir şekilde geri dönüş yapıyor.
Resim

Kanada’nın kuzeyindeki ücra ve vahşi bir bölgede bir çevreci tarafından dünyanın en büyük kunduz barajı keşfedildi. Çevreci Jean Thie, barajı uydu fotoğrafları ve Google Earth internet sitesi sayesinde keşfettiğini söyledi.

850 METRE UZUNLUĞUNDA BARAJ İNŞA ETMİŞLER

Alberta’nın kuzeyindeki Ulusal Wood Buffalo Parkı’nda bulunan baraj 850 uzunluğunda. Uzmanlar Kanada’da genelde 100 metreyi ancak aşabilen barajlardan net bir şekilde çok daha büyük olduğunu kaydediyor. Genel bir kural olarak her 1000 (bin) bentten biri 500 uzunluğunu aşabiliyor.

Çevreci Jean Thie, bu doğal barajın yapımına 1970’li yıllarda başlandığına düşünüyor. AFP’ye konuşan Thie, “Halen de genişlemeye devam eden bu barajda bir çok kunduz jenerasyonu çalıştı” derken, bu bendin 1990’lı yıllarlında başında NASA fotoğraflarında da görünür olduğuna dikkat çekti:

Ulusal Park’ın sözcülerinden Mike Keizer ise dünyanın ikinci büyüklüğüne sahip bu doğal kaynak sorumlularının geçen yıl baraj üzerinde alçak uçuş yaptığını ancak çok bataklık bir alan olmasından dolayı iniş yapamadıklarını ifade etti.

İKİ YENİ BARAJ DAHA YAPIYORLAR

Keizer, buna karşın sözkonusu barajın “çok eski olduğunu” doğrulayabildiklerini belirterek, “Bir bent eğer kısa bir süre önce yapılmışsa yeni kesilmiş odunlarla doludur. Oysa, bunun üzerinde otlar yeşermiş, hepsi yemyeşil” şeklinde konuştu.

Çevreci Thie, kunduzların ana barajın her iki tarafından iki yeni baraj kurmakta olduklarına dikkat çekerek iki yıl içerisinde tüm bu inşaatın birleşerek 950 metreyi aşan tek bir baraj oluşabileceğini söyledi. İlk kez böyle bir fenomenle karşılaştıklarını ifade eden Thie, “Kunduz bentleri, hayvanlar tarafından inşa edilmiş uzaydan görülen nadir yapılar arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

YOK OLMANIN EŞİĞİNE GELMİŞLERDİ, ŞİMDİ GÜÇLÜ BİR DÖNÜŞ YAPTILAR

Kunduzlar saldırılardan kendilerini koruyabilecek barınak yapabilmek, besleneceği maddeleri ve kullandıkları yapı materyallerini taşımak için derin su rezervleri kuruyorlar. Bu baraj keşfedilene kadar, Amerika’nın, Alberta ile sınır Montana eyaletindeki 652 metre uzunluğundaki baraj, dünyanın en büyük kunduz barajı olarak biliniyordu.

17. ve 18. yüzyıllarda deri tüccarları tarafından yok olmanın eşiğine getirilen kunduzlar Kuzey Amerika’daki eski topraklarına güçlü bir şekilde geri dönüş yapıyor. Bazıları Montreal gibi büyük kentlerin kıyısında bile yer edinmişler.

Thie, “Kanada’nın her yerinde bentler var ve bazı kunduz kolonileri kilometre kare başına 100 hayvana kadar düşebiliyor” diye belirterek, “Manzarayı yeniden biçimlendiriyorlar” şeklinde konuştu.

ANF NEWS AGENCYSaçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Bilelim-Öğrenelim” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir