Çin Seddi

Hayatta öğrenilecek çok şey var

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Çin Seddi

Mesajgönderen Siyabend » 11 Ara 2011 23:23

Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanır. Dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

Çin'in Savaşan Beylikler döneminde (M.Ö.403 M.Ö.221), Çin seddinin temeli 20den fazla ayrı ayrı krallık tarafından atılmıştı.

Çin Seddi, şimdiye dek inşa edilen en uzun abidedir. Uzunluğu, yıkılmış kısımlarıyla birlikte yaklaşık 6400 km.’ dir ve tamamen insan gücüyle inşa edilmiştir. Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanır. Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin Seddi’nin kalıntıları, Po Hay körfezinin kıyısında başlar, Pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yönelir, Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır ve Gobi Çölü’nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

Çin Seddi’nin yapılış amaçlarını birçok tarihçi farklı yorumlamıştır.

Bunlardan bazıları şöyledir:

• Ülkeyi Moğol istilasından korumak,
• Ülkenin tek yönetim altında birleştiğini içeriye ve dışarıya göstermek,
• Ülkeden kaçışları önlemek,
• Uzun savaşlar sonunda, yıktığı beyliklerin esir düşen yöneticilerini sürgün ve ağır işe sürerek cezalandırmak.

Çin Seddi birçok krallık tarafından kullanılmıştır. Seddi onaran ve savunma amaçlı kullanan son hanedan, Ming Hanedanı (1368-1644) olmuştur.

Çin Seddi’nin tamamı tuğlalardan oluşmaz, bazı yerleri kum ve kerpiç gibi çok zayıf, kuvvetsiz maddelerden yapılmıştır ve çok kısadır. Bu zayıf duvarların amacı devleti saldırılardan korumak değil, kaçan düşmanları yavaşlatmaktır. Duvarın yüksekliği genellikle 4-6 metre, taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı ise 6 metre civarındadır. Kalın olan yerlerin üzerinden atlar ve arabalar gidebilmektedir. Çin Seddi boyunca 200 metrede bir gözetleme kulesi ve 9 kilometrede bir fener kulesi bulunur.

7 Temmuz 2007 tarihinde, ‘Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ ndan biri olarak seçilen Çin Seddi, şimdilerde savunma için kullanılmasa da dünyanın birçok yerinden gelen turistlere ev sahipliği yapmaktadır.Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Bilelim-Öğrenelim” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir