İspanya'da Kürtaj Yasası Kabul Edildi

Sağlıklı bir yaşam için önemli bilgiler

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

İspanya'da Kürtaj Yasası Kabul Edildi

Mesajgönderen Siyabend » 05 Tem 2010 16:45

İspanya’da sert tartışmalara neden olan yeni kürtaj yasası kabul edildi. İspanyol Yüksek Mahkemesi tarafından onaylanan yasaya göre, kadınlar 14 haftaya kadar kürtaj hakkına sahip olabilecekler.

Resim

Hükümetin kürtaj reformu birçok kesim tarafından eleştirilse de çoğu kişi çocuk sahibi olma hakkının kadınlar tarafından karar verilmesi gerektiğini düşünüyor.

Yeni yasada en çok tartışılan 16 yaşındaki kızların ailelerinden izin almadan kürtaj yapabilmelerine hak tanıyan madde oldu.

Hükümet, başta Bask Partisi (PNV) olmak üzere bazı küçük partileri ikna edebilmek için, "aile içi şiddet, tehdit, kötü muamele veya baskı" halleri dışında, 16 yaşındakilerin kürtaj yaparken ailelerine haber vermelerini zorunlu kılan bir değişiklik yaptı.

16 yaşındaki bir kız, kötü muamele ve şiddet korkusu yaşadığını doktoruna söylerse ailesinden izin almadan kürtaj olabilecek.

Katolik Kilisesinin sert eleştirilerine maruz kalan yeni yasanın meclisten geçmesi, Fırsat Eşitliği Bakanı Bibiana Aido ve Sağlık Bakanı Trinidad Jimenez tarafından sevinçle karşılandı.

Hükümetten yapılan açıklamalarda da, "Yasa, kadının gebeliğine karar verme hakkına saygı gösterilmesini içeriyor. Hedef, daha az kadının kürtaj yapması, ama kürtaj yapanın da bunu bilinçli ve güven içinde yapabilmesidir" denildi.

Kürtaj savunucuları, kadınların kararlarına saygı duyulması gerektiğini belirterek, ‘’Bunu bir cinayet gibi görmek doğru değil. Bırakında kadınlar kendi kararlarını kendileri versin” diyorlar.

Öte yandan, İspanya’da kürtaj karşıtı eylemler devam ediyor. Madrid’de toplanan yüzlerce kişi yasanın yürürlüğe girecek olmasını protesto etti.

“Kürtaja hayır”, “Yaşama evet”, “Herkesin yaşama hakkı var” gibi pankartların taşındığı eylem, yaklaşık 60 grupun ve derneğin çağrısı üzerine gerçekleşti.

Kürtaj cinayetleri ile ilgili videolar : VideoSaçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir