Kanser Olma Riskiniz Nedir?

Sağlıklı bir yaşam için önemli bilgiler

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Mesajlar: 19749
Kayıt: 15 Eki 2006 12:05
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
İletişim:

Kanser Olma Riskiniz Nedir?

Mesajgönderen Siyabend » 06 Ağu 2010 15:16

Dünyada kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türü olan ve her iki dakikada bir kadının hayatını kaybetmesine yol açan rahim ağzı kanseri, Türkiye’de ilk defa kullanılmaya başlanacak olan ‘Truscreen’ adlı cihaz sayesinde iki dakika gibi kısa bir sürede tespit edilebilecek. Bu cihazla ilk olarak İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Kadın ve Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Birimi’nde 75 TL karşılığında 6 ağustostan itibaren rahim ağzı kanseri taramaları yapılacak.

Resim

Risk 10 yıl öncesinden belli olacak
Rahim ağzı kanser taramasının ana hedefinin henüz kansere dönüşmemiş fakat yapısal değişiklikler gösteren servikal dokunun saptanması olduğunu belirten üretici firmanın Türkiye yetkililerinden Müjgan Çatalkaya Gündeş, ‘Truscreen’ ile rahim ağzı kanseri taramasının daha objektif bir şekilde yapılacağını söyledi. Tarama yapıldığı takdirde rahim ağzı bölgesindeki, ileride kansere dönüşebilecek dokusal değişiklikle-rin yaklaşık on yıl önceden tespit edilebileceğinin altını çizen Gündeş, cihazın rahim ağzı bölgesine değdirilen kalem şeklindeki bir aparatla bilgisayara ışık ve elektrik sinyalleri yolladığını daha sonra bilgisayarda bulunan özel bir program sayesinde kişinin kanser olup olmadığının iki dakika içinde saptanabildiğini belirtti. Farklı etnik ve coğrafi bölgelerden beş binden fazla kadın üzerinde denenen cihaz, Avusturya, İngiltere, ABD başta olmak üzere birçok ülkede kullanılıyor ve kişide acı ve kazınma hissine yol açmıyor.

“Erken teşhis önemli”
Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Ceyda Güven Hasırlı, kadınlarda doğurganlık özelliğinin yitirilmesine ve ölüme neden olabilen rahim ağzı kanserinin erken evrede fark edilmesinin tedavi için önemli olduğunu belirtti. Şu anda Türkiye’de kullanılan yöntemlerle yapılan rahim ağzı kanseri testlerinin bir-iki gün içerisinde sonuç verdiğini anımsatan Hasırlı, “Tespitin erken yapılması, tedaviye de erken geçiş demektir. Kanser tedavilerinde bir dakika bile önemlidir” dedi.Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!

ZAGROS
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9465
Kayıt: 28 Şub 2007 22:02
Ruh Hali: Huzurlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Koç
Takım: Fenerbahçe
Konum: Kızıltepe

Re: Kanser Olma Riskiniz Nedir?

Mesajgönderen ZAGROS » 06 Ağu 2010 20:32

çok şükür bizim soyumuzdan kimsede kansewr görülmemeiş


“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir